02.07.2022

שבת

צילום: איליה בסקין רשות הטבע והגנים

נקבת כריש כחול נפלטה מהים בחוף עתלית, מותה נקבע תוך זמן קצר

פקח היחידה הימית של רשות הטבע והגנים רותם שדה הוזעק בעקבות דיווח על נקבת כריש כחול שנפלטה מהים כשהיא עדיין בחיים באיזור חוף עתלית.

צילום: אליה בסקין רשות הטבע והגנים

רותם שדה פקח היחידה הימית : ״כשהגעתי אליה ראיתי שהיא עדיין בחיים עם סימני ניסיונות דייג שככל הנראה הובילו למותה ולידה שגר של שישה פרטים צעירים. לאחר זמן קצר היא מתה והועברה לבדיקת נסיבות המוות. מצער לראות כריש מת ועוד עם צעירים במיוחד שאין כמעט תצפיות של כריש מסוג זה בארץ.״

אייל ביגל מנהל מעבדת טורפי על תחנת מוריס קהאן לחקר הים אוניברסיטת חיפה:
מדובר בנקבה של כריש כחול שנפלטה עם שגר של שישה צעירים תהליך שעלול לקרות בזמן עקה כחלק מייצר ההישרדות.
מדובר פרט בוגר שפחות רואים אותו בישראל אך נפוץ יותר בים תיכון.
מין שחי בים עמוק. ההריון נמשך כשנה. הכרישה מועברת לנתיחה שתתבצע במעבדה לקביעת נסיבות המוות.

מרשות הטבע והגנים נמסר כי הנקבות גדולות מהזכרים ויכולות להגיע לגודל של למעלה משלושה מטר. ניזונים בעיקר מדיונונים ותמנונים, מעדיפים מים קרים יחסית ונודדים למרחקים גדולים. הכרישים מסוג זה נידוגים בכמויות גדולות בעיקר בשביל להכין מרק מסנפירו. תוקף אדם במקרים נדירים.

צילום: אליה בסקין רשות הטבע והגנים

מארגון דלפיס ליונקים ימיים נמסר כי הכרישה לא נלכדה ברשת דיג, אלא הגיעה אל החוף כשהיא חולה, ובהיריון מתקדם (עם שישה שגרים).

"למיטב ידיעתי, זו הפעם הראשונה שבה אנו נתקלים בכרישה ממין זה, שמגיעה אל החוף כשהיא חולה", אומר ד"ר אביעד שיינין מדלפיס, ראש תחום טורפי־העל בתחנת מוריס קאהן. "נלקחו דגימות רבות מהגופה, והן כעת בדרכן למכון לרפואה וטרינרית בבית דגן, במטרה לנסות ולברר מה בדיוק גרם למותה של הכרישה".
ד"ר שיינין מוסיף, כי הכרישה הייתה גדולה מאוד. "אורכה כ־3.10 מטרים ומשקלה 90 קילוגרמים. מדובר באורך מרשים מאוד לסוג זה של כריש, שכמעט ולא רואים אותו במזרח הים התיכון. האורך המקסימלי שמכירים החוקרים באזור זה הוא כשני מטרים לכל היותר. אומנם לא מדובר ביונקים, אך טורפי-העל הללו חשובים מאוד במארג המזון הימי. בים התיכון הם נמצאים במספרים קטנים מאוד, ובייחוד במזרח הים התיכון – ובטח ובטח שנדיר לראות באזור זה כרישה כה גדולה ומרשימה".

לדברי ד"ר דני מוריק, וטרינר ומנהל תחום פתוגנים ימיים בתחנת מוריס קאהן לחקר הים, מערכת העיכול של הכרישה הייתה ריקה ונראה שלא אכלה תקופה. להערכתו, היא סבלה מזיהום חיידקי או ויראלי. כאמור, נלקחו דגימות רבות שנשלחו למעבדה. כך נראה שבקרוב נדע את סיבת המוות.
מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות