16.05.2022

יום שני

אילוסטרציה

נו באמת! רצתה להינות מהליך פשיטת רגל תוך כדי ישיבה במסעדות יוקרה ראוותניות

גרושה ואמא לשני ילדים קטינים הסתבכה בחובות של כ- 5 מיליון ₪ הקשורות לחובות של נושי מסעדה אשר נוהלה בפועל על ידי אביה המנוח, למרות שנרשמה על שמה ברישומי רשות המיסים ובשל חובות כספיים של אחיה כלפי ספקים ונושים בנוגע לחנות בגדים אותה ניהל בעבר. בנוסף, נוהלו נגדה גם הליכים משפטיים פליליים בגין ייבוא, הפצה, מכירה והחזקה של טובין לצורך מסחר וגם תביעה אזרחית אשר נוגעת ליבוא לא חוקי של מוצרים מזויפים בתחום האופנה. ובקיצור- הסתבכה ולכן נכנסה להליך של פשיטת רגל.

במסגרת פתיחת הליך פשיטת רגל החייבת הייתה אמורה לשלם לקופת הנשייה סך של 150 ₪ לחודש ולהמציא מסמכים לידי הנאמן. עם זאת, הנאמן ביקש להורות על ביטול ההליכים בתיק שכן לטענתו החייבת אינה מציגה את המסמכים הנדרשים, אינה גובה מזונות מהגרוש שלה, אינה ממצה את כושר ההשתכרות שלה ויוצרת עמימות מכוונת בכל הנוגע להיווצרות חובותיה כלפיה נושים רבים, באופן המגיע לחוסר תום לב של ממש.

מדו"ח הנאמן עלה כי החייבת הצהירה שעבדה כקופאית ולאחר מכן החלה לקבל קצבת הבטחת הכנסה בסך של כ-4,000 ₪ (בגין קצבת סיוע ממשרד השיכון לצורך שכירת דירה, קצבת ילדים וקצבת הבטחת הכנסה). אולם, למרות זאת, היא מתגוררת בפרויקט יוקרה תמורת שכר דירה של 4,000 ₪ ומקבלת סיוע כספי מאחיה בסך של כ- 2,000 ₪ ועוסקת בעבודות לא מוצהרות של מכירת ביגוד מיובא וחיה חיים ראוותניים שאינם מתאימים לאדם המצוי בהליכי חדלות פירעון. הנאמן ציין כי החייבת מגישה דוחות חלקיים בלבד, אינה ממצה את כושר ההשתכרות שלה וצוברת חובות באמצעות אי תשלום במועד ואי דיווח על חלק מהחובות כלפי הרשויות במועד. 

בית משפט השלום בחיפה דחה את הבקשה למתן צו שיקום כלכלי, ביטל את צו פתיחת ההליכים וציין כי על כל חייב לנהוג בתום לב כתנאי להכרזתו כחדל פירעון הן בנוגע לתקופה בה נוצרו חובותיו והן בנוגע לתקופה שבה מתנהל הליך פשיטת הרגל בעניינו. במקרים כאלה נבדק האם החייב סיכן את כספי הנושים בחוסר אכפתיות, במעשי מרמה, במצגי שווא או האם הסתיר נכסים מנושיו או הבריח אותם, האם התנהגותו נגועה באי חוקיות וכיצד פעל החייב כדי למנוע את התדרדרותו הכלכלית (אם בכלל). 

התנהלותה של חייבת המצויה בהליכי פירעון אמורה להיות בהתאם למצופה ממנה והיא אמורה לדעת, להבין ולהפנים שהיא עומדת למבחן יום-יום, שעה- שעה. במקרה זה התנהלותה של החייבת עלתה כדי חוסר תום לב. היא יכלה להגדיל את הכנסותיה ולצמצם באופן דרסטי את הוצאותיה ולכן בנסיבות העניין, ביחד עם ניצול לרעה של הליך פשיטת הרגל ובעיקר העדר שיתוף הפעולה עם הנאמן והסתרת מידע- הוחלט לבטל את צו פתיחת ההליכים בהליך של חדלות הפירעון.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות