28.01.2022

יום שישי

אילוסטרציה

על טעויות משלמים! שכחו לשלם בזמן והזכייה במכרז בוטלה

רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) פרסמה מכרז לחתימת הסכם חכירה לגבי מגרש ברכסים בשטח של 1,864 מ"ר. 19 חברות הגישו הצעות ולבסוף הכריזה ועדת המכרזים על חברה מסוימת כזוכה. בהתאם להודעת הזכייה, היה על הזוכה לשלם בגין הקרקע סך של כ- 14,000,000 ₪ + הוצאות פיתוח מבנה ציבור בסך של כ- 60,000 ₪. רמ"י נתנה לחברה שני שוברי תשלום אשר יש לשלמם עד תאריך מסוים. לצורך כך נתנה החברה הוראה לבנק לשלם עד לאותו מועד, ואולם הבנק העביר בטעות תשלום רק של שובר אחד. החברה שמה לב לכך יומיים אחרי הזמן ומיד דאגה להעביר את הכסף. עם זאת, ועדת המכרזים ביטלה לה את הזכייה במכרז בעקבות האיחור כאמור. 

החברה טענה שרוב הכסף כבר עבר והתשלום השני ממילא מהווה רק חלק קטן ביותר (כ- 0.39% מהתשלום). עוד היא טענה, כי האיחור הוא זניח וגם לא נבע ממחדל שלה אלא מטעות טכנית של הבנק והיא מצידה נקטה בכל האמצעים כדי למנוע סיכון של אי העברת התשלום במועדו. עוד טענה, כי התשלום הועבר תוך פחות מ-48 שעות מהמועד המקורי ודי בכך כדי לרפא את הפגם. לטענתה היא שילמה את כל התשלומים והסתמכה על הודעת הזכייה וכבר הספיקה להתקשר עם יועצים לתכנון וביצוע הפרויקט המתוכנן על הקרקע ואף שלמה מאות אלפי שקלים ליועצים וחלקם כבר הספיק להשלים את התכנון והתוכניות וביטול הזכייה בנסיבות אלו הינו החלטה חריגה וקיצונית שתגרום לה נזקים ממוניים ובלתי ממוניים. 

ועדת המכרזים ורמ"י טענו כי איחור בתשלום מהווה הפרה מהותית של תנאי המכרז ואין המדובר בהפרה טכנית ולכן היא מחייבת את ביטול הזכייה. לטענתן, גם בפסיקה של בית המשפט העליון בעבר נקבע כי הבלגה על איחור בתשלום במכרז מהווה פגיעה בעקרון השוויון כלפי מציעים אחרים במכרז. לטענתן, ההחלטה להורות על ביטול הזכייה היא החלטה שהתקבלה בסמכות והיא סבירה בהחלט. בנוסף, לטענתן, היה רשום במקומות שונים הן במכרז והן בהודעת הזכייה כי אם יהיה איחור בתשלום ההשלכות תהיינה ביטול הזכייה. 

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע, כי אין ברירה אלא לדחות את העתירה של החברה. מקריאת המכרז ברור מאד שהזוכה חייב לשלם את התשלום בזמן ושהדבר מהווה תנאי יסודי במכרז. נכון הוא כי מדובר רק על איחור של יומיים ונותר רק חלק זעום יחסית לתשלום וברור כי התקלה הייתה בתום לב. עם זאת, ועדת המכרזים הייתה רשאית לקבוע שמדובר בהפרת תנאי המכרז וכי המשמעות הינה ביטול הזכייה. גם בפסיקה אחרת נקבע בעבר כי אפילו הגשת מכרז באיחור של 15 דקות בלבד היא סיבה לפסילת המכרז והכל נובע מהחובה לשמור על עקרון השוויון שלפיו לא ניתן למחול גם על הפרות קלות וזניחות.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות