25.09.2021

שבת

עיצוב: דגנית צירלין באדיבות מועצה אזורית עמק יזרעאל

'ספר מתכונים – זיכרון מהחיים'

פרויקט ייחודי עם באי הסב-יום, של עמותת ותיקי עמק יזרעאל

פרויקט מקסים ומקורי הושלם השבוע, עם צאתה של חוברת מתכונים ייחודית, פרי עבודתה של נעה נריה, סטודנטית לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית עמק יזרעאל. הפרויקט נערך יד ביד עם ותיקות וותיקים ממרכז היום, הסב-יום, בהדרכתה של קרנית כהן, עו"ס המרכז.

נושא האפייה חביב על נועה נריה ונוכח בחייה, עוד מילדותה בכפר ורדים. היא נהגה לבלות את זמנה באפייה עם אמה  ולהאזין לסיפוריה על הריח הטוב שעלה מהמאפייה, שהייתה לסבא שלה בשנות ה- 60 בעיר הסמוכה, שלומי. מספרים שניחוח הלחם והחלות היה מגיע עד ליישובים על קו הגבול וטעמם של לחם הקימל, החלות והפיתות זכורים לטוב, גם כיום.

כחלק מהכשרתה, עשתה נעה אבחון צרכים של חברי הסב יום, כאשר אחד מהממצאים הבולטים היה הצורך בקרבה, אינטימיות וחברות. צורך זה ממומש פעמים רבות על ידי שיתוף והעלאת זיכרונות וסיפורים מהעבר.

נעה שמחבבת שיחות עם מבוגרים ואוהבת להקשיב לסיפורים מפיהם, ואף מודעת לחשיבות שבהעלאת זיכרונות טובים, בחרה לשלב בין שתי אהבותיה, במסגרת הכשרתה המעשית. וכך, במשך כחצי שנה, שקדה על הכנת חוברת מתכונים, השוזרת בתוכה זיכרונות מחייהם של ותיקות וותיקים.

במהלך מפגשיה עם משתתפות ומשתתפי הפרויקט, עלו סיפורי חיים מרתקים, חוויות אישיות מרגשות וזיכרונות ילדות מתוקים. המתכונים והסיפורים שמאחוריהם הועלו על הכתב וכך נוצר 'ספר מתכונים – זיכרון מהחיים' – עם מתכונים, סיפורים וזיכרונות של חברי הסב-יום.

במהלך כתיבת הספר, נפטר סבה של נעה והיא הקדישה את חלקה בספר, לזכרו.

נעה נריה: "במהלך הפרויקט, נחשפתי לסיפורים מדהימים מפי חברי הסב יום. הספר נכתב בסערת רגשות, זיכרונות וגעגועים לתקופות יפות, לאוכל ביתי ולאנשים שאבדו במהלך הדרך. 

קרנית הדריכה אותי במהלך שנת הכשרתי בסב יום. ספגתי ממנה את אהבתה לחברי הסב-יום ולמקום. בכל פעם התרגשתי מחדש, לנוכח הנתינה שלה והרצון לעזור. קיבלתי ממנה תמיכה רבה ורכשתי כלים חדשים לתחילת דרכי המקצועית."  

נוקי בן שושן, מנהלת עמותת ותיקי העמק: "אנחנו מברכים את הסטודנטים מהחוג לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית עמק יזרעאל שמגיעים אלינו לשנת הכשרה. מרכז היום מהווה מקום ללמידה והפרויקטים נוצרים מתוך ראייה רחבה של צרכי הוותיקים, תוך יצירת קשר בינאישי וקבלת כלים וידע לעבודה עמם. תודה לקרנית ולנועה על קיום הפרויקט החשוב!"

חוברת המתכונים המלאה מופיעה באתר עמותת ותיקי עמק יזרעאל.

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

תאונה התרחשה לפני שעה קלה בין 2 כלי רכב בכביש 7513 סמוך לאלוני אבא, 2 פצועים פונו לבית חולים רמב"ם, אחד מהם במצב קשה

תאונת דרכים חזיתית בן שני כלי רכב.בשעה האחרונה פעלו לוחמי האש מתחנת קריות בפיקודו של רשף ערן ויצמן לחילוץ לכודים בתאונת דרכים חזיתית שהתרחשה בכביש

פוליטיקה ומשפט

מנהל הועבר לתפקיד זוטר וטען לעוגמת נפש

התובע עבד כמנהל סניף של קופת חולים לאומית. לטענתו, הוא התפטר בשל הרעה בתנאי העסקתו ובשל נסיבות שבהן יחסי העבודה אינם מאפשרים לדרוש ממנו להמשיך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות