14.06.2021

יום שני

כללית

ניתוח לשיפור פוריות גבר בלין

טיפול חדשני לתיקון וריקוצלה לגברים שסובלים מהפרעות פוריות מבוצע במרכז רפואי לין – חיפה

במרכז רפואי לין של כללית מבוצע ניתוח מיקרוסקופי לתיקון וריקוצלה (דליות האשך) בגברים הסובלים מאי פוריות, ברמת דיוק  גבוהות ובתוצאות משופרות.

ד"ר מהרן כבהה אורולוג בכיר של כללית בבי"ח כרמל ולין, אשר מוביל את ביצוע הניתוח מסביר כי וריקוצלה מהווה גורם מרכזי לאי פריון בגברים. מדובר בהתפתחות דליות – ורידים מורחבים שמתפתחות באשך בעקבות תקלה בשסתומי הורידים המנקזים את הדם מהאשך. בשל המבנה האנטומי של הורידים, במרבית המקרים הדליות מופיעות משמאל, אך לעיתים הן מופיעות גם משני הצדדים. הריקוצלה עלולה להופיע כבר בגיל ההתבגרות, אך שכיחותה עולה בשנות העשרים. יתרה מזו, הוריקוצלה יכולה לגרום לכאבים ולהרגשה של לחץ באשך, כתוצאה מהתרחבות הורידים. 

תקלה זו גורמת לעלייה בטמפרטורה המקומית של האשך וגם יוצרת פגיעה בניקוז הפסולת מהאשכים וחמצון לתאים וכתוצאה נגרמת פגיעה באיכות הזרע ובייצור שלו. שכיחות התופעה בגברים עם בעיית פוריות גבוהה: אצל כ-40% מהגברים הסובלים מאי פריון ראשוני שמעולם לא הצליחו להרות את בת זוגן, ובכ-80%  מהגברים עם אי-פריון שניוני – גברים שהיו להם כבר ילדים בעבר.

הגישות המקובלות כיום לטיפול בוריקוצלה הן ניתוח או חסימת הורידים דרך צנתור.

ישנן גישות ניתוחיות שונות, כגון: ניתוח לפרוסקופי בגישה זעיר פולשנית באמצעות הכנסת מצלמה וכלי ניתוח דרך נקבים לבטן או ניתוח מפשעתי בגישה גבוהה או נמוכה. ניתוח כזה מבוצע תוך שימוש בכלים אופטיים להגדלה של הורידים כמו משקפי לופות המגדילות פי 3 או באמצעות המיקרוסקופ הכירורגי המגדיל את איזור הניתוח עד פי 15.

הגישה החדשנית של הניתוח המיקרסוקפי, מתבצעת באיזור חיפה והצפון רק על ידי צוות כללית בבי"ח כרמל ועתה גם במרכז רפואי לין- לראשונה בארץ במרכז רפואי בקהילה ולא בין כתלי בית חולים. בשיטה זו, יכול המנתח לזהות בתמונה המוגדלת והברורה הנראית דרך המיקרוסקופ המיוחד שמבצע הגדלה פי 15, את כל המרכיבים של חבל הזרע, כולל צינור הזרע, כלי הלימפה והעורקים, במכשיר "על קולי" (סונר דופלר) ולשמור עליהם ללא חשש לפגיעה? בדרך זו, ביכולתו של המנתח לזהות את כל הורידים הגדולים והקטנים ולשמר אותם בדיוק רב, כך שאיכות הטיפול ותוצאות הניתוח מוצלחים יותר ומעניקים לגבר שנותח אפשרות טובה יותר לפיריון והבאת ילדים לעולם.

היתרון בניתוח תיקון וריקוצלה בגישה מקרוסקופית נתמך ע"י מחקרים רבים בהם נמצא יתרון גדול  לשיטת הניתוח המקרוסקופי, הן בשיפור איכות הזרע וסיכויי הצלחה של הריון ספונטני והן הקטנת אחוזי ההישנות של הוריקוצלה שעלולה להתרחש כתוצאה מקשירת מספר רב של ורידים קטנים אותם לא לא ניתן לזהות בניתוח הקונבנציונלי. יתר על כן, נמצא כי בניתוח המיקרוסקופי שיעור הסיבוכים, כמו הצטברות הנוזל סביב האשך (הידרוצלה), נמוך יחסית לגישות שונות תודות ליכולת זיהוי ושימור כלי לימפה בניתוח.

לעובדה שהניתוח מבוצע מעתה במרכז רפואי לין בקהילה יתרונות נוספים בכך שתודות לכך שמדובר בניתוח פחות פולשני, יכול המנותח לשוב לביתו כבר לאחר מספר שעות, עם פחות חשש להדבקות ובאוירה פחות מאיימת.

צוות המנתחים של כללית במרכזים הרפואיים לין וכרמל מבצע כ-100 ניתוחי וריקוצליה מידי שנה. במהלך החודש האחרון נותחו כבר בהצלחה רבה בחדרי הניתוח החדישים בלין מספר חולים בגישה המיקרוסקופית החדשה ועל כן הוחלט לבצע מעתה ואילך ניתוחים רק בשיטה המיקרוסקופית החדשה. 

לסיכום אומר ד"ר מהרן: "אני מאמין כי באמצעות הגישה הניתוחית החדשה נוכל להעניק טיפול מוצלח ומתקדם יותר לתיקון וריקוצלה למטופלים שלנו ולתרום להעלאת אחוזי ההריונות הספונטניים. כך יחסכו מבני הזוג טיפולי פריון מורכבים וקשים, עם תסכול רב. לגישה הניתוחית הזו גם יתרון גדול מבחינת הקטנת הסיבוכים בזכות הראיה האיכותית שמתאפשרת באמצעות המיקרוסקופ הכירורגי והחלמה מהירה וטובה יותר".

מתאפשר קיצור תורים והם מנותחים אך ורק על ידי רופאים בעלי מומחיות.

רונן נודלמן, מנהל מחוז חיפה וגליל מערבי: אני שמח על כי היצע הניתוחים שלנו בקהילה הורחב ושודרג. ניתוח זה מצטרף לניתוחים המבוצעים במרכז רפואי לין של כללית מידי שנה. חלקם כאלה שכרגיל נערכים רק בין כתלי בית החולים וזאת תודות לחדרי ניתוח חדישים ומצויידים היטב, צוות מיומן אשר חולק את זמנו בין בית החולים והקהילה ומערך הרדמה מתקדם. המטופלים של כללית יוצאים נשכרים משירות זה, כי נחסכים מהם אישפוז, חשש לחשיפה לזיהומים שמחריף בתקופת הקורונה, תודות לניתוח החדש שעתיד להביא שמחה לבתיהם של זוגות רבים."

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

מפקד פיקוד העורף האלוף אורי גורדין בביקור בבנימינה- גבעת עדה: "כיף לבקר ברשות חזקה כמו זו, התפקיד של כולנו להיות ערוכים לכל תרחיש"

מפקד פיקוד העורף האלוף אורי גורדין ערך ביקור מקצועי במועצה המקומית בנימינה גבעת עדה ונועד עם ראש המועצה איתי ויסברג, מנכ"לית המעצה ניצן מחנאי גרמן,

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות