21.06.2021

יום שני

אילסוטרציה. PIXABAY

עיריית חיפה תדרוש מרט"ג אישור להרדמת חזירים שאיבדו פחד, העתקתם ושחרורם במקומות מרוחקים

עיריית חיפה פנתה אתמול לרשות הטבע והגנים (רט"ג) וביקשה מהם היתר להרדמה ולהעתקת חזירי בר למקומות מרוחקים מהעיר

הכוונה היא רק לחזירים מבויתים,  כאלה שניזונים בעיקר מבני אדם המאכילים אותם, איבדו פחד מאנשים ולפיכך גם עלולים להיות מסוכנים, כפי שנוכחנו לראות השבוע.
מבדיקה מעמיקה שערכה ראש העיר מיום כניסתה לתפקיד, התברר רק לאחרונה שמשך 12 שנים לא ניתן היתר צייד מסודר לרשות המקומית. ההיתר אמור להיות חתום על ידי רט"ג והמשטרה, אך מעולם לא נמצא אישור כתוב של כל גורמים אלה לירות בחזירים בשטחה של חיפה.
בנוסף, לאחרונה הוגשה לכנסת הצעה לתיקון החוק לציד. עובדה זו עשויה לחזק את הסברה שככל הנראה החוק הנוכחי מוגבל באפשרויותיו.


עוד גילתה העירייה רק לאחרונה, כי רט"ג הפסיקה ציד חזירים בשמורת הכרמל לפני כעשר שנים, מה שהגדיל את כמות החזירים בחיפה וסביבותיה.
עד כה, רט"ג אסרה על עיריית חיפה להעתיק חזירים למקומות מרוחקים, וכן, שללה רעיונות יצירתיים נוספים שהעירייה העלתה בטענה "הפרת איזונים אקולוגיים". 


כדי לאשר הרחקת חזירים, פעולה שעיריית חיפה ביקשה לבצע, דרשה רט"ג שהעירייה תממן קולר GPS לכל חזיר, בעלות של 2500 יורו לקולר. מדובר בסכומי עתק, כאשר רט"ג סירבה להשתתף בעלות הגבוהה.
רט"ג גם הציעה להקצות פקח מקצועי לעיריית חיפה, אולם דרשה מימון מלא שלו על ידי העירייה עצמה. בסופו של דבר החליטה עיריית חיפה לגייס איש מקצוע משל עצמה, בנוסף לאקולוגית ולעובדי הפיקוח שמטפלים בנושא.


עיריית חיפה תמשיך לפעול במגוון ערוצים, במטרה לצמצם משמעותית את כמות החזירים הנכנסים לחיפה. פעולותיה עד כה נושאות פרי, והן כוללות בין היתר גידור, קיבוע והחלפת פחים (עד כה קובעו יותר מאלפיים פחים) ולאחר מתן ההיתר מרט"ג – גם הרחקה של חזירים מהאזור. כמו כן, תימשך האכיפה נגד מאכילי חזירים.


בעירייה מצפים מרט"ג לפעול בכל דרך וללא עכבות כדי לסייע למאמצי העירייה להרחיק לאלתר את החזירים משכונות העיר.

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

אקדמיה- יזמות- תעסוקה

בשבוע שעבר נועדו באולם הסנט בטכניון ראש עיריית נשר, רועי לוי, המשנה לנשיא ומנכ"ל הטכניון פרופ' בועז גולני, יזמים שרכשו את הקרקעות במתחם התעשייה החדש

חדשות היום

דוקורסקי אירח את תלמידי חטיבת ביניים דפנה שזכו בתחרות הארצית להמצאה מדעית- טכנולוגית לבעלי מוגבלויות

ראש העיר אלי דוקורסקי אירח בלשכתו את נבחרת חטיבת הביניים דפנה אשר זכתה בפרס הצטיינות בתחרות הארצית להמצאה מדעית- טכנולוגית עבור אנשים בעלי מוגבלויות. עבודת

מעקב
הודע על
guest
3 Comments
Oldest
Newest הכי מדורג
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות
מישהו שנמאס לו

מה זה "אזור מרוחק"? בגינה האחורית של מישהו אחר כמובן, שתהפוך לבעיה שלו. יש התפוצצות אוכלוסין של חזירי בר בישראל. צריך לדלל אותה ולהשמיד את אלו שאיבדו פחד. בטבע תמיד מתנהל מאבק על טריטוריה. זה טבעי וככה מתנהל עולם החי. יפי נפש דורשים לתת לחיות יותר זכויות מאשר לבני אדם. אין לחיות פרא מסוכנות מה לחפש בערים. צריך לסלק אותן משם בכוחניות ולצמיתות.

S.A

תקרא תגובת רט"ג וראה מי יפיי הנפש שדרשו להפסיק צייד, מי סירבו לתוכנית בליווי פקח ומי לא מטפלים בהאכלות לא מבוקרות בשטח העיר.

Sharona A

תגובת רשות הטבע והגנים לידיעה:

לאור בקשת ראשת העיר שלא להמית חזירי בר אלא להעתיק בלבד. הרשות הסכימה לשתף פעולה עם ניסיון העתקת חזירים אך, ובתנאי שיהיה קולר GPS על החזיר המועתק כדי לראות מה עולה בגורלו, ושלא נגרם לו סבל בלתי סביר.הרשות מעולם לא אסרה המתה של חזירים המסוכנים לאדם.סוכם עם גורמי העירייה שניתן להרדים חזיר שמסוכן לאדם ובמידת הצורך הנושא מאושר.ראשת העיר היא זו שהפסיקה צייד חזירים בחיפה, כידוע לכול.הרשות הציעה לסייע בגיבוש תוכנית מקצועית לטיפול בבעיית החזירים בעיר בליווי פקח ייעודי.העירייה הודיעה לפני שבוע שאינה מעוניינת בסיוע זה.אוזלת היד אל מול האכלת חזירים, האכלת חתולים לא מבוקרת, העדר גידור מתאים, אי קיבוע פחים כנדרש והסדרת הגינון העירוני גורמת לכניסת החזירים לעיר ולא ניתן לפתור בעיות אלה על ידי דילול בלבד.מאידך כיום יש בחיפה האכלה הגורמת לחזירים מסוימים להפוך להיות תלויים באדם לצורך מזון. אותם חזירים הם המסוכנים.אמש התקבלה בקשה על ידי העירייה להרדמת חזיר מסוכן הרשות נתנה לכך היום היתר. בישיבה משותפת עם העירייה סוכם כי ניתן שווטרינר ירדים חזירים ויעתיק אותם רק במקרה של סכנת חיים ורק עם משדר.ירי בשטח העיר אינו בסמכות הרשות ונדרש לכך אישור משטרה. לכן הוצעו חלופות.