04.07.2022

יום שני

ראש העיר דוד אבן צור, חותם על ההסכם צילום: עיריית קריית ים

עיריית קריית ים ייצגה 5 רשויות מקומיות במאבק חלוקת ההכנסות – כ-50 מיליון שקלים בשנה יחולקו בין הרשויות

בשנת 2018 צורף שטח מפעל מכון דוד של רפאל לשטחה המוניציפלי של קריית ים, ומאז נתגלעה מחלוקת בין שני הגורמים בדבר גובה הארנונה שיש לשלם לעיריית קריית ים ולרשויות נוספות במטרופולין המפרץ.

ראש עיריית קריית ים, דוד אבן צור, יחד עם חבר הכנסת מיקי זהר, יזמו פנייה לועדת השרים באשר להעלאת תעריפי הארנונה לשטחים של מפעלי נשק, אשר היום עומד על סכום סמלי בלבד. בשיתוף פעולה של משרד הביטחון ומשרד הפנים, אשר במקביל לתהליכים המשפטיים האינטנסיביים.

בגלל המאפיינים הייחודיים של רפאל וחשיבותו האסטרטגית ברמה המדינית, המחלוקות אשר היו בנוגע לחיוב השטחים בארנונה היו אלו שגררו הליכים משפטיים מרובים, היות ומדובר במתקן בטחוני רגיש שלא מאפשר ביצוע מדידות באופן חופשי. כדי לגשר על הפערים בעמדות הצדדים, הגיעו להסכם אשר במסגרתו בנוסף למסי הארנונה שרפאל משלמת על השטחים שהיא עצמה מדווחת עליהם, ישולם תשלום שנתי נוסף בסכום של כ-25 מיליון שקלים לחמש הרשויות הגובלות בשטחי מכון דוד: קריית ים, עכו, קריית ביאליק, קריית מוצקין, ומועצה מקומית מטה אשר. סך התשלום השנתי לאחר ההסכם יעמוד על כ-50 מיליון שקלים.

סכום זה מטרתו לשפות הן על ההפרשים, ככל שהיו, בשטחי הארנונה הנידונים וגם על בקשת עיריית קריית ים לקדם חקיקה לשינוי תעריף קרקע תפוסה במפעל לייצור נשק, אשר כיום עומד על 10 אגורות בלבד למ"ר.

ראש העיר קריית ים דוד אבן צור: "רפאל הם שותף אסטרטגי וגוף רב זכויות בבטחונה של מדינת ישראל. עם זאת, קריית ים מוגבלת בחלקים ניכרים משטחה בבנייה לגובה – מה שמעכב ומונע תהליכי התחדשות עירונית נחוצים, רצועת החוף שלנו נקטעת בגבול רפאל ללא יכולת להתחבר לעכו וישנה הוראת חוק ברורה בדבר תשלום מס המשקף את היקף הבינוי. אני שמח שהצלחנו, בסיוע חה"כ מיקי זהר ובגישור משרד הביטחון ומשרד הפנים, להגיע לעמק השווה ולהיטיב לא רק עמנו, אלא עם כרבע מיליון תושבות ותושבים המתגוררים ברשויות אשכול המפרץ".

בעקבות ההסכם, עיריית קריית ים ביקשה מבית המשפט להשהות את מתן פסקי הדין בשני הליכים משפטיים תלויים ועומדים ומתכוונים להביא את ההסכם הנ"ל לבית המשפט לצורך מתן תוקף של פסק דין. ההסכם יהיה תקף ל15 שנים.

פרטים נוספים:
ההסכם הינו הסכם היסטורי עבור רשות מקומית בישראל, ובייחוד עבור קבוצת רשויות.
שטחה של רפאל שוייך לקריית ים בשנת 2018, לאחר שהיה שטח גלילי שאינו משויך ואינו משלם מיסים לאף רשות מקומית. גודלו של המפעל כ-6.5 אלף דונם – שטח גדול משטח העיר קריית ים.

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

תחנת משטרה נחנכה באיבטין

משטרת ישראל / מחוז חוף ערכה הערב (א') טקס חנוכת נקודת משטרה ביישוב הבדואי אבטין בעמק זבולון. הטקס נערך במעמד השר לביטחון הפנים חה"כ עמר

חדשות חיפה

מתחמי מחזור חדשים בנהריה

נהריה ממשיכה את מהפכת המחזור. מתחם מחזור חדש הוצב ברחוב שפרינצק הכולל את כל סוגי פחי המחזור ובעקבותיו יוצבו יותר מ-30 מתחמים דומים בכל רחבי

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות