23.05.2022

יום שני

הביצה בעין אפק על רקע הבתים של קרית ביאליק

פנינת טבע בלב הקריות

כתב כרמליסט טל גורן ביקר בשמורת הטבע עין אפק והתרשם בעיקר מהשילוב בין טבע לאורבניות דבר ייחודי לשמורות הטבע בארץ

בלב הקריות ממזרח לקרית ביאליק קיימת שמורת טבע שנותנת נפח אחר למרחב האורבני של הקריות- שמורת טבע עין אפק אשר מתוחזקת ע"י רשות הטבע והגנים.

שמורת הטבע עין אפק משמרת נופי ביצה, מעיינות ומקורות נחל שרובם נכחדו מן הארץ, בשמורה אשר הייתה מורכבת בעבר מביצה מספר אגמים המשמשים כבית למגוון של דגים כגון שפמנונים, אמנונים, קרפיונים וגמבוזיות ואף צב ביצות ובצדדיו קיימים גם מספר פרטי ג'מוסים.

השמורה ממוקמת על ציר הנדידה של העופות ובחודשי המעבר סתיו ואביב ניתן לראות כמויות של ציפורים נודדות ממגוון סוגים, כולל עופות מים, השבוע כשביקרתי שם לא היו הרבה ציפורים, כנראה עקב שפעת העופות שפגעה בעופות הנודדים וגם בחורפים בחודשיים האחרונים.

טחנת הקמח

בשמורה קיימת גם טחנת קמח עתיקה מהתקופה המוסלמית הקדומה{המאה ה8 לפני הספירה} שהמבקרים יכולים להיכנס לתוכה ואף לעלות לגג הטחנה ממנה נשקף נוף מרהיב על עמק זבולון, חיפה והקריות ובכל שעה עגולה מוצג למבקרים סרט המתעד את ההיסטוריה של השמורה.

מעת לעת מוצגת בטחנת הקמח תערוכות אמנות מתחלפות.

את השמורה חוצה נחל נעמן הנשפך לים מדרום לעכו ובמהלך חודש זה של השנה לאחר הגשמים הרבים שירדו בחודש ינואר ישנה זרימה חזקה של המים.

בחלק זה של השנה יש בשמורה פריחה צבעונית של כלניות ורקפות במגוון צבעים.

אבל החוויה האמיתית של השמורה היא "שביל הביצה" מדובר בגשר המעניק למטיילים חוויה ללכת מעל מי הביצה ולהנות מהמראות מנקודת מבטם של העופות.

שביל הביצה

השמורה מתאימה לטיולים במהלך כל חודשי השנה ומומלץ לכל גיל ובעיקר למי שרוצה לצאת אל הטבע מרחק קצר מהעיר הסואנת, משך הסיור בה כשעה-שעה וחצי.

יש לציין כי רק בימים האחרונה חזרה השמורה לשגרת מטיילים לאחר שנסגרה לחודש עקב התפרצות שפעת העופות והרצון לשמור על בריאות בעלי הכנף והמטיילים בשמורה.

פריחת הרקפות בשמורה

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות