21.06.2021

יום שני

קרדיט: מתוך ויקיפדיה https://bit.ly/2QXO2vg

מתרפ"א עד תשפ"א – 100 שנים של טרור

מבצע "שומר חומות " תם ונשלם . בנוסף לטילים שנחתו על רוב חלקי הארץ וגרמו לחלקנו לשבת במקלטים, מדינת ישראל נכנסה לסחרור פנימי של הפגנות אלימות שהפכו לפרעות ולינצ'ים בעיקר של ערבים כנגד יהודים בחלקים גדולים של הארץ.
מדהים לחשוב שהחודש מלאו 100 שנה לפרוץ מאורעות תרפ"א , שהם גל האלימות הראשון של האזרחים הערבים כלפי התושבים היהודים בארץ ישראל.
כמובן שמאז ועד היום ידענו לא מעט אירועי אלימות וקונפליקטים פנימיים כמו מאורעות תרפ"ט שהביאו הרבה הרוגים בקרב הישוב היהודי הקטן ועוד ועוד.

"כרמליסט" בחר למתוח קו בין מאורעות  תרפ"א (1921) לבין מאורעות תשפ"א (2021) ולשאול מה נשתנה ? האמת לא הרבה

מאורעות תרפ"א היו אירועי אלימות שביצעו ערבים בארץ ישראל נגד היהודים בכמה ערים ברחבי ארץ ישראל – יפו, פתח תקווה, כפר סבא, חדרה ורחובות.
פרעות אלה החלו ב1 במאי ונמשכו שישה ימים. מאורעות אלה באו בעקבות תפיסה שהתגבשה בקרב מנהיגי הארץ הערבים לאחר הצהרת בלפור בשנת 1917 ובה המנדט הבריטי מסייע ליישוב היהודי להתרחב ולהקים מדינה ולמעשה לטענתם מפלה את הישוב הערבי בארץ – האמת נשמע קצת מוכר , המנגינה לא השתנתה הרבה ב 100 שנה. המסמך אכן גרם לגל עלייה גדול של יהודים לארץ ישראל מרחבי אירופה אך לא נשכח שבסיומו של המנדט הבריטי הוצעה תוכנית החלוקה שהעניקה גם בית לאומי לערבים היושבים בישראל אך מנהיגי הישוב סירבו ואף יצאו למלחמה. כידוע ב 1948 רוב תושבי הארץ הערבים ברחו או גורשו מהארץ..   תלוי את מי שואלים (חיפה 90%). במהלך גל הפרעות שכאמור נמשך שישה ימים הישוב היהודי שילם מחיר כבד , נרצחו 47 יהודים בהם הסופרים יוסף חיים ברנר וצבי שץ ונפצעו 140.

חיפה ממעוף הציפור 1918
צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של עו"ד אילן גולדנברג

הערבים ספרו 48 הרוגים ו37 פצועים מירי של הצבא הבריטי ושל מגינים יהודים. העיר חיפה באותם הימים הייתה עיר בעל רוב ערבי, אמנם לא ממש חשה על בשרה את פרעות תרפ"א כיוון שהיהודים היו מיעוט קטן בעיר אבל דבר בעל השפעה מעניינת קרה בעיר לפני 100 שנה. הדבר גרם לפיתוח של חיפה שהוא בעיקרו אסטרטגי. מכירים את זה שאומרים שחיפה עיר של קומות וכל פעם היהודים ברחו במעלה ההר מן הערבים? אז למעשה זו הייתה הקומה הראשונה. בשנים 1921-22 עלו על הקרקע שכונות מאוד מרכזיות בעיר כמו נווה שאנן ובת גלים שחוגגות 100שנים להיווסדן בשנה הבאה.

הסניף הראשון של הטכניון ואיתו כל שכונת הדר הכרמל קמו בשנים העוקבות . לשם המחשה ב 1918 היו רק 10 בתים בהדר. 

בפרעות הנוספות שהיו ב 1929 המכונים מאורעות תרפ"ט כבר היו הרוגים בחיפה אבל גם היתה הגנה ופעולות תגמול של יהודים בערבים. למעשה זה היה נראה די דומה לשבועות האחרונים שעברו על העיר כנופיות של ערבים שעורבות ליהודים ומעשה נקם של יהודים בערבים. הגשר בחליסה כיכב כבר אז. ההתנגשויות בחיפה וניסיונות הפרעות של ערבים בשכונות יהודיות המשיכו עד סיום המנדט. עז אדין אל קאסם שהיה אימם במסגד הגדול בחיפה אף הציע לפתוח בג'יהאד כנגד הבריטים שלטענתו הגנו ביתר שאת על היהודים אך הצעתו נדחתה ע"י חאג' אמין אל חוסני מנהיג הישוב באותה תקופה.  אל קאסם עצמו חוסל בפעולת תגמול של הבריטים לאחר שהרג שוטר בריטי וקיבץ כנופיות של פלאחים מהאזור שבצעו פראות ביהודים ובבריטים. 
המעניין  שגם אז אמרו אנשי העיר שמדובר בערבים לא מחיפה שבאו להרוס את הדו קיום. לסיכום לאחר כמה שבועות לוהטים בערים המעורבות ובפרט בחיפה ,  שבועות שיש מי שמכנה כבר בשם "מאורעות תשפ"א" השאלה הנשאלת ביותר ברחבי העיר היא האם הערבים שהגיעו לעשות לנו בלאגן בעיר הם מחיפה או יבוא מהאזור כמו הכנופיות של אל קסם. אז כמו בחיים וגם כמו בפרעות שהיו לפני 100 שנה הדברים הם לא שחור ולבן ישנם הרבה שהגיעו להפגין ולפרוע מבחוץ מכפרי האזור באו לעיר הגדולה לפרוק זעם , ישנם די הרבה סטודנטים ערבים הלומדים בחיפה ומגיעים לגור בעיר לכמה שנים בגיל שיש בו הרבה רעיונות "רומנטיים" וכן לצערנו החיפאים היו גם ערבים חיפאים שניצלו את ההזדמנות לפרוק עול. היו הרבה שחשבו לפרוע ולא יצאו לרחובות ורק תמכו מרחוק ויש קול לא קטן של ערבי חיפה שלא הבינו איך דוחפים אותם לסיפור בניגוד לרצונם הסיפור תם ולא נשלם ודו קיום יצור תמיד שני צדדים . יותר פופולרי להגיד היום חד קיום.

 

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

אקדמיה- יזמות- תעסוקה

בשבוע שעבר נועדו באולם הסנט בטכניון ראש עיריית נשר, רועי לוי, המשנה לנשיא ומנכ"ל הטכניון פרופ' בועז גולני, יזמים שרכשו את הקרקעות במתחם התעשייה החדש

חדשות היום

דוקורסקי אירח את תלמידי חטיבת ביניים דפנה שזכו בתחרות הארצית להמצאה מדעית- טכנולוגית לבעלי מוגבלויות

ראש העיר אלי דוקורסקי אירח בלשכתו את נבחרת חטיבת הביניים דפנה אשר זכתה בפרס הצטיינות בתחרות הארצית להמצאה מדעית- טכנולוגית עבור אנשים בעלי מוגבלויות. עבודת

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות