20.09.2021

יום שני

אילוסטרציה

נהג ללא רישיון ונכנס לכלא

איש אחד נהג ברכב פרטי כשהוא בלתי מורשה לנהיגה (מעולם לא הוציא רישיון נהיגה), ללא ביטוח ולאחר שכבר נתפס בעבר נוהג ללא רישיון וקיבל פסילה מלנהוג במשך 10 שנים. בית המשפט ציין כי אי אפשר להתעלם מהנסיבות וממעשיו החמורים של הנאשם שהיו יכולים אף להביא לתוצאות הרסניות יותר. עם זאת, בית המשפט שקל את נסיבותיו האישיות, הודאתו הראשונה ונטילת האחריות, מצבם הבריאותי הקשה של הוריו המתקיימים מקצבה והיותו בעל רקע פסיכיאטרי אשר למרות זאת מסייע ככל יכולתו למשפחתו ולכן, ניתן לו עונש של עבודות שירות בלבד.

המדינה ערערה על העונש הקל, שכן, לטענתה העונש אינו נותן ביטוי הולם לנסיבות המקרה, חומרתו ועברו התעבורתי של האיש. עוד טענה המדינה כי גזר הדין מעביר מסר סלחני כלפי איש אשר מסכן את הציבור, וההימנעות הזו מהטלת מאסר מאחורי סורג ובריח אינה תואמת את הפסיקה הנהוגה ואת רף הענישה המקובל.  המדינה ציינה כי האיש בז לרשויות החוק ועונשי מאסר קודמים כלל לא הרתיעו אותו ולכן היא סבורה כי רק מאסר מאחורי סורג ובריח לתקופה ממושכת בנוסף לעונשים נוספים, תרתיע את האיש מביצוע מעשים דומים בעתיד. 

לטענת האיש, בשנת 2014 בית הוריו נהרס כליל עקב פיצוץ בלון גז, כאשר מאז כל פעם שהאיש מבצע עבירה הוא נעצר עד תום ההליכים כי אין לו אפשרות למעצר בית וכל זה בעצם מנע ממנו להיכנס לתוכנית שיקומית. האיש טען שמעולם לא ניתנה לו ההזדמנות לעבור תהליך שיקומי ולכן חשוב היה לתת לו הזדמנות לשפר את דרכיו. בנוסף, האיש טען כי מדובר בסך הכל בנהיגה קצרה, בסמוך למקום עבודתו ולכן הנסיבות של העבירה כלל לא חמורות.

בית המשפט המחוזי בחיפה (בערעור) קבע כי העבירה אותה עבר האיש היא חמורה ויש לבטא זאת בענישה מרתיעה. נהיגה בכבישי הארץ בזמן פסילת רישיון טומנת בחובה סיכונים רבים לביטחונם של נוסעים ברכב והולכי רגל ובנוסף היא משקפת התייחסות של ביזוי החוק. הענישה המקובלת לעבירה של נהיגה בזמן פסילה חייבת להעביר מסר תקיף ומרתיע מפני ביצועה. גישה מחמירה זו באה לידי ביטוי במיוחד בהתייחס לעבריינים בעלי עבר תעבורתי עשיר ובמיוחד כאלה שחזרו וביצעו את העבירה של נהיגה בזמן פסילה למרות קיומו של מאסר מותנה. 

גם עצם זה שהאיש נהג ללא רישיון מהווה עבירה המקפלת בחובה סכנה ממשית לפגיעה בעוברי אורח תמימים ובמשתמשי הדרך. אין להקל ראש בעבירת הנהיגה ללא רישיון נהיגה. בנוסף, נהיגה ללא ביטוח גם מפילה את פיצוי הנפגעים על הציבור. מכיוון שלאיש 11 הרשעות תעבורה קודמות ורובן חמורות ונראה כי הוא לא מפנים את חומרת מעשיו ולא מורתע מעונשי מאסר על תנאי שהוטלו עליו בעבר- לא הייתה הצדקה להקל עימו בגזר הדין. בית המשפט המחוזי קיבל את ערעור המדינה וגזר עליו 13 חודשי מאסר בפועל + עונש פסילה מלנהוג במשך 10 שנים. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות חיפה

לקראת חג סוכות: הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה קורא לציבור לנקוט במשנה זהירות בשימוש במכשירי חשמל בתוך הסוכה

לקראת חג סוכות הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה, איגור דוסקלוביץ, פונה לציבור ומבקש תשומת לב מרבית לאזהרות והוראות הבטיחות בשימוש במכשירים חשמליים בתוך הסוכה. הממונה

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות