18.05.2022

יום רביעי

אילוסטרציה

פרקליטות המדינה החליטה לערוך לרומן זדורוב משפט חוזר – מה זה אומר?

פרקליט המדינה, עו"ד עמית אייסמן, החליט שיש לערוך לרומן זדורוב משפט חוזר. מה המשמעות של העניין?

לפני קצת פחות משנתיים, הגיש רומן זדורוב בקשה למשפט חוזר לבית המשפט העליון. בבקשה הוא העלה טענות לגבי עקבת נעל מוכתמת בדם שנמצאה בזירת הרצח על מכסה האסלה בתא השירותים, שלטענת זדורוב שייכת לרוצח ואין מחלוקת כי איננה שייכת לזדורוב.

בהליך המשפטי הראשון שהרשיע את זדורוב, בית המשפט לא הצליח למצוא הסבר לקיומה של עקבת הנעל בזירה ולא נמצאה התאמה בינה לבין אף אחד מהחשודים ו/או המעורבים שנחקרו בתיק הזה. אחד ההסברים שבית המשפט מצא לקיומה של העקבה הוא שככול הנראה היא שייכת ל"מחלץ אלמוני" שהגיע לזירה לאחר גילוי הגופה.

אולם, מדובר בהסבר שלא נתמך בשום ראייה ואף לא מתיישב עם ההיגיון. נעליהם של מעורבים שנכחו בזירה לאחר הרצח נבדקו ולא נמצאה התאמה ביניהן לבין העקבה וההסבר כי קיים מחלץ אלמוני שלא נבדק היא השערה ספקולטיבית שאין לה שום ראייה אובייקטיבית בחומר החקירה.

כמו כן, גם אם קיים מחלץ אלמוני כזה, לא ברור מאיזו סיבה הוא יטפס על מכסה האסלה בזירת הרצח?

בעניין זה הגיש זדורוב חוות דעת של מומחה שקובעת כי עקבת הנעל הוטבעה בסמוך מאוד לזמן הרצח ולא יתכן כי שייכת למי שנכח בזירה לאחר גילוי גופה, כ-5 שעות לאחר הרצח. חוות הדעת קובעת כי על העקבה ישנו כתם של דם המנוחה שניגר מעליה ואילו דם לא יכול לנזול מגופה לאחר פרק זמן של מספר שעות.

לפני כחודשיים, החליט בית המשפט העליון, לאחר שבחן את חוות הדעת של המומחים בעניין עקבת הנעל המדוברת, שיש לערוך לרומן זדורוב משפט חוזר. כלומר, על הפרקליטות להגיש כתב אישום מחדש ולנהל את ההליך מההתחלה, כולל שמיעת עדויות וראיות מחדש.

אחרי החלטת בית המשפט העליון, עמדו בפני הפרקליטות 2 אפשרויות: להגיש כתב אישום ולהתחיל לנהל את התיק מחדש, או להימנע מהגשת כתב אישום והמשמעות תהיה זיכוי לרומן זדורוב ושחרורו ממאסר.

לאחר שבפרקליטות בחנו את הראיות החדשות שהגושו במסגרת הבקשה למשפט חוזר, כמו גם בחנו מחדש את כל שאר הראיות בתיק, הוחלט על האפשרות הראשונה – הגשת כתב אישום מחדש וניהול הליך משפטי כנגד זדורוב באשמת רצח תאיר ראדה ז"ל.

מה שלמעשה ההחלטה הזו אומרת היא שבפרקליטות סבורים שלמרות הראיות החדשות שהוגשו, עדיין קיימות מספיק ראיות כדי להרשיע את זדורוב ברצח. החלטה נוספת שהתקבלה בפרקליטות היא סגירת התיק נגד א"ק מחוסר אשמה. מדובר ב-2 החלטות שמביעות עמדה חד משמעית של הפרקליטות לפיה רומן זדורוב הוא הרוצח.

התיק יוחזר לדיון בבית המשפט המחוזי בנצרת, בהרכב שופטים שלא דן בתיק בגלגולו הראשון. מה תהיה תוצאת המשפט החוזר? ככול הנראה, ההכרעה תתבסס ברובה על אותה עקבת נעל שלא נמצא לה שום הסבר. בית המשפט יצטרך להחליט האם הוא מקבל את חוות הדעת של המומחה מטעמו של זדורוב, ואם היא היא תתקבל, לדעתי מדובר בראייה שמעוררת ספק סביר באשמתו.

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות