11.04.2021

יום ראשון

קרדיט: יהודה משי זהב

על יהודה משי זהב ושתיקת מתלוננים

הוא נולד בשנת 1959 למשפחה חרדית וגדל בשכונת מאה שערים בירושלים, כחלק מזרם קיצוני אשר לא מכיר במדינת ישראל ומוסדותיה ולמעשה, עד תחילת שנות ה-30 לחייו היה אנטי ציוני.

בשנת 1995, הוא ייסד את הארגון זק"א (זיהוי קורבנות אסון). מתנדבי הארגון מגיעים לזירות בהן התרחש אסון (לדוגמא פיגוע) ואף לזירות התאבדות, תאונות דרכים, זירות רצח ועוד ומסייעים באיתור גופות וחלקי גופות של הקורבנות לשם הבאתם לקבורה יהודית.

אם לומר את האמת, מתנדבי זק"א בעצם עושים את העבודה שאף אחד לא רוצה לעשות, כי למי מתחשק להתעסק עם גופות? אבל מישהו צריך לעשות את זה ועל כן הארגון זוכה להוקרה רבה. 

כחלק מההוקרה הציבורית, בשנת 2003 משי זהב הדליק משואה בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל, באותה שנה גם קיבל את אות הנשיא למתנדב. במהלך השנים הוא קיבל אותות והוקרות ממדינות ברחבי העולם ואף הוכר בשנת 2001 כמתנדב המצטיין של האו"ם.

כחלק נוסף מההווקרה הציבורית לה הוא זכה, פורסם בתחילת חודש מרץ 2021 כי משי זהב נבחר לחתן פרס ישראל על תרומתו הרבה למדינה. אבל אז, רגע לפני קבלת הפרס, התפרסם תחקיר שחושף נשים, ילדים, נערות ונערים שלכאורה נפלו קורבן לתקיפות מיניות מצדו של משי זהב.

על פי התחקיר, רוב המתלוננים מתארים מעשים שלכאורה התרחשו לפני שנים רבות, חלקם אפילו לפני 30 שנים – וחל עליהם חוק ההתיישנות. חלק מהמקרים לא התיישנו, אך עדיין מדובר בתלונות ישנות, שמועלות רק כעת בשיהוי ניכר מאוד מזמן ההתרחשות לכאורה.

מה המשמעות של הגשת תלונה לאחר זמן כה רב?

קודם כל, על תלונות שהתיישנו (בכל עבירה, לא רק עבירות מין) לא ניתן לחקור את החשוד במעשים. אבל, ככול ויוגשו תלונות שלא התיישנו, העדויות על התלונות שהתיישנו יכולות לשמש במשפט לצורך הוכחת שיטת ביצוע החוזרת על עצמה בכל התלונות או ביצוע מעשים דומים בעבר במטרה לסתור טענות של הנאשם בעניין תום לב.

בעניין תלונות על עבירות מין שלא התיישנו אבל מוגשות לאחר שנים רבות חשוב להבין מספר דברים. ראשית, כאשר מדובר בקורבן שהיה קטין בעת המעשים, הנטייה תהיה סלחנית יותר לגביו מכיוון שלוקח לקטינים שנים רבות לעבד ולהבין את המעשים שבוצעו כלפיהם ואת הפסול שבהם.

בנוסף, קורבנות עבירות מין לא ממהרים להתלונן בשל החשש מחשיפה, הבושה שמלווה אותם, הפחד מפני החקירה המשטרתית והעדות בבית המשפט שייאלצו אותם לדבר על נושאים כואבים, לפתוח פצעים מהעבר ולהיחקר בעניינים אישיים ומביכים.

במקרה של משי זהב יש להוסיף לכל זה גם את העניין שהמתלוננים שייכים לזרם חרדי סגור ומנותק. כשמדובר בתלונות בתוך קהילה סגורה, לרוב הנטייה תהיה להשתיק את העניין בתוך הקהילה וליצור קשר שתיקה בין כל המעורבים. זה עשוי להצדיק את שתיקת המתלוננים במשך שנים רבות.

עוד יש להוסיף לכך כי משי זהב הוא איש ציבור מוערך שזוכה להוקרה רבה בחברה הישראלית והמתלוננים עשויים לחשוש שלא יאמינו לתלונתם כנגד אדם כזה.

אז למה הם החליטו להיחשף דווקא עכשיו?

גם המתלוננים וגם משי זהב, לצורך הצגת גרסתם ישתמשו בדבר אחד – הזכייה המיועדת בפרס ישראל.

המתלוננים יספרו כי לא מגיע לאדם כזה לזכות בפרס כל כך משמעותי ולכן, הם אזרו אומץ וחשפו את גרסתם על מנת שהפרס לא יינתן לאדם, שלשיטתם, לא ראוי לקבל אותו. או לכל הפחות, בטרם יקבל את הפרס הם יטענו כי ראוי שמלוא התמונה תיחשף, כולל החלקים באישיותו של משי זהב ההופכים אותו לעבריין מין. לכאורה.

לעומתם, משי זהב ככול הנראה יטען כי עיתוי חשיפת המעשים לכאורה, דווקא רגע לפני קבלת הפרס, מוביל למסקנה כי מדובר ב"עלילת דם" וברצון להזיק לו ממניעים לא כשרים. עוד הוא יטען כי התלונות ישנות מאוד וככול והיה בהן שמץ של אמת, היה מצופה שהיו נטענות בשלב מוקדם יותר. למשל, כאשר נבחר להדליק משואה או קיבל את אות הנשיא. 

חשוב לזכור ששיהוי בהגשת תלונות גורם לנזק ראייתי קשה מאוד, הראיות שניתן לאסוף בשלב זה הן מאוד מצומצמות ויכולתו של החשוד להתגונן מפני התלונות נפגעת בצורה משמעותית. לאחר שנים רבות כבר לא ניתן לאסוף ראיות ד.נ.א, טביעות אצבע או ראיות פורנזיות אחרות.

יחד עם זאת, בתי המשפט לרוב סלחנים כלפי קורבנות עבירות מין שהגישו תלונות בשיהוי רב. 

לסיום אזכיר מקרה נוסף בו הוגשו תלונות על עבירות מין כעבור שנים רבות. בשנת 2009 הוגש כתב אישום כנגד הנשיא לשעבר משה קצב, בין היתר בגין עבירות מין שביצע כלפי נשים בגירות החל משנת 1998 ושהתלוננות עליהם הוגשו כעשור לאחר מכן. תוצאת המשפט ידועה.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

הכירו בטינדר וניהלו קשר כמה חודשים

ההפתעה היתה רגע לפני המפגש, כשהאישה העבירה את הטלפון לקביעת מיקום הפגישה והבעל נדהם היא מרצה באוניברסיטה, הוא איש צבא בדרגה בכירה ויחד הם נשואים

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות