05.08.2021

יום חמישי

אילוסטרציה מFREEPIK

כניסת שבת: 16:21 | יציאת שבת: 17:11

סכנת הבושה

אשת פוטיפר נמצאת לבד בבית עם יוסף הצדיק ורודפת אחריו להחטיאו. יוסף בורח לעבר הדלת, אלא שברגע האחרון מצליחה היא לתפוס את בגדו של יוסף ועוצרת בעדו. יוסף הצדיק יכול בכוחו הגדול לשחרר בקלות את הבגד מידיה, אך הוא מעדיף להשאיר את הבגד בידה ובורח מהמקום. אותה מרשעת מכניסה אותו לכלא 12 שנה בעקבות ההוכחה שבגדו בידה.

"מדוע??" שואל הרמבן, "למה השאיר לה יוסף הצדיק ראיות שהפיל אותו??”, אומר הרמבן דבר מבהיל:

לכבוד גבירתו לא רצה להוציא מידה"- כדי לא לבייש אותה, וכדי שלא יגלו שהיא זו שרדפה אחריו, העדיף הוא לסבול שנים של סבל. עדיף לסבול ולא לבייש או להכליםאת השני!

את המעשה המדהים הבא סיפר פנחס זרביב שליטא, סיפר לי אברך חשוב: “לאחר נישואיי למדתי בכולל מצומצם אשר מנה כ- 15 אברכים. מכיוון שהייתי גר במרחק רב מהכולל, לא הייתי ממתין לתפילת מנחה שהייתה בכולל בשעה 13:20, אלא הייתי יוצא מיד בשעה 13:00, ובכך הספקתי להגיע לבית, לאכול, לנוח ואף לחזור לכולל בזמן להמשך הלימוד בשעה 15:00. את תפילת מנחה הייתי מתפלל מאוחר יותר,בשקיעה. חלפו שנתיים מנישואיי ועדיין לא נפקדתי בילדים. רציתי והתחננתי, אך עדיין לא זכיתי.

והנה יום אחד, אירע בכולל  מקרה מחריד. לפני סיום הלימוד בשעה 13:00, נשארו בכולל עשרה אברכים ואני בתוכם, כך שאם אני הולך, ספק אם יהיה להם מניין לתפילה. אלא, שאני כהרגלי סירבתי להישאר עוד 20 דקות עד לתפילה, והסברתי שבכך לא אוכל לשוב היום לבית על מנת לאכול ולנוח. ואז לפתע, ניגש אליי אחד האברכים החשובים והפציר בי להישאר לתפילה. שוב סירבתי בנימוס,אך אז, לתדהמת כולם…הוא פתח את פיו והחל לצעוק עלי:”איזה חוסר התחשבות! תתבייש לך,אגואיסט שכמוך! אתה מושחת!” ועוד מילות גנאי מביישות לעיני כל חבריי בכולל. התביישתי והייתי המום. דבר כזה לא קורה בכולל נורמלי לעולם.”מה קורה לו? למה הוא עושה לי אתזה" שאלתי את עצמי "הריי הוא יודע שאני לא מתפלל בכולל מנחה לעולם. היה לי קשה, אבל שתקתי. נזכרתי. נזכרתי בסיפורים הרבים הרבים ששמעתי בשם מרן הרב קנייבסקי כי "תולה ארץ על בלימה", וכי מי שפוגעים בו והוא לא עונה – הריי שזוהי עת רצון מסוגלת מאוד. מיד אמרתי ליושבים לצידי כי מי שרוצה ברכה יכול לבוא אליי…האברך הפוגע שמע את דבריי, וכעס עוד יותר והמשיך לבייש אותי. אני שומע זאת בהלם ובבושה עצומה, עוצם את העיניים ומתפלל לה" מקירות ליבי:”אנא ה' בזכות השתיקה המרה והקשה זכה אותי ואת אישתי בפרי בטן".

בצהריים, האברך הפוגע הרגיש בטעותו והתבייש ממני נורא. אזרתי אומץ ושאלתי אותו למה עשה לי זאת, והלה החל להתנצל וסיפר בבושה ואמר לי כי ביתו חולה מאוד, היא מאושפזת בבית חולים מזה שלושה ימים,כך שאין לו יום ואין לו לילה, הוא לא ישן על מיטה כבר 3 ימים, ומגיע לכולל בכוחותיו האחרונים: במתח ובצער.ועל כן הוא מתנצל. סלחתי לו והמשכנו להיות חברים.

לאחר שבועיים,לאחר 9 חודשים מאותו יום, זכיתי ב"ה להחזיק את בני בכורי, בריא ושלם,ואף באותו יום השתחררה ביתו מבית החולים בריאה ושלימה כנגד כל הסיכויים. הבושה שווה זהב רב!!!

הרב שמעון שטרית

הרב שמעון שטרית

רב בית כנסת הבבא סאלי ומרצה שיעורי תורה בוגרים ונוער

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות חיפה

אורחים במסעדת ה-BP חיפה

מסעדת ה-BP המיתולוגית במפרץ חיפה אירחה השבוע את ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים לשעבר והמועמד המרכזי להנהגת הליכוד לאחר עידן נתניהו. בנוסף, היום התארח במסעדה

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות