23.05.2022

יום שני

אילוסטרציה

עדיף שם טוב משמן טוב: התחילה במכירת שמן ועברה למכירת שמה

חברה פרטית בשם אנטואן שוחקה ובניו בע"מ עסקה ביבוא, שיווק ומכירה בסיטונאות של מוצרי מזון. בשנת 2020 נקלעה לקשיים כלכליים ולבקשת נושה מסוים מונה לה נאמן על הנכסים. לאחר שנאמן בדק את הנכסים ואת זכויות החברה הוא גילה כי חברת בני פאוזי שמשום בע"מ משווקת ומפיצה מוצרי מזון תוך שימוש בשם החברה ועל כן הוצא צו מניעה האוסר על חברת בני פאוזי לשווק ולמכור מוצרים שעליהם מוטבע השם של החברה בכל צורה ואופן. 

לפי בדיקת הנאמן לחברה פעילות עסקית ענפה של ייבוא, שיווק ומכירת מוצרי מזון, בעיקר במגזר הערבי. הנאמן כאמור עתר למתן צו האוסר על חברת בני פאוזי שמשום בע"מ להמשיך ולעשות שימוש בשם החברה או בשמות קרובים. הצו ניתן וחברת בני פאוזי שמשום ביקשה לבטלו וטענה שהיא רכשה כדין את הזכות לעשות שימוש בסימני המסחר ולשווק ולמכור מוצרי מזון עם השם האמור. גם חברת מאפים טענה כי היא זו שרכשה מהחברה את זכויות השימוש בסימן המסחר ואף שלמה בעבורן מעל ל-2 מיליון ₪. בין הצדדים התנהלו הליכים רבים בבתי המשפט, בעיקר בהקשר של סימני המסחר.

הנאמן טען כי לא בוצעה כל עסקה למכירת הזכויות בסימן המסחר וכי אף ההסכם שהוצג לבית המשפט מטרתו הייתה להבריח נכסים מנושי החברה. עוד ציין הנאמן כי הזכות של אדם לעשות שימוש בשמו שלו אינה ניתנת להעברה לאחר. בנוסף, הסימנים המסחריים האחרים של החברה לא נרשמו כלל אצל רשם סימני המסחר ולכן גם אם היה הסכם להעברתם אין לו תוקף שכן הם אינם סימנים רשומים כדין. השם של סימן המסחר העיקרי היה אנטואן שוקחה ובניו בע"מ- ההגנה שניתנת לשם כזה נועדה לאפשר לצרכנים להבחין מוצרים של יצרנים שונים ולכן מתן היתר להעברה של שם כזה לאחר עלולה להטעות את הצרכן ולא לאפשר לו להבחין מאין הגיע המוצר למעשה. כלומר, גם אם היה הסכם להעברת סימני המסחר אין לו כל תוקף. 

בית המשפט המחוזי בחיפה ציין כי בנוסף, התמורה ששולמה על ידי חברת מאפים כלל איננה משקפת את שווים האמיתי של סמני המסחר שהוערך במיליונים (לדוגמא אחת ההצעות לרכישת סימני המסחר עמדה על 19.2 מיליון ₪) כך שמכירת סימני המסחר (גם לו היו רשומים כדין אצל רשם סימני המסחר)- בסכום של כשני מיליון ₪ מעוררת תמיהה. המחיר ששולם נופל לאין שיעור מההצעות שהוצעו לחברה. נקבע כי החברה לא הייתה רשאית להגיע להסכם עם חברות אחרות בדבר שימוש בסימני המסחר שלה ולכן צו המניעה יישאר בתוקפו וחברת בני פאוזי וחברת מאפים לא תוכלנה להמשיך לשווק מוצרים כלשהם תחת השם "אנטואו שוקחה ובניו" אלא אם יסכים לכך הנאמן.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות