16.05.2022

יום שני

צילום: Ranbar https://bit.ly/39jMzYX

פרשת בהר

כניסת שבת: 19:00
יציאת שבת: 20:11

בפרשה מוזכרות מצוות חשובות ביותר השומרות על הסדר החברתי והדאגה לחלשים כמו העני והעבד. לצד אלה מופיעה דאגה למישהי נוספת, חשובה: האדמה. כן, גם לה התורה דואגת ודורשת שניתן לה שנות מנוחה…

מצוות השמיטה – הפרשה נפתחת במצווה לאומית וחברתית – מצוות השמיטה. פעם בשבע שנים על כל עובדי האדמה, החקלאים היהודים, להפסיק את עבודתם בקרקע ולנוח! הם מצווים להפקיר את שדותיהם ומטעיהם!

מדוע? ישנן כמה סיבות למצווה זו. ראשית, באמצעות שמיטת (עזיבת) האדמה, גם אדמת ארץ הקודש זוכה למנוחה כל שנה שביעית (כמו מנוחת השבת). שנית , שמיטת האדמה מזכירה לנו מי ברא את האדמה ולמי היא שייכת. מתוך ידיעה והכרה שהאדמה שייכת לה' האדם מבין שלא הכול בעולם זה בשליטתו ושלא הוא הבעלים של האדמה.

סיבה שלישית החשובה מכולם- כשהכול מופקר כולם יכולים ליהנות מהפירות ובמיוחד העניים והחלשים. זוהי מצוות שְמִיטַת קרקעות. התורה מדגישה כי אם מצוות השמיטה תישמר, יהיה שלום, יהיו גשמים ושפע גדול בארץ לאנשים ולאדמה…

מצוות היובל – פעם בחמישים שנה (כלומר, לאחר שבע פעמים של שנת שמיטה – שבע כפול שבע) מגיעה שנת היוֹבֵל. שנה זו מקודשת לה', וגם בה שומטים את הקרקעות (מפסיקים את העבודה), משחררים את כל העבדים, ומחזירים אחוזות קרקע לידיהם של בעליהן הראשונים- כל העולם מתאפס ומתחילים מהתחלה.

* איסור הונאה – יש מצבים שבהם אדם יורד מנכסיו ונזקק לעזרה. הפרשה מראה לנו מהם היחסים הכלכליים-חברתיים בין אדם לאדם. מי שנותן הלוואה אסור לו לגבות ריבית עליה. וגם בשנות השמיטה והיובל הנכסים חוזרים לבעלים והחובות מתבטלים.

הרב שמעון שטרית

הרב שמעון שטרית

רב בית כנסת הבבא סאלי ומרצה שיעורי תורה בוגרים ונוער

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות