18.05.2022

יום רביעי

נפל בפח- רכש רכב מהאדם הלא נכון- ונדרש להשיבו

לקוח רכש רכב תמורת סכום של 118,000 ₪, מחברה העוסקת במסחר בכלי רכב. הוא שילם על הרכב במזומן (!) בשני תשלומים. עם זאת, הוא מעולם לא קיבל חשבונית. עוד לפני שהוא רכש את הרכב הוא הבחין שברישיון רשומה חברה מסוימת (בלו ליס בע"מ) כבעליה של הרכב ואף רשומה הערה בדבר שעבוד של הרכב לטובת איילון חברה לביטוח. הוא פנה לנציג החברה המוכרת, שהבהיר לו שהם כבר מכרו לאורך השנים מאות רכבים של חברות ליסינג עם הערה כזו לגבי שעבוד והערות אלה הוסרו מיד לאחר תשלום התמורה על ידי הלקוח. לגבי רישום הבעלות על שם חברת בלו ליס, נציג המוכרת הציג לו ייפוי כוח חתום בו היא מסמיכה את החברה המוכרת למכור עבורה את הרכב. הנציג אמר שהמוכרת לא נוהגת לרשום את הרכבים על שמה כדי שהקונה לא יפסיד "יד", כלומר, על מנת שמספר הידיים שהחזיקו ברכב לא יגדל. 

הלקוח קיבל לידיו זיכרון דברים שנכרת בינו ובין המוכרת ובו נרשם שהוא שילם את התמורה ושהמוכרת מתחייבת להעביר בעלות ברכב תוך 30 יום. אולם, המוכרת לא פעלה לשם העברת הבעלות על שם הלקוח. הלקוח ציין כי הוא האמין למוכרת, שהינה בעלת מוניטין בשוק הסחר ברכבים, אבל, בדיעבד התברר לו כי המוכרת נקלעה לקשיים כלכליים שבגללם היא מתקשה לעמוד בהתחייבויותיה. הוא גילה זאת כמובן רק אחרי שעיקלו לו את הרכב. 

חברת בלו ליס, טענה, כי היא רק השכירה אותו ומעולם לא נתנה ייפוי כוח למישהו למכור את הרכב. עוד טענה, כי לא התקיימו התנאים של 'תקנת השוק'. מהי תקנת השוק? בחוק המכר מצוין כי מי שרכש נכס ושילם עליו בתום לב- הנכס עובר אליו ללא שיעבוד. אלא מה, כאן קשה לומר שהרכב עבר בתום לב (כי הרי הייתה רשומה הערה בנושא השעבוד וגם צוין שיש בעלים אחרים לרכב). בנוסף, אין ללקוח אפילו חשבונית כדי להראות שהוא אכן שילם את כל התמורה. 

בית משפט השלום קיבל את הטענה שהרכב נקנה בתנאי תקנת השוק ומאחר שהרכב נמכר לצד שלישי, אחרי שנתפס על ידי חברת בלו ליס, בית המשפט חייב אותה לשלם ללקוח את הסכום ששילם לטענתו עבור הרכב (118,000 ₪). חברת בלו ליס ערערה לבית המשפט המחוזי בנצרת והערעור התקבל. בית המשפט קבע, כי הלקוח לא הוכיח שרכש את הרכב בתום לב ובתמורה הולמת. הלקוח היה מודע לכך שהבעלות ברכב אינה רשומה על שם המוכר, גם ייפוי הכוח שהוא טען שהוצג בפניו לפני הרכישה כלל לא הוצג לבית המשפט. ניתן לצפות כי מי שמשקיע סכום כזה ברכישת רכב ידאג לקבל חשבונית. גם לא ברור כיצד בחור בן 21 (הלקוח) משיג סכום כזה ומשלם במזומן. לאור הנסיבות, בית המשפט קבל את הערעור וביטל את פסק הדין הקודם.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות