16.05.2022

יום שני

נוער ישראלי מהעיר נשר ונוער גרמני מהעיר דיורן מנציחים את זיכרון השואה

זו השנה השנייה בה עיריית נשר מקיימת באמצעות יחידת הנוער העירונית מפגש מקוון בינלאומי בין בני ובנות נוער בישראל הלוקחים חלק במועצת התלמידים והנוער העירונית ומגמת דיפלומטיה בתיכון מקיף נשר ותלמידים בגימנסיית שטיפטישיס דיורן, גרמניה (Stiftisches Gymnasium ). המפגש התקיים כחלק מיוזמת "זיכרון בסלון" על מנת לקיים שיח פורה על הישרדות ותיקון עולם ולהבטיח שזכר השואה לא ישכח לעולם.

במהלך המפגש, שהתקיים בשפה האנגלית, נחשפו התלמידים לעדותה של שרה גולדנברג בת 86 שנולדה ב1936 בוורשה. בגיל שנתיים וחצי יחד עם הוריה ברחו מוורשה מזרחה והגיעו לביאליסטוק (גבול פולין- רוסיה). במפגש נחשפו בני ובנות הנוער למסעה מביאליסטוק לוילנה (ליטא) למוסקבה ומשם לולדיווסטוק. ולאחר מסע דרך סיביר ועל גבי אוניה הגיעו לשנחאי. שרה ומשפחתה היו בגטו בשנחאי עד לסוף המלחמה. אחרי שנחאי שרה ומשפחה הגיעו לארה"ב באזור ניו יורק. בארה"ב הכירה את בעלה ארווי (חיים) ושם נולדה להם 4 ילדים. בשנת 1975 עלו לארץ ישראל לחיפה. כיום יש לשרה 4 בנים, 14 נכדים ו-13 נינים. לאחר שמיעת העדות התלמידים קיימו דיון על מהות הזיכרון וכיצד עלינו לזכור כנוער ישראלי וגרמני במאה ה21.

גימנסיית שטיפטישיס דיורן, הוא בית הספר העתיק ביותר בדיורן, עיר המונה כ -90,000 תושבים, עם מסורת בת 500 שנה. בבית הספר לומדים – 900 תלמידים. בית הספר מתמחה באמנויות, מדעים ולימודי שפה. מפגש זה מהווה המשך לשני מפגשים שהתקיימו בשנה שעברה ויהווה בסיס לקשר המשכי שיכלול מפגש בנושא קיימות, קשר אישי בין התלמידים ומיזמים נוספים בעתיד.

ראש העיר רועי לוי אמר " המפגש השנה התקיים בציון 80 שנים לועידת ואנזה בה הוחלט על ביצוע "הפתרון הסופי" והשמדת היהודים. דווקא בתקופה זו בה אנו רואים עלייה בתופעות אנטישמיות בעולם חשוב לחזק את קשר הנוער לזיכרון השואה וביצירת קשרים בינלאומיים רחבים. נדאג כי לעולם לא נשכח."

צילום: עיריית נשר
מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

סיכום עונת 21/22 של הפועל חיפה

מה שהתחילה כעונה גדולה עם איום על הצמרת הסתיימה ביום שבת האחרון בקול ענות חלושה עם ניצחון בודד בפלייאוף העליון והמקום ה12 אך היו גם

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות