16.05.2022

יום שני

מימין לשמאל : אמל אל פאלח, פרופ' קובי רובינשטיין, נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון, נשיא אוניברסיטת מוחמד השישי במרוקו, מר הישאם אל הבטי, פרופ' גבריאל מלכה ופרופ' עודד רבינוביץ' צילום: ניצן זוהר דוברות הטכניון

עושים היסטוריה: הסכם אקדמי ראשון מסוגו נחתם בין הטכניון לאוניברסיטת מוחמד השישי במרוקו

בעקבות הסכמי אברהם: הסכם אקדמי ראשון מסוגו נחתם בין הטכניון לאוניברסיטת מוחמד השישי במרוקו. נשיא הטכניון: זו חובתנו לעתיד האזור. נשיא האוניברסיטה ממרוקו: זה כבוד גדול – ואחריות גדולה

משלחת ממרוקו בראשות מר הישאם אל הבטי, נשיא אוניברסיטת מוחמד השישי במרוקו (UM6P) – אוניברסיטה פוליטכנית מובילה במרוקו ביקרה בטכניון. "אוניברסיטת מוחמד השישי" מתמקדת במחקר יישומי ובחדשנות תוך דגש על פיתוחה של אפריקה ומקיימת קשרים בין-לאומיים עם מוסדות מובילים ובהם MIT, אוניברסיטת מקגיל ומכון מקס פלנק.

בטקס חגיגי שהתקיים בטכניון חתמו שני הצדדים על מסמך הבנות לשיתוף פעולה אקדמי ראשון מסוגו בין שני המוסדות. על המסמך חתמו נשיא UM6P מר הישאם אל הבטי ונשיא הטכניון פרופ' אורי סיון, המשנה הבכיר לנשיא הטכניון פרופ' עודד רבינוביץ' והמשנה לנשיא למחקר פרופ' קובי רובינשטיין. את טקס החתימה הנחה סגן הנשיא לקשרי חוץ ופיתוח משאבים פרופ' אלון וולף.

נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון ונשיא אוניברסיטת מוחמד השישי במרוקו, מר הישאם אל הבטי חותמים על ההסכם צילום: ניצן זוהר דוברות הטכניון

נשיא הטכניון פרופ' סיון אמר לחברי המשלחת כי ביקורם בטכניון "משקף שינוי היסטורי מהיר ודרמטי באזור, ואנו בטכניון נחושים להשתתף בהובלת תהליך זה ובבניית הגשרים באמצעות חינוך ומחקר. מאז החתימה על הסכמי אברהם ביקרו בטכניון משלחות מהאמירויות ומבחריין, מדינות שאיש מאיתנו לא חלם שיבקרו כאן אי פעם. שני המוסדות האקדמיים, הטכניון ו-UM6, מחנכים סטודנטים ומכשירים אותם לעתיד. שיתוף הפעולה שאנו ממסדים כאן היום, מעבר לערכו האקדמי, הוא חובתנו לעתיד האיזור ולדור הצעיר."

נשיא אוניברסיטת מוחמד השישי במרוקו, מר הישאם אל הבטי, למד מתמטיקה יישומית, כלכלה והנדסה בצרפת ועבד שנים רבות בחברת הפוספטים OCP, שם כיהן בשורה של משרות ניהוליות בכירות. "היום אנחנו חותמים על הסכם שהוא רק דף נייר," הוא אמר בטקס החתימה, "אבל מה שחשוב יותר הוא מה שעומד מאחורי הסכם זה – הרצון ההדדי האמיתי בשיתוף פעולה, שיוביל לחילופי סטודנטים ולאירוח הדדי של חברי סגל משני המוסדות. זה כבוד גדול להיות כאן בטכניון – ואחריות גדולה. אנחנו בעיצומו של עידן היסטורי, וחובה עלינו לפעול להידוק הקשרים בין מרוקו וישראל. כאוניברסיטה צעירה מאוד אנחנו פתוחים לשיתופי פעולה בין-לאומיים ושמחים על הקשר הזה אתכם."

נשיא אוניברסיטת מוחמד השישי במרוקו מר הישאם אל הבטי מעניק מתנה לנשיא הטכניון פרופ' אורי סיון צילום:ניצן זוהר דוברות הטכניון

בתום החתימה החליפו הנשיאים מתנות; מר הישאם אל הבטי העניק לנשיא הטכניון פרופ' אורי סיון אלבום המתאר את תולדותיה של יהדות מרוקו, ופרופ' סיון העניק לו תחריט זכוכית הנושא את סמל הטכניון.

"בין מרוקו לישראל יש קווי דמיון רבים," אמר בטקס המשנה לנשיא הטכניון למחקר פרופ' קובי רובינשטיין, "גם בתנאי השטח והאקלים וגם במגוון האנושי ובתחומי העניין. לכן שיתוף הפעולה חשוב לנו וטומן בחובו סיכויי הצלחה רבים."

לאחר חתימת ההסכם ביקרה המשלחת במרכז המבקרים ע"ש פולק והתרשמה מתערוכת התגליות ופריצות הדרך המחקריות והטכנולוגיות של חוקרי הטכניון, בהן תגליותיהם של חתני פרס נובל מהטכניון ופיתוחים שהובילו להקמת חברות טכנולוגיות פורצות דרך. בנוסף ביקרה המשלחת במרכז המיקרוסקופיה בטכניון בראשות ד"ר ירון קאופמן. בהמשך היום נערכו פגישות אקדמיות אישיות בין חברי המשלחת לחברי סגל בטכניון כדי לייצר שיתופי פעולה ספציפיים בתחומי מחקר שונים הרלוונטיים לשתי המדינות – הנדסת מים, אנרגיה, ביוטכנולוגיה והנדסת מזון, הנדסה ביו-רפואית, יזמות ובינה מלאכותית.

דגלי המדינות ודגל הטכניון בטקס החתימה צילום: ניצן זוהר, דוברות הטכניון
מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

סיכום עונת 21/22 של הפועל חיפה

מה שהתחילה כעונה גדולה עם איום על הצמרת הסתיימה ביום שבת האחרון בקול ענות חלושה עם ניצחון בודד בפלייאוף העליון והמקום ה12 אך היו גם

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות