02.07.2022

שבת

צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

ראש עיריית חיפה טוענת כי החלטת הממשלה בנוגע לפינוי מפרץ חיפה תקבע את העיר כאזור מזוהם ומסוכן, באופוזיציה דוחים את הטענות

קליש רותם: "חיפה שילמה במשך עשרות שנים מחיר כבד על הימצאותה של התעשייה הפטרוכימית בעיר ואנו אומרים היום לממשלה: עד כאן! לא נסכים להמיר סכנה אחת בסכנה אחרת, אשר תרחף גם היא מעל ראשיהם של תושבי העיר. את המאבק, אותו אנו מובילים, לא נעצור עד להסרת הסכנה, באופוזיציה דוחים את הטענות: "הייתה אמורה לדאוג ולהוביל לפתרונות נכונים למפרץ חיפה"

בעיריית חיפה התקיים הבוקר (ב') כנס חירום, אותו יזמה רה"ע, עינת קליש רותם, בשיתוף עם ארגונים ירוקים ואנשי מחקר ואקדמיה.

הכנס התקיים ביוזמת העירייה ובשיתוף ארגונים ירוקים ובכירים מהאקדמיה, הושם דגש על הסכנות הטמונות בתוכנית הממשלה לפינוי בז"ן ולעתיד מפרץ חיפה.

בכנס השתתפו, מלבד ראש העיר קליש רותם, סגנה ומ"מ נחשון צוק, פרופ' עדי וולפסון – מומחה לקיימות, פרופ' עמוס נוטע – מ"המכון הטכנולוגי חולון" וראש המרכז לאפר"ן, ד"ר אליקים בן חקון מ"הטכניון", יוני ספיר – יו"ר עמותת "שומרי הבית", אלעד הוכמן – מנכ"ל "מגמה ירוקה, פרופ' אהוד קינן – מ"הטכניון".

רה"ע הודתה למשתתפים, שנענו לפנייתה והגיעו לכנס בהתראה קצרה, במטרה להשמיע את עמדתם ביחס לתכנית הממשלתית ועתיד מפרץ חיפה.

"לפני כשבועיים", אמרה ראש העיר, "התבשרנו על המתווה הממשלתי לפינוי המפעלים המזהמים ועל כך כולנו מחאנו כפיים. לאחר שלמדנו את הדברים לעומקם התעוררו בנו שאלות קשות ביחס למה שיבוא במקומם. המטרה אמורה להיות הרחקת המפעלים המזהמים ולא להוציא צרה אחת ולהכניס אחרת במקומה. להחליף מרחב ייצור תזקיקים במרחב אחסון פטרוכימיה וחומרים מסוכנים ומאיימים לא פחות אשר יכלול בין היתר נמל דלקים גדול. כל אלה יקבעו את גורלה של חיפה והמטרופולין כולו כמטרופולין מזוהם ומסוכן לעוד עשורים רבים. כל אלה בלב אזור המאוים באופן תמידי".

נציגי האקדמיה והארגונים הירוקים חיזקו את עמדת ראש העיר והציגו נתונים התומכים ביחס לסכנות המרחפות מעל עתיד המפרץ ועמדו על חשיבות המשך המאבק המשותף להסרתם.

ראש העיר סיכמה את הכנס ואמרה, כי מדובר בשלב נוסף במאבק אותו תמשיך להוביל העירייה יחד עם אנשי המקצוע והארגונים הירוקים על מנת למנוע את הסכנות הכרוכות בתכנית הממשלה לעתיד המפרץ.

פרופ' עדי וולפסון, מומחה לקיימות: "ההחלטה שהתקבלה על-ידי הממשלה התקבלה ללא תאריך לסגירת המפעלים המזהמים, ללא סקר איומים מהתשתיות, והכל – מעל לראשיהם של האזרחים, ללא שיתוף ציבור ושמיעת דעתם של נבחרי הציבור. חוסר הידיעה והערפל הגדול שקיים, יגרום למצב שנגיע לקטסטרופה יותר גדולה מזו שקיימת היום".

ד"ר אליקים בן-חקון מהטכניון עמד על ההשפעה הרחבה של האוניות העוגנות בנמל חיפה על זיהום האוויר במטרופולין חיפה.

אלעד הוכמן, מנכ"ל "מגמה ירוקה": "מקבלי ההחלטות בממשלת ישראל חייבים לתת דין וחשבון להחלטות שעתידות לפגוע במפרץ חיפה, במטרופולין ובסופו של דבר – בכל מדינת ישראל. ההחלטה מעכבת את היכולת לפתח משק דל-פחמן, שמבוסס על אנרגיות מתחדשות. חיפה היא חוד החנית של המאבק הזה ויחד נמשיך להניע את הציבור".

יו"ר עמותת "שומרי הבית", יוני ספיר: "ללא הפחתת התזקיקים, התוכנית אוהת מציעה הממשלה היא פארסה אחת גדולה. ללא תוכנית לאומית היא רק תביא להגדלת פוטנציאל אחסון התזקיקים במפרץ, הגדלת הבינוי לצרכי אחסון וכמות התזקיקים שיאוחסנו במרחב ועומדת בניגוד להצהרות הממשלה למעבר לאנרגיה נקייה".

אפרים לאור, ראש המרכז לחקר אפר"ן במכון הטכנולוגי חולון – אנחנו נמצאים באזור לחימה. מדובר באזור מלחמה מזה 70 שנה ולכן כל תוכנית שמתייחסת לאזור צריכה להתייחס אליו ככזה".

חבר מועצת העיר ויו"ר סיעת הירוקים אביהו האן מסר לכרמליסט בתגובה לדברי קליש:

"לצערי קליש כראש עיר הייתה אמורה להוביל פתרונות נכונים למפרץ חיפה.
חוסר היכולת שלה, הניתוק מגורמי ממשל, ההתעלמות מארגוני הסביבה , האדישות וחוסר האקטיביות שלה בנושאי איכות הסביבה ומפרץ חיפה הביאו אותנו למציאות שפחות טובה.
אפעל לשנות ולשפר את החלטת הממשלה"

גם באיגוד ערים חיפה להגנת הסביבה הגיבו על דברי קליש ומסרו לאתר כרמליסט:

איגוד ערים פועל מכוח 12 הרשויות החברות בו ומלווה יחד עם הרשויות כל תהליך, וכל יוזמה הקשורה להבראת אזור מפרץ חיפה ושמירה על בריאות הציבור.

כל תוכנית שתקדם ממשלת ישראל הנוגעת לאזור, תלווה על ידי הגורמים המקצועיים של האיגוד למען שמירה על האינטרס של הציבור.

נכונותה של ממשלת ישראל לסגירת המתחם הפטרוכימי הינה תחילת תהליך, ואנו פועלים במגוון דרכים בכדי לוודא שהתוכנית תקודם על פי האינטרס הציבורי בלבד בלוח זמנים מוגדר תוך הקפדה שהתהליך יביא להפחתת הסיכונים לתושבי מפרץ חיפה והקריות.

צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה
מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות