15.06.2021

יום שלישי

צילום: אסף פטוקה

קסם של אליפות- יוחנן וולאך מסכם את האליפות ה13 של מכבי חיפה

יוחנן וולאך

יוחנן וולאך

מאגדות הכדורגל הישראלי , אחד הבולטים בהיסטוריה של האדומים ומנהל קבוצה בשתי האליפויות הראשונות של הירוקים , פרשן כדורגל ותיק וכיום מנהל לשכת הספנות הישראלית. סמל חיפאי וכרמליסט גאה.

לכל אליפות יש כמובן את הקסם שלה.
ככול שהמאבק בליגה צמוד יותר התפרצות הרגשות בסיום המוצלח  גדולה יותר.
עד שמכבי חיפה זכתה באליפות הראשונה בעונת 1983/4הקבוצה חוותה במשך 34 שנים עונות שיא ועונות שפל, אבל היו מעט מאוד שחקנים, חברי הנהלה , קהל ומאמנים שהאמינו שאליפות של מכבי חיפה היא מילה שנמצאת בכלל בלקסיקון הספורטיבי שלהם.

האליפויות בד"כ נעצרו בגוש דן ובזכותו של מוטל'ה שפיגלר מידי פעם גם בנתניה. בין 1984 ל 2011  מכבי חיפה  זכתה ב 12 אליפויות בעצם יותר מכול קבוצה אחרת במדינת ישראל באותן  27 שנים. עשר השנים "היבשות" של מכבי חיפה החל משנת 2011 היו קשות ועצובות מאוד מאוד למר יעקב שחר , למאמנים השונים,  לעשרות  שחקני הקבוצה שעברו דרכה ובעיקר גם לעשרות אלפי האוהדים הירוקים בכול רחבי הארץ.  לכן האליפות ה 13 הפכה לכל כך  מתוקה. גם התפאורה באצטדיון סמי עופר הנהדר לזכייה באליפות הייתה מעל ומעבר לכל הציפיות . לדעתי אם אצטדיון סמי עופר יכול היה להכיל 60,000 צופים ביום א' בשבוע שעבר, הוא היה מתמלא בקלות ונצבע בירוק זוהר  ללא כל בעיה.

צילום: אסף פטוקה


נשאלת השאלה מה היה שונה העונה במכבי חיפה שהביא לה סוף סוף את צלחת האליפות ?
השינוי החל לדעתי כאשר לפני שנתיים וחצי יעקב שחר הבין שכל הניסיונות "להדביק" מאמנים זרים לקבוצה רחוקים מלהיות  מוצלחים .
שחר החליט להפסיק עם הניסיונות והחזיר את מרקו בלבול כמאמן ראשי לקבוצה. עם מרקו אי אפשר היה לטעות. כשחקן מרקו היה משחק באותו תפקיד ובאותה צורה יציבה את כל משחקי העונה . לאחר מכן מרקו "התלמד" אצל אברהם גרנט מטובי המאמנים שגדלו בישראל כעוזר מאמן בארץ ובחו"ל. מרקו היה בחירת "בינגו" כדי לייצב את הקבוצה. כמו שחקן כך גם כמאמן. הכל היה מאוד יציב וגם ישר "כבטון יצוק". המקום השני בעונה שעברה הגדיל כמובן את התיאבון  המקצועי במכבי חיפה.

אינני יודע מה הייתה גודל ההתלבטות של יעקב שחר בינו לבין עצמו לגבי האפשרות של  השארת מרקו לעונה שלישית לבין העדפת ברק בכר לעונה ראשונה.
הבחירה ביניהם הייתה קשה מאוד. לדעתי הבחירה בברק בכר אומצה משתי  סיבות  מקצועיות. ברק חווה כבר כמאמן ארבע אליפויות. אחת כעוזר מאמן של רן בן שמעון בקריית שמונה ושלוש אליפויות והצלחה כבירה בגביע אירופה כמאמן ראשי בבאר שבע.
בהשוואה למרקו ברק בגישתו יותר פתוח לשינויים ולפתרונות יצירתיים בניהול המקצועי השוטף של האימונים(יחד עם כל עוזריו) הן במהלך השבוע והן בניהול המשחק ששם הוא נעזר בשחקן עבר יצירתי מאוד כמו  גיא צרפתי. אני בטוח שיעקב שחר חזר מספר פעמים לבני משפחתו ומקורביו על שתי המילים "אמרתי לכם" שברק שווה אליפות !!

צילום: אסף פטוקה

בעונה עצמה מכבי חיפה שיחקה לא מעט משחקים או חלקי משחקים כדורגל יוצא מהכלל ששותפו בו כל חלקי הקבוצה, לעומת זאת הבנת המשחק ההגנתי של כל חלקי הקבוצה זקוק לשיפור רב.
לעיתים נדמה שהקבוצה היא "אילמת" ומתקשה לתאם את המשחק ההגנתי בין השחקנים.  הקבוצה חיפתה על כך במשחק התקפי מאוד מאוד יצירתי  עם שפע שערים מאוד יפים ובשוער מצוין. מדובר בשוער  שגם מבין מצוין את המשחק הקבוצתי , מאוד עירני למה שקורה במגרש ושהוא גם מאוד  חכם וחביב במשחק שלו. אין בו  שמץ של יהירות או התנשאות. הכול מתבצע עניינית.

לסיום  לדעתי כדי להצליח גם באירופה תפיסת משחק ההגנתית של כל חלקי הקבוצה חייב מאוד להשתפר ושחקני מרכז המגרש חייבים לגלות יותר העזה ולהבקיע יותר שערים.
יש להם את היכולת חסר להם לדעתי הביטחון עצמי ביכולת זו שלהם. . נשאר לנו רק לאחל לכל המערכת הצלחה גם באירופה ואליפות נוספת בשנה הבאה.

צילום: אסף פטוקה

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
1 תגובה
Oldest
Newest הכי מדורג
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות
Uri gott

בוקר טוב ליוחנן וולך, על ההסבר הרהוט.כמובן , כולם מוקירים אותו, את הידע שלו,וכאן המקום לציין את הצלע השנייה שלו, רחל וולך ז״ל האגדתית,מורה, מחנכת ומנהלת, יחידה בדורה.דמות להערצה .