24.06.2021

יום חמישי

בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

כניסת שבת: 16:20 / יציאת שבת: 17:28

פרשת לך לך

מה לומדים ממשפט העבד העברי, ומה הדבר שהכי חשוב לעשות כדי להצליח?!

לאחר מתן תורה בפרשת יתרו, התורה ממשיכה לפרשת משפטים, ושם פותחת את סדרת ההלכות של בין אדם לחברו ,ומשפטו של "העבד העברי" -יסוד המלמד אותנו כיצד עלינו להסתכל על עצמנו ועל אחרים.

חשוב לציין שכיום, המושג של עבד עברי לא קיים בפועל,אבל הרעיון יכול בהחלט ללמד אותנו משהו על עצמנו. מדובר באדם שהגיע למצב כלכלי ירוד ביותר, עד כדי שהגיע לגניבה. הוא נתפס ולא היה לו כסף לשלם את מה שגנב, ולכן הוא נמכר לעבדות, כדי שבכסף הזה יוכל לשלם את חובו לאדם שממנו גנב. התהליך הזה הינו תחליף לכלא, שהרי בבית כלא האדם לא בהכרח משתקם.

באחד מבתי הסוהר בארץ, אמר אחד מהאסירים שם שהוא נכנס לכלא "סרדין" ויצא, "כריש"-פה הוא קיבל הדרכה מטובי הגנבים. 3 השנים שבהן שהה בין כותלי הכלא הכשירו אותו כמו לימודים ב"אוניברסיטה" ל "תואר ראשון" בגניבה. לכן על פי היהדות את עונשו הגנב ירצה אצל משפחה, כפי שנקראת היום – “משפחה אומנת", משפחה שתאמץ אותו אליה{ צריך להבין איזה משפחה מיוחדת זו, שתיהיה מוכנה לאמץ לתוך ביתה גנב מורשע}.

האדם הזה ישהה בקרב המשפחה שנמצא בה מקסימום 6 שנים, ואחרי שיחווה חוייה מתקנת ויראה כיצד בית צריך להתנהל יחזור חייו הרגילים. מכאן שהתורה מדגישה לכל אחד יש תקנה. לכל אחד מאיתנו יש סיכוי להשתפר ולהשתנות. אנו רק צריכים דמויות נכונות לילמוד מהם ולכן אם אנו רוצים לשפר את מעשינו ואת מצב רוחינו הדברים תלויים בנו.

בספר "אור ישרים" מובא רעיון שעל האדם לרצות אבל באמת לרצות ולא להתרגש מכל מיני מניעות ואם תרצה יהיה לך גם עזרה מהשמיים. כלומר אם תחליט שאתה לא מתייאש ואתה לא מתפעל מהקשיים המניעות והמכות שאתה חוטף בסופו של דבר תצליח. 

ההשתדלות החשובה ביותר בדרך להצלחה בעז"ה היא המחשבה וההחלטה אני לא מתייאש.

א. אנו רואים דברים ב.נותנים להם פרשנות ג.מקדדים לזכרוננו את האמת עם הפרשנות. . ד.לאחר מכן, בשלב השליפה, מוסיפים ומשלימים פרשנויות נוספות.

הוספנו כעת 2 נושאים שלמדנו מהעבד העברי האחד, שאדם צריך לסובב את עצמו בדמויות להשראה ואנשים שמאמינים בו, שמעריכים אותו, ושיכולים להוות עבורו עוגן ומגדלור לאן לשאוף. אך בדרך מן הסתם הוא יתקל בקשיים. כאן מגיע החלק השני, לא להתפעל מהקשיים והמניעות של הדרך, שכן כל מטרה חשובה וערכית תיהיה רצופה קשיים בדרך. הפחד העיקרי יהיה ממשבר, שלמרות הרצון הטוב והנכונות, מה יקרה אחרי כישלון ועוד כישלון בדרך. האם האדם ישבר או ימשיך. וכל זה תלוי בכוח הרצון של האדם.

הרב שמעון שטרית 
רב בית כנסת הבבא סאלי 
ומרצה שיעורי תורה בוגרים ונוער

הרב שמעון שטרית

הרב שמעון שטרית

רב בית כנסת הבבא סאלי ומרצה שיעורי תורה בוגרים ונוער

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות