21.05.2022

שבת

אילוסטרציה

על ראש הגנב בוער הכובע- הצית את חנותו בתקווה לקבל כספי ביטוח

בעל עסק מסוים פנה לחברת הביטוח לצורך קבלת תגמולים בגין שריפה שפרצה בבית העסק שבבעלותו. חברת הביטוח דחתה את התביעה שכן, לפי חקירת שירותי הכבאות, האש הייתה תוצאה של הצתה. לטענתה, החקירה העלתה חשד שבעל העסק היה מעורב בהצתה מתוך כוונה להוציא כספים שלא כדין. כך, נראה במצלמות כי המציתים חדרו לבית העסק מבלי שנדרשו לפרוץ את הדלת או שהיו עמם בכלל כלים לפרוץ את הדלת. בנוסף, לטענתה, גלאי האש ומערכת הנתזים לא פעלו. לכן, חברת הביטוח לא הסכימה לשלם את תגמולי הביטוח ובעל העסק הגיש תביעה.

לטענת בעל העסק, לא היה לו כל יד בעניין השריפה והגורמים לה. טענת חברת הביטוח שהוא היה מעורב בהצתה היא חסרת כל שחר ופוגעת בשמו הטוב בהיותו פעיל בעירו. כמו כן, לא היה לו מניע שכן העסק היה מקור פרנסתו שלו ושל משפחתו אשר כתוצאה מהשריפה נפגע. כמו כן, הוסיף שהמשטרה לא העמידה אותו לדין ולא הוגש כנגדו כתב אישום בגין הצתה על אף הטענות הקשות של חברת הביטוח. בנוסף, לטענתו, סרטון האבטחה מראה שהדלת הייתה סגורה כאשר המציתים הגיעו לבית העסק, על כן הוא תובע את חברת הביטוח בסך של כ- 700,000 ₪. לאור סירוב חברת הביטוח לשלם הוא גם לא הצליח לשקם את העסק וזה נשאר עומד וריק עד לקבלת תביעת פינוי מאת בעלת המבנה. 

חוקר השריפות ציין בחקירתו, כי הגיע למסקנה שהשרפה נגרמה כתוצאה מהצתה בזדון. אלמונים חדרו אל העסק דרך דלת חזית, שפכו חומר דליק, השליכו חפץ בוער והציתו את המקום. לבסוף, עלה בידי חברת הביטוח להוכיח כי השריפה אירעה כתוצאה מכוונת בידיעת התובע או בסיועו. מצפייה בסרטון עולה כי שני האלמונים פתחו את הדלת על ידי דחיפה פנימה ונראה כי ידעו שהדלת הושארה פתוחה עבורם. הם לא התעכבו בכדי לפתוח אותה, לא ניסו לפרוץ ואפילו לא היו בידיהם כלי פריצה כלשהם. ניתן לראות בסרטון כי המציתים פשוט פותחים את הדלת אגב הליכה פנימה אל תוך החנות. בנוסף, מכשיר ה- DVR נעלם ואין כל הסבר הגיוני להיעלמותו.

כמו כן, נראה בסרטון כי בעל העסק סוגר את הדלת, ביודעו שמכוונת עליו מצלמה אבל לא נועל אותה (ניתן לראות לפי תנועות המפרקים בעת הנעילה). אחר כך הוא טוען שהיה עם המאהבת בפעילות ספורטיבית ואז עם אשתו, אבל לא הביא אף אחת מהן לצורך מתן עדות. אי לכך, בית משפט השלום קבע כי מהראיות בתיק עולה שלא היה מקרה ביטוח, שכן, בית העסק לא באמת נשדד, אלא, מדובר על מעשה מכוון של התובע עצמו או בהסכמתו או בשיתוף פעולה שלו עם מישהו ולכן חברת הביטוח פטורה מחובת התשלום על פי הפוליסה. בית המשפט דחה את התביעה ואף חייב את בעל העסק בהוצאות משפט ושכ"ט של חברת הביטוח בסך של 25,000 ₪. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות