23.06.2021

יום רביעי

השופטת אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון בישראל צילום בית המשפט העליון

פורסם נוהל הליכים דחופים בבית המשפט לענייני משפחה בעניינים דחופים עם חשש לפגיעה במוגנות הילדים

טיפול בתי המשפט לענייני משפחה בהליכים דחופים שעניינם חשש לפגיעה במוגנות ילדים ולהבטחת קשר בין הורים לילדיהם 

ביום 25.10.2020, ז' בחשוון התשפ"א, ייכנסו לתוקפן הוראות נוהל (הוראת שעה) של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, הנוגעות לטיפול בתי המשפט לענייני משפחה בהליכים דחופים המעלים חשש לפגיעה במוגנותם של ילדים, בשל אלימות כלפיהם או בשל היותם עדים לאלימות בין הוריהם, וכן להבטחת קשר בין הורים לילדיהם.

נהלי נשיא בית המשפט העליון הם נהלי עבודה פנימיים של מערכת בתי המשפט אשר נועדו בעיקרם לקבוע סדרי עבודה לבתי המשפט.

הנוהל הנוכחי קובע סדרי עבודה אחידים לכלל בתי המשפט לענייני משפחה ברחבי הארץ בכל הנוגע לטיפול בהליכים שעניינם חשש לפגיעה במוגנות ילדים או הבטחת קשר בין הורים לילדיהם. מטרת הנוהל היא להתוות מסגרת זמנים שתבטיח מתן מענה ראשוני, מהיר ויעיל לבקשות לסעד דחוף או לסעד זמני במקרים מתאימים, על פי שיקול דעת השופט/ת. זאת, משום שלממד הזמן השפעה מכרעת על היכולת לקיים התערבות יעילה בבעיות הנוגעות למוגנות ילדים ולקשר שבין הורים לילדיהם הקטינים ובשל החשש הגדול לשלומו ולהתפתחותו הרגשית התקינה של הילד. הנוהל קובע כי במקרים כאלה בית המשפט יקבע דיון במעמד הצדדים לא יאוחר מ-14 יום ממועד הגשת הבקשה. 

בהוראות הנוהל אין כדי לגרוע מסמכות בתי המשפט לענייני משפחה, לרבות בסיוע מומחים וגורמי מקצוע טיפוליים, ליתן סעדים נחוצים לשמירה על קטין מפני פגיעה בו על ידי הורה פוגעני או להבטחת קשר רציף ותקין בין הורה לילדו בהתאם לסמכויות הנתונות לבתי המשפט לפי כל דין, הכל בכפוף לעיקרון העל של טובת הילד ולזכותו של הילד לקשר עם הוריו. 

על יישום הנוהל הופקדו נשיאי בתי משפט השלום או סגניהם, אשר ידווחו על כך מעת לעת למנהל בתי המשפט ובאמצעותו לנשיאת בית המשפט העליון.

הנוהל ייכנס לתוקפו כהוראת שעה למשך שנה במהלכה ייבחנו השלכותיו.\

לקריאת הנוהל לחץ כאן

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות