20.05.2022

יום שישי

אילוסטרציה

סופסוף: בית המשפט שלח לכלא אדם שנהג בזמן פסילה

אדם הורשע בנהיגה בזמן פסילה ונהיגה ללא רישיון (לאחר שפקע תוקפו) ונהיגה ללא פוליסת ביטוח. הוא הודה בעבירות המיוחסות לו. בשנת 2021 הוא קיבל פסילה למשך 18 חודשים ובכל זאת עלה על הרכב ונהג בסמוך לסופרמרקט באחד הכפרים. מדובר בנהג שהוציא רישיון בשנת 1993 ויש לו כבר 46 (!) הרשעות קודמות. כמו כן, זוהי הרשעתו השלישית בנהיגה בזמן פסילה בפרק זמן קצר ותוך כדי שהוא מבצע כבר עבודות שירות. 

המדינה טענה, כי במסגרת הרשעותיו הקודמות של הנאשם הוטלו עליו עונשי מאסר מותנים, אך אלו לא הרתיעו אותו מלשוב לסורו. בנסיבות אלה, יחד עם חומרת העבירות, לטענתה, אין מקום לתת בו אמון ויש צורך בענישה מוחשית על מנת להרתיע אותו ולכן טענה כי מקומו הוא מאחורי סורג ובריח. הנאשם מצידו טען, שהרקע לביצוע העבירות בפרק זמן קצר נעוץ במצבו הרפואי שהדרדר. הוא ביקש להתחשב במצבו זה ובכך שהודה בעבירות המיוחסות לו.

בית משפט השלום לתעבורה בחדרה ציין, כי העבירה של נהיגה בזמן פסילה הינה מהעבירות החמורות ביותר בפקודת התעבורה. החומרה נובעת מהסיכון הכבד לשלום הציבור וכן למחיר הכלכלי שעשוי ליפול על קופת הציבור במקרה של תאונה חלילה. כמו כן, בית המשפט התייחס לכך שמי שבוחר לנהוג בזמן פסילה בעצם לא מכבד את שלטון החוק ולא מציית לו ובוחר במודע לרמוס צו שיפוטי. הנאשם סיכן באופן ממשי את הולכי הרגל, את ביטחון הציבור וזלזל בהחלטות שיפוטיות והתנהגות זו מצביעה על מסוכנתו ועל אי הפנמת חמורת המעשה ותוצאותיו הפוטנציאליות הקשות.

הנאשם חוזר לסורו פעם אחר פעם, עברו התעברותי מלמד שהוא לא חדל מנהיגתו על אף פסילת רישיונו, ביודעו כי עונשי מאסר מותנים מרחפים מעל ראשו. כמו כן, הנאשם ממש הפך את הנהיגה בנסיבות הללו ל"מפעל חיים". לעניין העונש, בפסיקה בנסיבות דומות נקבע שניתן לתת עונש מאסר בפועל של 6 עד 20 חודשים. הנאשם אינו מתפקד באופן נורמטיבי וזו אינה הסתבכותו הראשונה. לאחר מתן הזדמנויות רבות ושונות, אין ברירה אלא לשלוח מסר לנאשם שעליו להפנים שאסור לו לנהוג ושאת החוק יש לכבד! גם בפסיקה קודמת נקבע, כי אין להעלות על הדעת ששופט תעבורה יגלה הבנה להפרת חוק באופן בוטה ואי אפשר להתחשב בכך שהוא "נאלץ" לנהוג את רכבו. החלטות של בית המשפט אינן "כתובות על הקרח" ואינן בגדר המלצה בלבד. 
לבסוף, בית המשפט קבע כי לאור חומרת העבירות ועל אף נסיבותיו האישיות של הנאשם- ישנה הצדקה לשלוח אותו למאסר וזהו גם האינטרס הציבורי- להרחיקו מהכביש לתקופה ארוכה! בית המשפט התחשב בהודאתו של הנאשם ובמצבו הרפואי ולא יטיל עליו גם עונש כספי. לסיכום, בית המשפט הטיל על הנאשם מאסר כולל של 14 חודשים + מאסר על תנאי של 8 חודשים נוספים + פסילת רישיון נהיגה לתוקפה של 10 שנים בפועל + 8 פסילה על תנאי ל-8 חודשים נוספים.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

פרשת השבוע

פרשת בחוקותי

כניסת שבת: 19:00יציאת שבת: 20:16 פרשתנו פותחת בפסוק: ״אִם בְּחֻקֹּתַי תֵּלֵכוּ וְאֶת מִצְוֹתַי תִּשְׁמְרוּ וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם״ (ויקרא כ"ו, ג'). מיד מעדכן אותנו הקדוש ברוך הוא

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות