29.11.2021

יום שני

אילוסטרציה

סוף טוף: רשות מקרקעי ישראל ביטלה מכרז והורתה על פרסומו מחדש

רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) פרסמה מכרז להפעלת מחצבת תל פארס. למכרז הוגשו 4 הצעות. הצעתה של חברת מפעלי טוף אגש"ח בע"מ הייתה בסך של כ-60,000,000 ₪. לפי תנאי המכרז, ההצעה הגבוהה ביותר לתשלום דמי ההרשאה תוכרז כזוכה ואכן מפעלי טוף הוכרזה כזוכה. עם זאת, מפעלי טוף לא מלאה אחר תנאי התשלום שנקבעו במכרז ולכן החליטה לבסוף ועדת המכרזים לבטל את זכייתה ולפרסם מכרז חדש. 

שתי החברות שהגיעו במקומות השני והשלישי עם הצעותיהן למכרז לא השלימו עם ההחלטה לביטול המכרז וכל אחת מהן הייתה בדעה כי הצעתה הייתה צריכה להיות הזוכה במכרז ולכן הגישו עתירה. אחת הטענות הייתה שלא יכול להיות שבין ההצעה הזוכה לכל יתר ההצעות יש לפחות פער של 35 מיליון ₪, רק זה כשלעצמו יכול להצדיק פסילה של הצעה. נטען, כי על ועדת המכרזים היה לבחון את ההצעה אל מול אומדן אובייקטיבי של רמ"י, בחינה אשר בהכרח הייתה מובילה למסקנה שמדובר בהצעה תכסיסנית שעונשה הוא פסילה.

בנוסף, אחת הטענות שעלו היא, שההצעה של מפעלי טוף היא תכסיסנית, חסרת תום לב, שמטרתה לסכל את המכרז ואז לאפשר לה (למפעלי טוף), אשר הפעילה את המחצבה זה עשרות שנים, להמשיך ולהפעיל את המחצבה, ולמנוע מכל גורם אחר לזכות במכרז להפעלתה.  עוד נטען, כי מפעלי טוף הגישה בכוונה הצעה שעומדת על למעלה מ- 60 מיליון ₪ ביודעה שאין בכוונתה לממש את ההצעה הגבוהה שהגישה ומטרתה הייתה רק לעכב כניסת זוכה חדש למחצבה ולגלות על הדרך מי המתחרים הפוטנציאליים ומהו המחיר המרבי שהם מוכנים להציע, כמו גם לגלות סודות מסחריים של המתחרים. 

מפעלי טוף מצידה, טענה כי היא זכתה במכרז כדין וכי לא היה מקום בכלל לבטל את זכייתה, שעה שלא נפל בה פגם. לטענתה, היו נסיבות חדשות שדרשו היתר בנייה למתקני המחצבה למרות שמדובר במתקנים ניידים שפועלים שם שנים ללא היתר ולכן היא התעכבה עם הביצוע ועם התשלום. עוד היא ציינה, כי דרישה זו להצגת היתרי בנייה כלל לא צוינה במסמכי המכרז. בנוסף, היא טענה כי ההצעה אינה תכסיסנית כי אם משווים את המחירים לאתר אחר באזור רואים שגם שם המחירים היו גבוהים. בנוסף, היא אינה מתכוונת לברוח מביצוע אלא להיפך, היא לגמרי מעוניינת בכך.

בית המשפט המחוזי בנצרת קבע כי ההחלטה של רמ"י לבטל את המכרז ולהוציא מכרז חדש הייתה החלטה סבירה. בנוסף, נקבע כי האחריות לבחון את האינטרסים הכלכליים של המציעים איננה של רשות המפרסמת מכרז. דרישה כזו מרשות איננה סבירה ויש בה כי להעמיס על הרשות נטל שהיא אינה יכולה לעמוד בו. לאור הנסיבות בית המשפט סבור כי יש לצאת למכרז חדש ויפה שעה אחת קודם. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

לא מוכנים לדרבי

האדומים של אלישע לוי חזרו מהפגרה נכנעו למחזיקת הגביע די בקלות, וספגו הפסד בית ראשון העונה 1-3, למרות זאת נשארו במקום השלישי בטבלה, חזק בתמונת

חדשות היום

הסנטר ג'יימס דיקי חתם בהפועל חיפה

מועדון הכדורסל הפועל בי-קיור לייזר חיפה שמח להודיע על החתמתו של הסנטר ג'יימס דיקי השלישי. דיקי (26, 2.07 מ׳), שיחק ארבע שנים באוניברסיטת צפון קרוליינה

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות