21.06.2021

יום שני

מתוך ויקיפדיה: חליל ראאד

עז א-דין אל קאסם: ישראל נכנסה בימים האחרונים למבצע "שומר החומות"

ישראל נכנסה בימים האחרונים למבצע "שומר החומות". הכל בעקבות ירי של גדודי עז א-דין אל קסאם לעבר מדינת ישראל בהוראת מפקדם מוחמד דף. כמובן שלגדודי עז א-דין אל קסאם עצמם אין קשר ישיר לחיפה אבל לאיש שעל שמו קרוי הארגון יש ויש

אז מי אתה עז א-דין אל קסאם ? איך אתה קשור לחיפה ?השייח עז א-דין אל קסאם נולד בשם עז א-דין עבד אל קאדר מוסטפא יוסף אל קאסם בשנת 1882 בעיר ג'בלה ליד לטקיה בסוריה.את השכלתו הדתית השיג במרכז האסלאמי בקהיר שבמצרים שם הפך לאימאם במסגד והטיף לחזרה בתשובה.כבר כשהיה צעיר הטיף לקיצוניות ומהפכנות.
דוגמא לכך היא הפלישה האיטלקית ללוב שבאותו זמן הייתה תחת שלטון עות'מאני בספטמבר 1911,הוא גייס כספים מתושבי ג'בלה עבור הנלחמים באיטלקים והכריז על ג'יהאד.במהלך מלחמת העולם הראשונה לחם במדי הצבא העות'מאני.לקראת סוף מלחמת העולם הראשונה שב לכפרו בסוריה והקים ארגון מקומי.אל קסאם סלד משלטון הצרפתים שהיו באותו זמן בסוריה והתארגן עם כמה מחבריו על מנת להילחם בו.

מקור: Hanay https://bit.ly/3fhYhmj


בעקבות זאת דנו אותו הצרפתים בשנת 1920 למוות,אך הוא הצליח להתחמק מסוריה וברח לביירות.
בשנת 1921  הגיע לחיפה שם לימד בבית ספר אסלאמי.הוא היה אחד האחראים על מינויו של חאג' אמין אל חוסייני למופתי של ירושלים.בשנת 1922 מונה אל קסאם ע"י המועצה המוסלמית העליונה לאימאם של מסגד אל אסתקלאל בשכונת ואדי סאליב.עז אדין אל קאסם האמין באורח חיים צנוע והטיף לצעירים להפסיק לבקר בבתי בושת,מועדונים ובתי מרזח,בנוסף הוא גם הטיף נגד מפגשים חברתיים של גברים ונשים.
למרות שהמופתי של ירושלים חאג' אמין אל חוסייני סירב לבקשתו להכריז ג'יהאד נגד הבריטים והיהודים,המשיך בכל זאת אל קסאם לפעול נגד היהודים והבריטים.אל קסאם פעל בכל רחבי ארץ ישראל במטרה לגייס אנשים שיפעלו בדרכו. אירגונו הוא למעשה  הראשון ששילב אלימות מאורגנת  למען הרעיון הפלשתיני ההטפות שלו בתור פוסק דתי שלהבו בעיקר פשוטי העם והשתרשו עד עצם היום הזה בקרב מפגעים נגד מדינת ישראל.ב7 בנובמבר 1935 כנופייה אשר אותה הקים עז א-דין אל קסאם רצחה את סמל המשטרה הבריטי משה רוזנפלד לאחר שעקב אחריהם עקב גניבת פירות ובקר של הכנופייה.אל קאסם וכנופייתו נהרגו כשבועיים לאחר מכן ליד הכפר יעבד שבשומרון בקרב עם הבריטים.הוא נקבר בבית העלמין המוסלמי בבלד אל שייח{כיום בנשר}.


הוא נחשב לסמל בקרב הפלסטינים נגד היהודים ובזמנו גם נגד הבריטים, אותם האשימו הפלסטינים כעוזריהם של היהודים.במהלך השנים, דמותו של אל קסאם שימשה השראה בקרב פלסטינים רבים לעשיית ג'יהאד נגד ישראל.אחת מהן היתה חוטפת המטוסים לילה חאלד אשר טענה כי "דורו של אל קסאם התחיל במהפכה להלחם ביהודים ודורי מתכוונת לסיים אותה".

חשוב להדגיש שכיום לעז א-דין אל קסאם אין שום מורשת בחיפה ובטח שלא במסגד אל אסתקלאל.

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

בקיץ הזה תלבשו קק"ל

היום התחילה רשמית עונת הקיץ ועונת הטיולים כבר בעיצומהלכבוד החופש הגדול והקיץ שכבר פה קרן קימת לישראל מציעה לציבור הרחב  מגוון פעילויות מיוחדות בפריסה ארצית

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות