18.10.2021

יום שני

צילום: דוברות עיריית מגדל העמק

סבאבא ברשת: קהילה דיגיטלית לאזרחים ותיקים במגדל העמק

מגדל העמק נבחרה לשמש כרשות המובילה את הפיילוט של משרד הרווחה באמצעות המדור לאזרחים ותיקים

בשנים האחרונות אנו עדים למגמות של עלייה בתוחלת החיים והתעצמות תהליכי הזדקנות האוכלוסייה בישראל ובעולם. שיעור גבוה מאוכלוסיית האזרחים הוותיקים חווה קשיים רגשיים ובדידות רגשית וחברתית. התפרצות נגיף ה"קורונה" הביאה להעצמת תחושת הבדידות בקרב רבים מאוכלוסיית האזרחים הוותיקים, זאת בשל הצורך לשמור על ריחוק חברתי וקהילתי ואף ריחוק מבני משפחה, תוך שינוי של אורח החיים וסדר היום שהיה עד להתפרצות הנגיף.

ההתמודדות עם השלכות נגיף ה"קורונה" והניסיונות לתת מענה לצרכי האזרחים הוותיקים, הביאו להבנה כי נדרש לחזק את נושא הקהילות ההיברידיות, המשלבות מפגשים פיזיים ודיגיטליים, בקרב האזרחים הוותיקים, אשר באפשרותן להפיג את הבדידות ולהביא לחיזוק הקשרים החברתיים והקהילתיים, ובמקביל לחזק את האוריינות הדיגיטלית של האזרחים הוותיקים.

לאור זאת, משרד הרווחה יזם הקמת קהילה דיגיטלית לאזרחים הוותיקים במסגרתו תוקם פלטפורמה שתאפשר הקמה ושימור קהילות של אזרחים ותיקים עצמאיים המתגוררים בקהילה, שחבריהן יפגשו הן באופן דיגיטלי והן באופן פיזי, זאת על בסיס גיאוגרפי או תוכני, וישתתפו בחיי הקהילה באופן אקטיבי (ולא באופן פאסיבי של האזנה לתכנים בלבד), במטרה לצמצם את תחושת הבדידות ולהגדיל את מעגלי ההשתייכות של חבריהן במסגרת מפגשים עם קבוצת השווים, ובכך לסייע בהפגת הבדידות, תוך התמודדות עם האתגר הטכנולוגי.

מגדל העמק נבחרה לשמש כרשות המובילה את הפיילוט של משרד הרווחה באמצעות המדור לאזרחים ותיקים באגף לשירותים חברתיים המשמש כגוף מתכלל עירוני של השירותים לוותיקים בעיר.

המפגשים הדיגיטליים מתקיימים על בסיס שבועי ומשתתפים בו עשרות ותיקים מהעיר. הוותיקים נהנים מהרצאות משובחות ממיטב המרצים, הרצאות שפותחו רק עבורם. בסיום ההרצאה מתקיים שיח מקרב בין החברים בהנחיית הודיה זגדון רכזת מענים לאזרחים ותייקים, שעברה הכשרה מיוחדת בתחום הקהילות הדיגיטליות. הקהילה נפגשת גם באופן פיזי על קפה ומאפה במסעדה בעיר לחיזוק  הקשר והשייכות של חברי הקהילה. הקהילה בנויה כך שבהמשך הוותיקים עצמם יובילו את הקהילה בעצמם ותיווצר מנהיגות מקומית.

רחל זיסו, אזרחית ותיקה, אשת חינוך שיצאה לגמלאות , היא חברה קבועה ופעילה בקהילה הדיגיטלית: "פרויקט מבורך וייחודי. אני מאוד אוהבת את המפגשים ומחכה להם. נהנית מהשיח עם רכזת הקהילה ושאר חברי הקהילה. ההרצאות המעשירות והמעניינות נבחרו בקפידה עבורנו וכל אחד יכול למצוא בהם עניין. מברכת על הפרויקט והמעורבות החברתית והקהילתית".

ברכה בן סדון מנהלת המדור לאזרחים ותיקים אמרה: "קהילה דיגיטלית הינו מיזם החדשני נועד לחבר את האוכלוסייה הוותיקה  לשירותי מחשוב מתקדמים, ובכך לפתוח ערוץ תקשורת מידי בין המבוגר ובין חבריו לקהילה ומחוצה לה, לאנשי הצוות המקצועי, מטפלי הקהילה וכמו גם עם הצוות המקצועי במדור לאזרחים ותיקים".

אלי בקסיס, סגן ראש העיר הממונה על הרווחה סיכם: "במגדל העמק נעשתה מהפיכה שירותית בתחום האזרחים הוותיקים. פרויקט הקהילה דיגיטלית  מאפשר העצמת חוסנה של אוכלוסיית האזרחים הוותיקים בשעתה הקשה, לצד בניית תשתית מניעתית ארוכת טווח למלחמה בבדידות, שתישאר כזירת התמודדות בקרב האזרחים הוותיקים גם אחרי שהקורונה תיעלם מהעולם".

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

ראש העיר כרמיאל משה קונינסקי, השתתף כאורחו של שגריר רוסיה בישראל באירוע חגיגי לציון 30 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לרוסיה

ראש העיר כרמיאל משה קונינסקי , הוזמן לאירוע החגיגי שהתקיים בביתו של של שגריר רוסיה בישראלנטולי דמיטרייביץ' ויקטורוב בהמשך לביקורו של השגריר בכרמיאל ומתוך הרצון

חדשות חיפה

טקס זיכרון לזכרו של רה"מ המנוח יצחק רבין ז"ל ומפגש ייחודי, "אסיפה ישראלית", התקיימו בכרמיאל במעמד ראש העיר משה קונינסקי

מאות מתושבי כרמיאל והסביבה ובהם בני נוער רבים, השתתפו אמש (יום ראשון) ברחבת היכל העירייה בכרמיאל במפגש ייחודי ייחודי. "אסיפה ישראלית" ובהמשך בטקס זיכרון –

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות