06.08.2021

יום שישי

נקודת אור

השבוע צויין יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים. השנה, בשל נגיף הקורונה, הסגרים והבידודים, עלו מקרי האלימות במשפחה ונגד נשים בפרט. 

אני רוצה לכתוב על העניין הזה ולהתייחס לגורם מאד חשוב ומשמעותי בנושא האלימות והוא, תחושת הבושה המרעילה. 

לרובנו, ישנה אמונה רווחת שהכל חייב להיות הכי מושלם, הכי יפה, הכי טוב, הכי מוצלח, הכי עשיר וכל דבר שמתרחק מהציפיות הדימיוניות האלו, מעורר בנו בושה גדולה, רצון להסתיר ומשפיעה ישירות על תחושת הערך העצמי שלנו, שאם זה רחוק ממושלם, אז אני לא שווה או פחותה. 

תחושת האשמה גורמת לי להאמין שאסור שיידעו או ייגלו שחיי הם כאלה, אחרת גם הם יחשבו שאני לא שווה.

במילים אחרות, יש לי אמונה חזקה בתת ההכרה שלי שאומרת שאני צריכה להרגיש אשמה ואני חייבת להסתיר אותה מהעולם שלא יידעו, כי אם ייגלו וידעו את האמת, יחשבו שאני חסרת ערך ולא שווה.

לאמונות בחיינו השפעה מכריעה על כל תחום בחיי. איך ייראו מערכות היחסים שלי, על תחושת הערך העצמי שלי, על העבודה שלי ובקיצור על הכל.  במהלך חיינו גיבשנו לעצמנו אמונות שלאו דווקא מקדמות וטובות לנו. בשפה המקצועית אמונות ששמות לנו רגל ומטעות אותנו נקראות "אמונות מגבילות", כי הן ממש מגבילות אותנו. 

לאמונה שאת צריכה להרגיש אשמה ואסור שיידעו, יש השלכה משמעותית ורצינית על חייך שחשוב שתהיי מודעת אליה והיא, שתחושת השליטה נלקחת ממך. את מרגישה כבולה בלי שום יכולת השפעה ובחירה בחייך. 

ובכך את משמרת את המצב כמו שהוא, בלי פתח לשינוי.

לחיות עם תחושה שאין לי שליטה ובחירה על חיי, היא תחושה איומה וממש נוגדת את ההוויה שלנו. זכות הבחירה היא זכות בסיסית שכל אדם באשר הוא זכאי לה. 

אמונות כמו אולי הוא ישתנה, 

הוא עייף ועצבני אז זה בסדר,

 לא הלך לו היום וכו כו… מחזקות ומגבירות את תחושת האשמה שלך, שזו אשמתך שהוא ככה כלפייך. 

ההתחלה של להחזיר את השליטה לחייך, מתחילה במחשבות שלך ובעולמך הפנימי. 

עם השינוי הפנימי יתחיל שינוי חיצוני, זה כלל. ולכן, כדי לצאת ממעגל קסמים שמשמר את המצב, את חייבת להגיד לעצמך משהו אחר ולשנות את הדיבור הפנימי שלך לכזה שיחזיר לך את השליטה לידיים.

אני רוצה להגיד לך שאין שום מצב שמביאים עלייך שאת לא יכולה להתמודד ולצמוח ממנו. הבנת?? אין שום מצב שאת לא יכולה לעשות איתו משהו לטובתך. 

אני מבינה שהבושה נוכחת מאד בחייך, אך יש לך את האפשרות לשחרר אותה ממך. תגידי לעצמך "אני משחררת את תחושת הבושה שלא שייכת לי". 

מגיע לך מציאות חיים של ביטחון ומוגנות. ויותר מזה, את ממש ראוייה לזה. 

תשאלי את עצמך,

 "איך אני מביאה לחיי יותר ביטחון ומוגנות"?

ברגע שאת רק שואלת את השאלה הזאת, המיינד שלך נפתח לעוד אפשרויות שלא היו פתוחות קודם. לפעמים נדמה לנו שידיינו כבולות ושאין ישועה, אך רק עצם שאילת השאלה, תיפתחנה בפנייך דלת ועוד דלת למשהו חדש. 

אפילו לקרוא את המאמר הזה היא דלת שנפתחת עבורך ממש עכשיו. 

היי מוכנה לעשות את הצעד הראשון להחזרת הכוח לידייך. והצעד הזה מתחיל בראש. הצהירי בקול המון פעמים ביום 

"אני ראוייה לטוב ולתחושת ביטחון ומוגנות בחיי". חשוב שזה יהיה בקול, אפילו מול מראה. או הקליטי את עצמך אומרת את זה והקשיבי לזה לפני השינה. התהלכי עם המחשבה הזאת ביומיום ותראי מה היא מביאה. 

אני מבקשת ממך, אל תוותרי על הזכות הבסיסית שקיבלת מבורא עולם וזוהי זכות הבחירה. 

תבחרי בשינוי עכשיו, לא מחר, עכשיו. 

החזירי לעצמך את הכוח לידיים והאמיני באמונה שלמה שיש לך את הכוח להביא לשינוי שלך. ותגידי "אני מאמינה באמונה שלמה שיש לי את הכוח להביא לחיי שינוי". 

אל תבחרי להיות לבד, פתחי לעצמך דלת לחופש. 

את ראוייה לטוב יקירה!  

קו לנשים במצוקה: 09-9505720

עמותת ל.א לאלימות נגד נשים

מור אלון – מטפלת רגשית

0528195967

[email protected]

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
1 תגובה
Oldest
Newest הכי מדורג
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות
זיו

נושא חשוב , ישר כוח