23.06.2021

יום רביעי

קרדיט: משטרת ישראל. אילוסטרציה

עכשיו זה רשמי -אפרים ארנון נרצח על רקע עיסוקו כעורך דין

באדיבות המשפחה

בבוקר יום 23.03.2021 בשעה 6:30 , כמו בכל בוקר שגרתי יצא עורך הדין אפרים ארנון מביתו בדרכו לעוד יום עבודה במשרד עורכי הדין בבעלותו. מלווה באשתו, כמו בכל יום, צעד עו"ד ארנון אל חצר הבית ופנה להיפרד מאשתו ולאחל לה יום נעים.

מה שעו"ד ארנון לא ידע הוא שמעבר לשער הכניסה לחצר הבית, מסתתרים שני גברים רעולי פנים הממתינים לו שיפתח את השער. הם ידעו באיזו שעה הוא יוצא מביתו בכל בוקר, וחיכו לרגע הזה, כשהוא לבדו מופתע ולא מוכן – והחליטו כי זה הרגע המתאים לרצוח אותו בדקירות סכין.

עורך דין ארנון נרצח בפתח ביתו, לעיני אשתו באירוע מחריד שהסתיים בתוך דקות ספורות מרגע ששער החצר של הבית בנשר נפתח ועד שרעולי הפנים נמלטו מהמקום.

בימים שלאחר הרצח עדיין לא היה ברור מה המניע והאם יש קשר לעיסוקו של עו"ד ארנון, או שמדובר במניע אחר שלא קשור לעיסוקו כעורך דין. מקורבים לו סיפרו כי למיטב ידיעתם הוא אינו מסוכסך עם אף אחד והוא עוסק כעורך דין בתחום האזרחי ואין לו לקוחות מהתחום הפלילי.

השבוע הגישה פרקליטות מחוז חיפה כתב אישום כנגד דוד אבו עזיז, תושב נשר בן 64. על פי כתב האישום, הנאשם הוא זה שאחראי לרצח עורך דין ארנון. המניע לרצח, כך לפי כתב האישום, הוא הליך משפטי שבו עורך דין ארנון מונה ככונס נכסים על נכס במתחם תעשייה בנשר ובמסגרת תפקידו ככונס הוא פעל לסילוקו של הנאשם מהנכס.

כתב האישום קושר באופן חד משמעי את הרצח לעיסוקו של ארנון כעורך דין.

רצח עורך דין ארנון הוא לא המקרה הראשון. באחד הערבים של שנת 2008, כאשר נכנס עורך הדין יורם חכם למכוניתו בחניון ליד משרדו, הניע אותה ונסע מספר מטרים נשמע לפתע פיצוץ עז. מטען חבלה שהונח במכוניתו של עורך הדין חכם התפוצץ ולא הותיר לו כל סיכוי להינצל, עורך דין חכם נהרג במקום.

עד לשנת 2017 לא הצליחה המשטרה לפענח את הרצח. אולם, במקרה של עו"ד חכם מאז ומתמיד היו שמועות כי הרצח קשור באופן ישיר לעיסוקו כעורך דין וכי מי שאחראי לרצח הוא אחד מלקוחותיו.

בשנת 2015, במסגרת פרשה 512 הידועה, הצליחה המשטרה להשיג עדויות על כך שמי שאחראי לרצח הוא אסי אבוטבול, שהיה לקוח של עורך הדין חכם. אולם, בהיעדר ראיות מספיקות לא ניתן היה להגיש כתב אישום.

לאחר חקירה נוספת שנמשכה כשנתיים, הוחלט כי יש מספיק ראיות ובשנת 2017 הוגש כתב אישום כנגד אסי אבוטבול בגין רצח עורך הדין חכם. המשפט מתנהל בימים אלו.

הרצח של עורך דין ארנון פוענח תוך זמן קצר, לעומת רצח עורך דין חכם שעד היום איש עדיין לא הורשע בביצועו. אולי מכיוון שמי שרצח, על פי החשד, את עורך דין חכם הוא עבריין מנוסה ומתוחכם שיודע כיצד להתחמק מרשויות החוק ולעומתו מי שמואשם ברצח עורך הדין ארנון איננו עבריין המשוייך לארגון פשיעה.

בכל מקרה, רצח של עורך דין על רקע עיסוקו הוא דבר שלא ניתן להישאר אדישים אליו. יש לבצע הפרדה בין עיסוקו של אדם לבין חייו האישיים. עורך דין במסגרת תפקידו חייב חובת נאמנות כמעט מוחלטת ללקוחות שלו ובהתאם לכך הוא פועל. מצב שבו עורך דין שמבצע את עבודתו נרצח רק בשל כך, הוא סכנה ממשית לשלטון החוק.

בשנת 2004 נרצח השופט עדי אזר ביריות על ידי שני אסירי עולם. בתחילת שנות ה-2000 שוטרי תחנת נהרייה ספגו זריקות רימונים ואפילו טיל לאו אל עבר ביתם ואל עבר תחנת המשטרה. כל זה, על רקע עיסוקם כשומרי חוק.

כולי תקווה שהרצח של עורך הדין ארנון יהיה האחרון בו אדם נרצח על רקע עיסוקו. כך גם אין להשלים עם איומים על עורכי דין שמייצגים אנסים ורוצחים – הם בסף הכול עושים את עבודתם. במסגרת עיסוקי אני נשאלת לא פעם כיצד אני יכולה לייצג אנשים שמואמים בעבירות חמורות והאם אין לי מצפון? אז אנצל את המקום הזה על מנת להבהיר כי עורך הדין והלקוח שלו הם לא אדם אחד ויש להפריד בין מה שעורך דין עושה במסגרת תפקידו לבין חייו האישיים. עם הבנה כזאת, אני תקווה שלעולם לא יהיה עוד רצח על רקע מקצועי.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות