21.04.2021

יום רביעי

עינת קליש רותם (צילום: עדי ברקן ורפאל מזרחי)

עיריית חיפה נוקטת בצעדים משמעותיים לטיפול בבעיית חזירי הבר

"האופן בו נוהל הדילול במשך השנים אינו תקין", עיריית חיפה נוקטת בצעדים משמעותיים לטיפול בבעיית חזירי הבר"

כך עולה מסיכום דוח מבקר העירייה, שהוצג הערב [יום ג'] ואשר נושא את הכותרת "הטיפול בבעיית חזירי הבר בחיפה", בו סוקר המבקר את בעיית חזירי הבר בחיפה משנת 2006 וטיפול העירייה בנושא לאורך השנים. 


בדברי הסיכום כותב המבקר [עמ' 24 לדוח]: "החל מדצמבר 2018 ועד לסיום מועד הביקורת [יוני 2020], התקיימו ישיבות רבות בנושא הטיפול בבעיית חזירי בר, כולל שולחן עגול וכנס מקצועי בנושא. בהוראת ראש העיר, הוקמו צוותי פעולה בנושא חזירי הבר: צוות הסברה וחינוך וצוות אקולוגיה. מעיון בסקרים אקדמאים, דוחות, סיכומי ישיבות, סדרי יום של כנסים ושולחנות עגולים אשר קיימה העירייה, עולה, כי הנושא בהחלט נמצא בסדר עדיפות גבוה של הנהלת העירייה, ומגוון הפתרונות האפשריים ידוע למקבלי ההחלטות".


המבקר מציין כי החל מהמחצית השנייה של שנת 2020 "החלה העירייה לנקוט בצעדים משמעותיים לטיפול בבעיית חזירי הבר. ובכלל זה אכיפה, החלפת אשפתונים, גידור גנים ציבוריים, קיבוע פחי אשפה ועוד". 
עוד מעיר המבקר בעמוד 6 לדוח כי "האופן בו נוהל הדילול במשך השנים אינו תקין, שכן אין בידי העירייה אסמכתאות / אישורים בכתב, לא של הרט"ג [לביצוע ציד פחות מ – 500 מטר מישוב], ולא של משטרת ישראל". 


בסעיף 5 לדברי הרקע [עמ' 2 לדוח] קובע המבקר: "הגוף האחראי על פי חוק לחיות הבר הינו רשות הטבע והגנים. רט"ג הינה רשות ארצית-ממשלתית שהוקמה לשם מימוש חוק הגנים הלאומיים ושמורת הטבע, תשכ"ג, 1963, הגוף האמון על השמירה והטיפול בחיות הבר בישראל והיא מפעילה פקחי שמירת טבע. 
בעמ' 18 לדוח מביא המבקר תחת הכותרת "עמדת רט"ג, את עמדת אקולוג מחוז צפון של הרט"ג על פיה [סעיף 2] ……."דילול אוכלוסיית חזירי בר ע"י ירי הוא פתרון משני שלא הוכיח את עצמו. לאורך השנים בחיפה השתמשו כמעט רק בפתרון זה ועל כן אוכלוסיית החזירים בחיפה לא הצטמצמה. לדידו, יש להשתמש בדילול רק כפתרון משני ורק נגד פריטים בודדים אשר איבדו את הפחד ומסוכנים לציבור. כפתרון יחיד – לדילול אין תכלית".

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות