06.08.2021

יום שישי

קרדיט וידאו וסטילס- גיאודרונס

קריאה שנייה ושלישית: הקמת חברות בלתי תלויות להספקת שירותי תעבורה ימית בחיפה

לקראת פתיחת התחרות בנמלים – ועדת הכספים אישרה לקריאה שנייה ושלישית: הקמת חברות בלתי תלויות להספקת שירותי תעבורה ימית באשדוד וחיפה

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, אישרה היום (ג') את הצעת חוק רשות הספנות והנמלים (תיקון מס' 7), התש"ף-2020 – להכנה לקריאה שניה ושלישית.
בעקבות מספר החלטות ממשלה שמטרתן עידוד תחרות בנמלי הים בישראל, הקימה חברת נמלי ישראל (חנ"י) מסופים חדשים בנמל חיפה ונמל אשדוד והפעלתם צפויה בשנת 2021 באמצעות חברות פרטיות.

במסגרת זו, אושר היום החוק, המסמיך את חברת נמלי ישראל לתת שירותי תעבורה ימית לתאגידים הנמליים בכל אחד מהנמלים, בעצמה או באמצעות חברות בנות. מטרת התיקון היא שפעילות מחלקת הים תועבר מידי חברות הנמל הקיימות לחברות בת של חנ"י – אחת בנמל חיפה ואחת בנמל אשדוד, כך שכל אחת מחברות הבת תפעל במרחב הימי הנוגע לה ותיתן שירותי תעבורה ימית לכלל הגורמים הפועלים במרחב, תחת המצב כיום, בו השירותים ניתנים ע"י חברות נמל חיפה וחברת נמל אשדוד. מטרת השינוי היא לאפשר תחרות, כך שהשירותים יינתנו ע"י גוף חיצוני לחברות המתחרות – בידי חברות בת של חנ"י.

עיקר שירותי הים הינם השירותים הנדרשים לצורך הכנסה של כלי שיט מפתח בריכת הנמל אל הרציף או מקשר ימי שאליו הם מיועדים להיקשר,  וכן הוצאתם מהרציף או המקשר הימי אל מחוץ לבריכת הנמל. בחוק מוסבר כי "לאופן מתן השירותים השפעה על תנועת כלי שיט בנמל, דבר שמשפיע על הפעילות של התאגידים השונים הפועלים בתחום הנמל".

עוד מצוין בחוק כי הצעד נועד "להבטיח כי שירותים אלה יינתנו באמצעות גורם בלתי תלוי במטרה להבטיח את מתן שירותי הנמל באופן יעיל ובשמירה על תחרות הוגנת", וכי שירותי תעבורה ימית הם פעולות מגוונות שעיקרן שירותי תצפית, ניתוב, גרירה וקשירה.

*סוגיה שעוררה ביקורת רבה מצד ועדת הכספים, היא בקשת חברת נמלי ישראל לדחות את החובה המעוגנת בחוק, לעניין הקמת קופת גמל לעובדים, בשנה נוספת*, מאחר שחברת נמלי אשדוד טרם השלימה את הליך הצטרפותה לקופה. ועדת הכספים קראה בעבר מספר פעמים להשלמת ההליך, ובתום הדיון ולאחר שהובהר כי הארכה לא פוגעת ברווחי העובדים, אושרה הארכה כאשר נקבע לדרישת הוועדה כי חודשיים לפני תום מועד הארכה, שנקבעה כאמור לשנה, תדווח רשות החברות לוועדה על ההתקדמות בצירוף חברי נמל אשדוד לקופת הגמל. 

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "איננו רוצים חלילה לעכב צעד מבורך, אבל מנגד אנחנו מבקשים לדאוג לרווחת העובדים ואיננו מעוניינים שהימשכות הליכי צירוף עובדי נמל אשדוד לקופת הגמל יביאו למיסוי ולפגיעה בעובדים, לכן נבקש עדכון חודשיים לפני תום המועד, ולדעת אם משהו לא מסתדר". 

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות