17.09.2021

יום שישי

אילוסטרציה: PIXABAY

נתפסתם נוהגים בשכרות? תזכרו את כללי הברזל האלה

נהיגה בשכרות היא אחת מעבירות התעבורה החמורות ביותר ולא סתם נקבע לצידה עונש מינימאלי של פסילת רישיון נהיגה לשנתיים. אכן כן, זהו עונש המינימום ובהחלט יתכן שיוטל עונש פסילה ארוך יותר.

כמו כן, כאשר מדובר במקרים חמורים במיוחד, למשל כאשר אין מדובר בפעם הראשונה שנהג נתפס נוהג בשכרות או כאשר כמות האלכוהול בדם היא גבוהה באופן קיצוני, יתכן שיוטלו עונשים נוספים מלבד פסילת הרישיון לתקופה ארוכה ובין היתר – שעות לתועלת הציבור, עבודות שירות ואף במקרים חמורים גם מאסר בפועל ופסילת רישיון הנהיגה עד לתום ההליך המשפטי. 

ובנוסף לעונשים שיכול בית המשפט להטיל, כאשר מדובר בעבירה של נהיגה בשכרות, לשוטר הנמצא בשטח יש סמכות להורות על פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה עד 30 יום וכן תפיסת הרכב ואיסור שימוש מנהלי למשך עד יום 30. זאת, מבלי להגיע לבית המשפט, ולאחר הליך שימוע מהיר המתבצע בשטח. 

יחד עם זאת, מכיוון שהענישה בעבירת נהיגה בשכרות היא קשה, ישנם כללים ברורים בנוגע לעריכת בדיקות שכרות לנהגים, על מנת להבטיח שהתוצאה תהיה אמינה ותשקף באופן מדוייק את כמות האלכוהול בגופו של הנהג. חריגה מהכללים האלו תהיה לטובת הנהג ועשויה להוביל לעונש מופחת ואפילו לזיכוי מהעבירה. 

אז מהם כללי הברזל שצריך להכיר אם נתפסתם נוהגים בשכרות?

  1. בדיקות שכרות נעשות באמצעות מכשיר הינשוף, שמוכר כמכשיר אמין ומדוייק. הבדיקה נערכת על ידי נשיפה לתוך פייה המוצמדת למכשיר ובסופה יינתן פלט עם תוצאת הבדיקה. חשוב לדעת כי בטרם הבדיקה נדרשת הסכמת הנהג, אולם נהג שיסרב לבצע את הבדיקה ייחשב כשיכור מכוח סירוב. לכן, לא תמיד יהיה זה כדאי לסרב לביצוע הבדיקה ובכל מקרה מומלץ להתייעץ עם עורך דין בטרם תחליטו אם להיבדק או לסרב.
  1. פסיקת בתי המשפט הכירה בזכותו של נהג לקבל ייעוץ משפטי בטרם ביצוע בדיקת נשיפה. אולם, הזכות הזו היא מוגבלת. שלא כמו בהליך חקירה באזהרה, כאשר מתבצעת בדיקת נשיפה אין אפשרות להמתין להגעת עורך הדין למקום, שעשויה לקחת גם שעה ובפרק הזמן הזה יכולה לרדת רמת האלכוהול בגופו של הנהג. לכן, הפסיקה הכירה בכך שנהגים רשאים להיוועץ בעורך דין באמצעות הטלפון, בפרק הזמן שבו הם ממתינים לביצוע הבדיקה. כדאי מאוד לממש את הזכות הזו.
  1. רף האכיפה בעבירות שכרות נקבע על 290 מיקרוגרם לליטר אוויר נשוף אצל כלל הנהגים ואילו אצל נהגים צעירים / חדשים / מקצועיים – נקבע רף נמוך משמעותית העומד על 50 מיקרוגרם לליטר. איך תדעו אם הגעתם לרף המינימלי? לא ניתן לדעת כיוון שכל גוף מפרק את האלכוהול בצורה שונה והדבר מושפע גם מאוכל, שתייה תרופות וכו'. לעניין נהגים עם רף האכיפה הנמוך – כמעט ואין סיכוי שלא להגיע לרף הזה, גם אם שותים רק כוס אחת של בירה. לכן, נהוג לומר כי המדיניות בנוגע לנהגים צעירים / חדשים / מקצועיים היא 0 אלכוהול.
  1. בטרם מבצעים בדיקת נשיפה נהוג לבצע לנהג בדיקת מאפיינים. הבדיקה הזו בודקת יכולות קוגנטיביות של הנהג במועד הבדיקה והיא כוללת בין היתר: הליכה בקו ישר, הבאת אצבע לאף, עמידה וכו'. מדובר בבדיקה שאיננה מדעית והיא נועדה לצורך אינדיקציה בלבד. אולם, אין לזלזל בבדיקה הזו כיוון שבתי המשפט לעיתים נסמכים עליה כאשר יש בעייה עם תוצאות בדיקת הינשוף ובדיקת המאפיינים מצביעה על שכרות. כמו כן, בדיקת מאפיינים תקינה יכולה לסייע לקבל תוצאה טובה יותר בתיק.
  1. אם בבדיקה יצאה תוצאה שמעידה על נהיגה בשכרות או שסירבתם להיבדק והשוטר החליט להאשים אתכם בנהיגה בשכרות בשל סירוב, תקבלו במקום הזמנה למשפט. האם זה אומר שבוודאות תורשעו בנהיגה בשכרות? ממש לא. כמעט בכל תיק שכרות יש כשלים ועורך דין מנוסה מתחום התעבורה יוכל למצוא את אותם כשלים ולהשיג לכם תוצאה נמוכה בהרבה ולעיתים אפילו ביטול של האישום או זיכוי. לכן, חשוב מאוד להיות מיוצגים על ידי עורך דין לתעבורה בתיקי שכרות. 

לסיכום, עבירת נהיגה בשכרות היא עבירה חמורה מאוד. מומלץ שלא לשתות ולנהוג, לא רק בשל הענישה הקשה הצפוייה אלא בעיקר בשל העובדה שמדובר בסכנת חיים. בכל מקרה בו נתפסתם נוהגים בשכרות, מומלץ מאוד לפנות לעורך דין לתעבורה שייצג אתכם. ברוב המקרים, עורך דין מנוסה יוציא אתכם עם עונש קל בהרבה מעונש המינימום, זאת בשל הידע המשפטי והיכולת למצוא כשלים בהליך הבדיקה. כמו כן, אם רישיונכם נפסל בפסילה מנהלית, בהרבה מקרים ניתן לקצר את הפסילה ולהשיב את הרישיון אליכם. 

עו"ד שני אלקובי בעלת ניסיון רב בייצוג נאשמים בתיקי שכרות ובעבירות תעבורה וברשותה הישגים והצלחות רבים בתיקים מסוג זה.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות