03.08.2021

יום שלישי

צוות יחידת הסוכרת של כרמל בעבודה. צילום: אלי דדון

פרויקט מיוחד: בית חולים כרמל מתוק

במרכז רפואי בכרמל מתאשפזים מדי שנה קרוב ל4500 חולי סוכרת, חלקם פונים לאשפוז בעקבות גילוי או התפרצות מחלה חדשה, וחלקם בעקבות סיבוכי מחלה שונים 

צוות יחידת הסוכרת בכרמל נלחם לאורך כל השנה כדי להציל מטופלים רבים ככל האפשר מניזקי מגיפת הסוכרת. השבוע במסגרת יום הסוכרת הבינלאומי יצא צוות היחידה לשטח, הקים עמדות הסברה, ביצע בדיקות דם לסוכר לאנשי הצוות, וחילק חומרי הסברה והדרכה רבים לאורח חיים בריא וכדי להגביר את המודעות וחשיבות המלחמה בסוכרת.

את יחידת הסוכרת בכרמל מוביל צוות רב מקצועי מיומן ומסור הכולל את:

ד"ר מיכל גרשינסקי – מנהלת היחידה המרחבית לסוכרת, במרכז רפואי כרמל ובמחוז חיפה וג"מ של הכללית. ד"ר מוחמד סבאח יועץ סוכרת בכרמל ומנהל יחידת מחקר בסוכרת וליפידים במרכז רפואי לין. מרינה ויינברג אחות מתאמת תחום סוכרת בכרמל

דקלה אופיר בירמן  מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה של ביה"ח ויוליאנה אילין דיאטנית רכזת חטיבה פנימית ומרכזת נושא סוכרת בכרמל.

צוות יחידת הסוכרת של כרמל בעבודה. צילום: אלי דדון

שותף לפרויקט יום הסוכרת הוא שף בית החולים כרמל עופר פישמן שיחד עם יחידת הדיאטה הכינו תפריטים ומתוכנים מיוחדים בדגש על תזונה ים תיכונית ליום הסוכרת.

מנהלת היחידה בכרמל ד"ר מיכל גרשינסקי אומרת כי " שכיחות מחלת הסוכרת בישראל ובעולם נמצא בעליה מתמדת. סוכרת מובילה לסיבוכים מרובים במערכות הגוף השונות, אשר גורמים לפגיעה באיכות החיים, לתחלואה ולתמותה ועל כן נמצאת במוקד העשייה הקלינית והמחקרית. ההערכה היא כי בישראל יש מעל חצי מיליון חולי סוכרת מאובחנים ועוד כחצי מיליון בשלב טרום מחלה.

מחלת הסוכרת מסוגלת לגרום למחלות ולנזקים רבים כמו: נפרופטיה, רטינופטיה, זיהומים בכף רגל סוכרתית, אירועי לב, אירועים מוחיים ועוד. גילוי מוקדם של הסוכרת יכול ב 50 אחוז להימנע, ולמנוע סבל וסיבוכים מהמטופלים.

האחות מרינה ויינברג מתאמת תחום הסוכרת בכרמל מעדכנת כי צוות יחידת הסוכרת של ביה"ח נותן מענה לצוותים במחלקות האשפוז, בחדר המיון (מלר"ד) ובטיפולים הנמרצים בכל הנוגע לטיפול במאושפז עם סוכרת. למרות הירידה בפעילות יחידת הסוכרת בהתאם להנחיות הקורונה, במהלך שנת 2020 צוות היחידה נתן מאות רבות של ייעוצים במחלקות אשפוז שונות עם  עליה של 22% בייעוצים לעומת שנת  2019.

עוד מעדכנת מרינה כי בנוסף לכך, צוות יחידת הסוכרת עוסק רבות בהדרכת צוותים רפואיים וסיעודיים בתחום הטיפול בחולי סוכרת מורכבים ביותר. עבודת היחידה כוללת: בניית הנחיות לטיפול בסוכרת שמותאמות לכל מחלקה כמו במערך הפנימי, כירורגי, ובטיפולים הנמרצים, ועדכון ידע של צוותים רפואיים וסיעודיים לגבי טיפול תרופתי חדשני וטכנולוגיות מתקדמות. 

צוות יחידת הסוכרת של כרמל בעבודה. צילום: אלי דדון

אחות מתאמת סוכרת בכרמל עוסקת רבות בהדרכות מטופלים במחלקות ובניית רצף טיפול ושחרור מתוכנן לקהילה שבמסגרתו חולים מקבלים זימון למרפאות הסוכרת מיד לאחר השחרור מבית החולים.

בין הפרויקטים הבולטים ביותר שעשתה היחידה ניתן לציין את פרויקט קידום בריאות ורצף טיפול לאיתור מוקדם של טרום סוכרת וסוכרת אצל יולדות עם היסטוריה של סוכרת במהלך הריונן. בזכות הפרויקט המיוחד מציינת האחות מרינה, חלה עליה משמעותית בשיעור ביצוע בדיקת סקר לאיתור סוכרת. בזכות הפרויקט שבוצע בשיתוף של מתאמת סוכרת עם מחלקת יולדות ומחוז חיפה של הכללית, אותרו נשים רבות עם טרום סוכרת מצב הדורש התערבות הקהילה ושיפור מודעות האוכלוסייה לאורח חיים בריא.

איתן גונטר

איתן גונטר

כתב מערכת כרמליסט

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

היערכות משטרת ישראל לקראת משחק הכדורגל בין מכבי חיפה לקבוצת טורשהאבן מאיי פארו במסגרת הקונפרנס ליג שייערך באצטדיון סמי עופר ביום ה׳ 5.8.21 החל מהשעה 17.00

שוטרי משטרת ישראל ומאות סדרנים ומאבטחים יתפרשו החל משעות אחה"צ באצטדיון ומחוצה לו על מנת לשמור על הסדר והביטחון, לצד הסדרת התנועה. המשחק יחל בשעה

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות