15.06.2021

יום שלישי

עו"ד שני אלקובי, מתמחה במשפט פלילי

עלייה בתחלואה משמעה ירידה בפשיעה?

סגירת מקומות בילוי ופנאי, הגבלות על התקהלות, הצבת מחסומים בכבישים ונוכחות מוגברת של שוטרים  ברחובות – אלו הפתרונות שהתקבלו בממשלה בעקבות עלייה בתחלואה בנגיף הקורונה ומטרתם להוריד  באופן חד את רמת התחלואה על ידי פגיעה בחירות תושבי המדינה.  

מה להגבלות אלה ולרמת פשיעה?  

כאשר עבריין פוטניאלי מתכנן לבצע עבירה, הפחד הכי גדול שלו ומה שעומד לנגד עיניו הוא לא דווקא העונש  שצפוי לו, אלא הסיכויים שייתפס, עבריין יעשה הכול על מנת להסתיר את העקבות שלו ולא להשאיר שום  ראייה שיכולה להוביל לתפיסתו. כאשר יש נוכחות מוגברת של שוטרים בכבישים וברחובות ברור שהסיכוי  להיתפס עולה באופן משמעותי והעבריין הפוטנציאלי יתקשה מאוד להתחמק מרשויות החוק.  

אבל האם אכן הסגר הביא לירידה ברמת הפשיעה? 

מנתונים שפורסמו על ידי משטרת ישראל בתחילת מגיפת הקורונה, נראה כי מה שהשתנה בעקבות מצב  החירום הוא לאו דווקא רמת הפשיעה אלא השינוי הוא בסוג העבירות המדווחות.  

מהנתונים עולה שעברייני הרכוש, אשר בדרך כלל עיסוקם הוא התפרצויות לבתי מגורים ובתי עסק, מתקשים  בתקופות סגר לבצע את זממם ומן הנתונים עולה ירידה בכמות עבירות הרכוש המדווחות. הטעם לכך ברור,  רוב הזמן בני המשפחה נמצאים בבית בשל ההגבלות ולכן הסיכוי להצליח לבצע התפרצות מבלי להיתפס הוא  נמוך מאוד.  

בנוסף, ישנה גם ירידה בתפיסת עברייני סמים – גם סוחרים וגם מגדלים. הטעם לכך הוא שעבירות מסוג זה  בדרך כלל מתגלות באמצעות מידע מודיעיני, הפעלת סוכנים וביצוע מעקבים ופעולות חקירה סמויות אחרי  חשודים. אולם, בימי קורונה, חלק ניכר ממשאבי המשטרה מוקצה לטובת המאבק בנגיף והשוטרים עסוקים  בפעולות אכיפה כנגד "עברייני קורונה": מפרי בידוד, עסקים שפתוחים שלא בהתאם לנהלים ומעקב אחר חולי  קורונה מאומתים.  

יחד עם זאת ובאופן לא מפתיע במיוחד, הסגר הכללי הביא לעלייה בעבירות המתבצעות בתוך כותלי הבית.  כך, דווח על עלייה בעבירות אלימות במשפחה, בין היתר גם עלייה בתלונות על הפרת צווי הרחקה בין בני  משפחה. הנתון הזה איננו מפתיע כיוון ששהייה ממושכת בחלל סגור, בנוסף לכל הלחץ שנלווה לתקופה הזו,  עשויים להיות מסלול ישיר להתקפי עצבים ואובדן שליטה שמובילים לאלימות.  

בנוסף לכך, דווח על עלייה בעבירות מין המתבצעות ברשת האינטרנט, בין היתר עבירות פדופיליה, הפצת  חומרי תועבה, הפצת חומרים אשר פוגעים בפרטיות וכו'. גם בעניין זה אין שום הפתעה, שכן מדובר בעבירות  המתבצעות דרך המחשב הביתי, בקלות ומבלי שאיש יוכל להבחין בכך. עבור עברייני המין זוהי דרך קלה  וזמינה ללכוד ברשת )תרתי משמע( קורבנות, מבלי לצאת מפתח ביתם.  

עולם הפשיעה לא שונה בהרבה מעולם העסקים בתקופת הקורונה, ישנם עסקים שקרסו בעקבות המשבר ומן  הצד השני ישנם עסקים שדווקא שיגשגו בתקופה הזו. כך בעולם גם הפשיעה, בעוד שעברייני ההתפרצויות  חווים קשיים בתחום שלהם, דווקא עברייני המין גילו דרכים יצירתיות לבצע עבירות מבלי להיתפס. ניתן לומר  שתקופת הקורונה, עבור עבריינים מסויימים היא שעת כושר למצוא דרכים חלופיות על מנת לבצע עבירות תוך  ניצול העובדה שהמשטרה עסוקה באכיפה מסיבית כנגד "עברייני קורונה".  

כסנגורית פלילית, אני חווה את התקופה הזו בדיוק כפי שהיא באה לידי ביטוי בדיווחי המשטרה. בשנה  האחרונה, ייצגתי יותר לקוחות מתחום האלימות במשפחה מאשר עברייני רכוש או סמים. גם בתחום שנוגע  ליחסי עורך דין – לקוח אנו חווים שינויים בעקבות התקופה, כך שישנן הגבלות על ביקורי עורכי דין בבתי  מעצר ובבתי סוהר וכן בחלק מהדיונים העצורים אינם מגיעים לאולם בית המשפט אלא צופים בדיון באמצעות  וידאו.  

אין לדעת מהי השפעת הקורונה על עולם הפשיעה לטווח הארוך והאם התקופה הזו תיצור יותר תיחכום  ויצירתיות גם כאשר הקורונה כבר תישכח. מה שבטוח, את הפשיעה ניתן להעלים מרחובות העיר על ידי  אכיפה משמעותית, אולם לא ניתן להעלים את הפשיעה מחיינו לחלוטין.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות