04.12.2021

שבת

פסטיבל החג של החגים ארכיון צילום: דוברות עיריית חיפה

פסטיבל החג של החגים חוזר: כך החלה המסורת החיפאית

אתר כרמליסט מביא את סיפורה של המסורת החיפאית בחודש דצמבר שחוזרת בשבוע הבא לאחר שנתיים של היעדרות

בשבוע הבא חוזר פסטיבל החג של החגים לרחבי השכונות בעיר התחתית שבחיפה, יומיים בשבוע{שישי ושבת} במשך חודש שלם בהן תהיה העיר מוארת לכבוד החגים היהודים והנוצריים{חנוכה וחג המולד}.

בשנתיים האחרונות הפסטיבל לא נערך במתכונתו הרגילה עקב הקורונה.

אז איך באמת הכל החל ?

מסורת החג של החגים קיימת מאז 1993

באותה תקופה היו מפגשים רבים ומשותפים בין היהודיים לערביים על מנת לציין את שלוש החגים שבאותו הזמן נפלו באותם תאריכים{רמדאן, חג המולד וחנוכה} עם השנים עניין זה הפך למסורת.

התושבים היהודיים מהכרמל היו יורדים לואדי ניסנאס לפגוש את המקומיים, זה יהיה החג של החגים הראשון מאז פרוץ המהומות בעיר התחתית במבצע שומר חומות ויהיה מעניין לראות אם האינטרקציה תחזור להיות אותו הדבר.

במשך השנים השתנה סגנון הפסטיבל ומחגיגה של שלוש הדתות הוא הפך לחגיגה דו תית{נצרות ויהדות} עקב התרחקותם של החגים המוסלמיים בראשם הרמדאן מחגי היהדות והנצרות עקב לוח השנה המוסלמי שבו כל שנה החגים זזים אחורה.

עם השנים תושבי חיפה גילו כי הסיבה האמיתית לחגיגות היא ערבוב הדתות ושזה הזמן והמקום למסיבות וחגיגות משותפות עקב ריבוי התרבויות המתקיים בעיר זו לצד זו.

מארגני הפסטיבל טענו כי המטרה היא לקדם ולטפח את הסובלנות והכבוד ההדדי באמצעות תרבות ואמנות
החיים המשותפים בחיפה מביאים לכך שתושבי העיר יכולים  ליהנות ממופעי חוצות רבים, יריד אומנים, מופעי גלריה אינטימיים, קונצרטים בכנסיות, סיורים מיוחדים ועוד.

החג של החגים ארכיון צילום: דוברות עיריית חיפה

הפסטיבל הינו יוזמה של בית הגפן מרכז תרבות ערבי יהודי ושל עיריית חיפה ונערך בימי שישי ושבת של חודש דצמבר.
מטרת הפסטיבל היא לציין את החגים הנחגגים באותו חודש חנוכה אצל היהודים, חג המולד של הנוצרים ומדי פעם גם החגים המוסלמים חג הקורבן או הרמדאן במקרה שנופלים באותו הזמן על פי לוח השנה המוסלמי

הפסטיבל נערך בעיר התחתית בשכונות ואדי ניסנאס ובבית הגפן שזהו המקום הראשי שבו מתקיימות החגיגות.
כמו כן נערכות חגיגות גם במושבה הגרמנית שמוארת ומקושטת לכבוד החג.
החג של החגים נועד לבטא את אופייה של העיר חיפה כעיר של דו קיום.
עם השנים הפך הפסטיבל להצלחה מסחררת ועשרות אלפי מבקרים מגיעים מדי שנה בחודש דצמבר על מנת לחגוג את החגים שמתקיימים באותו הזמן.

תמהיל האירועים הוא מגוון ובמהלך הפסטיבל המבקרים המגיעים אליו יכולים לבקר בתערוכות, דוכנים, יריד עתיקות ולפגוש אמני רחוב כמו להטוטנים, מופעי קרקס ועוד.

גולת הכותרת של הפסטיבל הוא הקישוטים והאורות בהם מוארת העיר התחתית ונותנת הרגשה של עולם אחר וזהו ה"תירוץ" האמיתי לקיום של הפסטיבל הייחודי לעירנו.

שכונת ואדי ניסנאס המקום שוב הכל החל מקור: Hanay https://bit.ly/3EzJjTK
מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

הדליקו נר חמישי

ביום בו הודלק נר חמישי של חנוכה, הדליקה האלופה את יריבתה העונה עם דרבי שייכנס לספרי ההיסטוריה של העיר חיפה, האדומים מנגד ממשיכים ביכולת הרעה

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות