27.09.2021

יום שני

עו"ד דוד עציוני צילום: מיכה בריקמן

ראש העיר הבא של חיפה ? דוד עציוני מתכוון להתמודד בבחירות הקרובות לראשות העיר

סגן ראש העיר המתפטר דוד עציוני בראיון מיוחד לכרמליסט: עיריית חיפה היא "רכבת ללא נהג קטר" על קליש: "צריכה לשים את המפתחות כמה שיותר מהר" כמו כן הצהיר כי הוא מתכוון להתמודד מולה בבחירות הקרובות לראשות העיר חיפה.

בנוסף ענה עציוני גם על הנושאים הבוערים בעיר כגון החזירים המשוטטים ברחובות, הצעירים שהולכים ובורחים מהעיר, החוסר במקומות תעסוקה וכמובן על היותה של חיפה כ"עיר שהולכת לישון מוקדם".

לפני קצת יותר מחודש התפטר מתפקידו כסגן ראש העיר דוד עציוני.

עציוני המשמש כיום כסגן יו"ר קק"ל והחברה הכלכלית חיפה רץ לראשות העיר בבחירות האחרונות אבל פרש לקראת יום הבחירות וחבר לעינת קליש רותם במטרה להדיח את ראש העיר דאז יונה יהב.
מאז המון מים זרמו בנהר והאידיליה ששררה בין השניים התנפצה לאחר קצת יותר משנתיים של עבודה משותפת.

למה עזבת את תפקידך כסגן ראש העיר ?

העזיבה לא התרחשה בין לילה, כבר חצי שנה לפני חשבתי על זה, הבנתי שאין מנוס מזה.
הדברים לא הסתדרו כפי שרצינו.

הייתה לנו תקווה גדולה שיהיה שינוי בעיר, שנה ראשונה עוד ניסינו הייתה לנו תקווה, שנה שנייה הייתה שנה גרועה של חוסר שיתוף פעולה, לא קיבלו את דעתנו וראינו שהרכבת נוסעת לשום מקום וללא נהג קטר, אז החלטנו שאנחנו מנסים עוד קצת, ברגע שהבנו שזה לא שם אז ההחלטה הייתה לשים את המפתחות.
ניסינו במשך שנתיים וחצי אבל זה לא היה זה, החל מהחזירים שלא קיבלו את דעתנו ועד לפארק מדעי החיים שדחו אותו סתם ועד להטבות לצעירים שלא קוימו, לא היה שיתוף פעולה.

היו מגוון רחב של בעיות שלא קיבלו את דעתנו, גם תקציבים מהממשלה שלא הגיעו לעיר, כמעט בכל נושא לא ראינו את העיר מתקדמת.

היית מייחס את זה למשהו ספציפי שקרה ?

אני חושב שראש העיר היא אדם נחמד וטוב, אבל היא לא מתאימה לתפקיד שהיא קיבלה, היא לא פוליטיקאית ולא מנהלת ובגדול היא צריכה לשים את המפתחות ולסיים את תפקידה.

זה לא עניין של חוסר ניסיון, יש אנשים שבלי ניסיון מצליחים, הבעיה אצלה זה חוסר הבנה, חוסר היכולת להחזיק קואליציה ולהחזיק אנשים, זה לא חוסר ניסיון זה חוסר בפוליטיקה.

אנחנו נבחרי הציבור, אנחנו חייבים דין וחשבון רק לציבור, אנחנו צריכים להעביר את המסרים לציבור, התקשורת יכולה להיות בעדך או נגדך.

אני לא זוכר פוליטיקאי שמתחמק מתקשורת, היא משתמשת בתקשורת ובסוף הציבור משלם את זה.

יש הישגים בולטים שעברו בחברה הכלכלית בשנתיים וחצי בהם אתה מכהן כיו"ר ?

למרות כל הקשיים בסוף אנחנו כן מתחילים את שלבים 2 ו3 של פארק החיים, בעבר היה פארק החיים, שינינו לו את השם לפארק ההייטק כך שיוכל לקלוט גם חברות הייטק, אז זה בשביל שלא נוכל להגביל אותם למשהו ספציפי ובאמת יוכלו לשבת שם, משרדים שיכניסו תעסוקה לעיר, מאות עם לא אלפי מקומות עבודה חדשים, אנחנו רואים ביקושים אדירים לחברות שרוצות להיכנס, במידה ותבוא חברה ותבקש התאמות, אז ניתן לה את ההתאמות הנדרשות.

מה שחשוב לי בכלל בעיר זה כסף מהממשלה ופיתוח מקומות תעסוקה, הכספים שאנחנו משקיעים פה בבנייני ההייטק יבוא להמון מקומות תעסוקה, ההרחבה של אינטל למשל זה באמת הישג חסר תקדים.
לפי מה שהם אומרים אנחנו נגדל בעוד 4000 מקומות תעסוקה, זו אבן שואבת לעיר.

אפל ואמזון מרחיבים פה את המשרדים שלהם, חברות נוספות מנסות לפתח פה כמה שיותר מקומות תעסוקה.
המהות של החברה הכלכלית היא בהקשר הזה, עשינו עוד כמה דברים כמו ה"קאש בק" שבימים הקרובים נפרסם את התוצאות שלה, עזרנו לעסקים בתקופת הקורונה ועוד כל מיני פרוייקטים שרצים פה מכנסים כדי לקדם את חיפה ועוד כל מיני שילובי ידיים לטכניון וכדומה, אבל גולת הכותרת היא בנושא התעסוקה.

פרוייקט נוסף שעשיתי הוא בנושא הביוב- מתקן לטיהור שפכים לצורך זה הבאתי מיליון שקל מהממשלה, אני חושב שזה הכסף הממשלתי היחיד שיגיע בקדנציה הזאת.

זהו מתקן ביוב ישן שנבנה עוד בימי הבריטים וצריך לשדרג אותו, אני מעריך שבסופו של דבר זה יעלה בסביבות ה700-800 מיליון שקל שחלק מהכסף נכנס עוד בזמנו של זאב אלקין שכיהן כשר המים, זה נושא שלדעתי הוא חשוב מאד.

עו"ד דוד עציוני צילום: מיכה בריקמן

בתור אחד שנולד וגדל בעיר איך אתה רואה כיום את המצב של חיפה ?

המצב אותו דבר בין עומד במקום להליכה אחורה, חיפה לא התקדמה בשנתיים וחצי האלה למקומות שאליהם הייתה אמורה ללכת וזה מכמה סיבות:
אין עיר בעולם בלי צעירים- הצעירים צריכים להניע את העיר ואת מקומות התעסוקה.
אין מספיק דברי משיכה לצעירים, מצהרונים במחירים מופקעים, מקומות תעסוקה וכספי ממשלה שלא הגיעו לכאן בשנתיים האלה ואי אפשר באמת לפתח פרוייקטים גדולים בלי הכספים הללו ולכן בחיפה קורים דברים לא טובים כמו הגירה שלילית, בריחת מוחות, יש לנו הכי הרבה סטודנטים פר נפש אבל בפועל הם לא נשארים.

הקרב שלנו הוא לא מול הערים מסביב טירת הכרמל, נשר והקריות, הם צריכים ליהנות מהפריחה של חיפה, התחרות של חיפה היא מול המרכז, רב הטאלנטים עוברים למרכז ואת זה חייבים למנוע בכל דרך שהיא ולא עשינו את זה, אני לא חושב שזה מספיק חשוב לראש העיר, לדעתי היא לא מבינה את החשיבות של זה.

סיבה נוספת היא חיי היומיום של האזרח- מהחזירים שמסתובבים פה והלכלוך וזה רק יילך ויחמיר, יגיעו עוד מזיקים ואתה חייב לשים לזה סוף ויש פתרונות.

זו בעיה עולמית אבל בישראל אין את זה בשום עיר אחרת, כי מדללים.
אתה לא רוצה לדלל ? תמצא פתרון עולמי אחר ותביא אותו לישראל, אתה חייב לספק פתרון.

כל פתרון שמציעים אותו, יש כאלה שישר שוללים, אתה חושב שבאמת יש פתרון לתופעה הזו ?

לאזרחים צריך להיות משנה שכל מי שיש לו פתרון גם מבצע אותו, כמו שבקדצניה הקודמת אמרתי אני לא מאמין בראש העיר הנוכחי אני הולך להחליף אותו, בדיעבד טעיתי חשבתי שיהיה יותר טוב.

אתה צריך שגם אם יש לך גחמה מסויימת תבצע אותה, אם צריך לעשות אז תעשה, אתה לא יכול לנסות להתחרט, לחשוב ואז להתחרט, צריך לבצע.

הפתרון הקל בנושא של החזירים הוא באמת הדילול, אבל הייתי מבקש להציג לי 3 פתרונות אפשריים לשבת עם אנשי מקצוע בוא ננסה, הראשון לא יעבוד נעבור לשני, השני לא יעבוד נעבור לשלישי, אני בטוח שתוך חצי שנה עד שנה לא הייתה לנו בעיה, גם אם היינו מגיעים בסוף לפתרון הפחות הומני.

מה הפינה שאתה הכי אוהב בחיפה ?

הבחירה קשה, אבל אני חושב שאם צריך להחליט רק על מקום אחד אז זה הים, יש המון נקודות יפות בחיפה זה היופי של העיר יערות, הר, ים, ערבוב דתות של אנשים אבל בסוף כל אחד ומה שהוא אוהב.

אני אף פעם לא עזבתי את חיפה, תמיד גרתי בחיפה, גם כשהייתי בירושלים, הייתי נוסע במשך ארבע שנים ונשאר בחיפה.

אני אוהב את חיפה ומאמין בפוטנציאל של העיר הזאת, אני מקווה שנצליח להוביל אותה למקום בו היא צריכה להיות.

מי אתה מגדיר כחיפאי ?

חיפאי מבחינתי הוא צנוע, הוא עם רגליים על הקרקע ראש טוב פתוח, אבל אם הוא יקום מוקדם בבוקר הוא יילך לישון גם מוקדם בלילה, המיתוג הזה לא משרת את חיפה, צריך לשנות את זה, אנחנו רוצים להיות העיר המובילה בכל תחום ומי שירצה לבלות יוכל לבלות גם עד השעות הקטנות של הלילה.

חיפאי תמיד יתגאה כשהוא חיפאי, גם אם יעבור לגור בעיר אחרת עדיין הוא יישאר חיפאי, הזהות החיפאית זה משהו שאין בערים אחרות בארץ

שאלה אחרונה, עוד שנתיים וחצי בחירות לראשות העיר, אתה מתכוון להיות ראש העיר הבא ?

חד משמעית.

עו"ד דוד עציוני צילום: מיכה בריקמן
מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות