18.09.2021

שבת

קרדיט: ויקיפדיה

מנצ'ל ממכבי חיפה היה שילוב של שפיגלר וברקוביץ

יוחנן וולאך

יוחנן וולאך

מאגדות הכדורגל הישראלי , אחד הבולטים בהיסטוריה של האדומים ומנהל קבוצה בשתי האליפויות הראשונות של הירוקים , פרשן כדורגל ותיק וכיום מנהל לשכת הספנות הישראלית. סמל חיפאי וכרמליסט גאה.

יוחנן וולך, פרשן "כרמליסט, תובע את עלבונם של נחום סטלמך ואברהם מנצ'ל שלא נבחרו בין "ה-11 הטובים בהיסטוריה" של ערוץ הספורט.

סטלמך מהפועל פ"ת השיג 6 אליפויות וביכולות שלא נראו עד זמנו. מנצ'ל החיפאי, המגיע עד היום לצפות במשחקי מכבי חיפה בסמי עופר, היה לא רק שילב בין שפיגלר וברקו _ אלא היה גם בעל בעיטה חזקה ומדויקת מאוד

לאחרונה ערוץ הספורט יזם פעולה ברוכה אבל מורכבת מאוד לבחירת 11 הכדורגלנים הטובים בכול הזמנים של מדינת ישראל. הרעיון מצוין הביצוע הרבה יותר קשה. הקושי הוא בהשוואת תקופות היסטוריות שאין ביניהן כול דימיון. אין דימיון  לא בהשוואת התנאים בהן התקיימה הפעילות הספורטיבית בתקופות השונות ,   לא בהשוואת הכיסוי באמצעי התקשורת ולבסוף כמובן ביכולת לזכור פרטים מלפני עשרות שנים. 

אין לי למעשה שום ערעור על הבחירות הסופיות של ערוץ הספורט אבל בכול זאת אני מבקש "לתבוע את עלבונם"  של שניים מגדולי הכדורגלנים ששיחקו על מגרשי "האין דשא" במדינת ישראל בשנות ה-50 ה-60 וה-70 של המאה שעברה. השניים הם ידידי נחום סטלמך מהפועל פתח תקווה ואברהם מנצ'ל ממכבי חיפה. לא פעם אמרתי לשניהם שכשחקנים  הם הקדימו את זמנם בעשרות שנים. 

את שניהם זכיתי לראות בנערותי משחקים בשתיים מהקבוצות הטובות במדינת ישראל. הפועל פתח תקווה שזכתה בשנים 1958 עד 1963 בחמש אליפויות רצופות.  סטלמך הוביל את הפועל פ"ת לאליפות ראשונה, ובסך-הכל יש לו 6 אליפויות. שום קבוצה לא חזרה על ההישג הזה מאז. נחום היה ללא ספק השחקן מספר אחת והמנהיג הבלתי מעורער של הקבוצה. כך גם היה אברהם מנצ'ל במכבי חיפה של השנים ההן שהייתה קבוצה יוצאת דופן ביכולותיה הן הטכניות והן ההתקפיות

נחום שיחק בקריירה רצופה של 18  עונות !!! בהפועל פתח תקווה 349 משחקים וכבש 152 שערים(הספק נדיר  ואדיר !!) ושליש מהם בעזרת "ראש הזהב" עם הבלורית המפורסמת שלו. היכן בארץ ובעולם ניתן עדיין למצוא תופעות כאלו.  בנבחרת ישראל נחום שיחק 66 משחקים וכבש 22 שערים. בתחילת הקריירה שלי הזדמן לי לשחק מולו. נחום היה גם חזק פיזית, גם בעל יכולת טכנית גבוהה וכמובן משחק ראש שלא היה כדוגמתו מאז. 

קרדיט: מועדון כדורגל מכבי חיפה

לימים נחום גם היה המאמן שלי בהפועל חיפה ולעיתים כאשר נחה עליו הרוח נחום היה משחק איתנו במשחקי האימון. אז  השתאינו לראות את היכולות היוצאות מהכלל והמגוונות שלו. לימים גם התיידדנו והתמזל מזלי גם לשהות איתו בטורניר של נבחרות נערים  ב'  בהונגריה(1995 הנבחרת שבה כבר כיכב יוסי בניון).  לא הופתעתי לגלות שנחום היה אדם מאוד סקרן שהתעניין בתחומים רבים  אבל מעל לכול בלטה אהבתו האינסופית לכדורגל.  

 

אברהם שיחק במדי מכבי חיפה 14 עונות רצופות שבהן שיחק  225 משחקים וכבש 64 . בנבחרת ישראל שיחק 30 משחקים וכבש 7 שערים. אברהם ביכולותיו היה לדעתי יוצא דופן  שילוב בין מוטל'ה שפיגלר ואייל ברקוביץ' שניים מגדולי השחקנים שלנו שגם נבחרו לנבחרת כול הזמנים. ראיית המשחק שלו הייתה כשל שניהם כשזו משולבת בבעיטה חזקה ומדויקת. אברהם היה בלי ספק המנהיג הבלתי מעורער של מכבי חיפה בשנים בהן הוא שיחק. בשונה מנחום אברהם עבר לתחום האימון בגיל צעיר יחסית במכבי חיפה. למען הגילוי הנאות אני מבקש לציין  שהקשר בינינו  מאוד  התהדק . אברהם היה מיוזמי המעבר שלי מהפועל חיפה למכבי חיפה בשנת 1977 . כמו כן  שירתנו יחד לא מעט שנים באותו גדוד חי"ר במילואים כולל במלחמת לבנון הראשונה.  במקביל לכול זה אברהם הקים ופיתח סוכנות ביטוח מאוד מצליחה אותה הוא מנהל עד עצם היום הזה. כמו כן אברהם  עדיין איננו מחמיץ גם כיום שום משחק ביתי של מכבי חיפה באיצטדיון סמי עופר. 

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

פרשת האזינו

כניסת שבת: 18:13יציאת שבת: 19:21 משה רבינו עומד מול עם ישראל ביום פטירתו ומשמיע באוזניהם את שירת "האזינו". שירת "האזינו" מקיפה את ההיסטוריה, החל מבריאת

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות