15.06.2021

יום שלישי

מקור: AFP/SCANPIX

מתי, באמת, פלה למד להעריך את אברהם קליין

אבינעם פורת

אבינעם פורת

אבינועם פורת מבכירי עיתונאי הספורט בארץ. סיקר 8 אולימפיאדות, מונדיאל ואירועי ספורט בינלאומיים רבים. 40 שנות עיתונות

 עד אותו רגע טעון, במשחק בין  ברזיל לאנגליה, 0:1, במונדיאל מכסיקו-1970, רבים היו בטוחים כל בקשה של המלך הברזילאי לשופטים תענה בחיוב. כולל הנפילה ברחבת אנגליה ודרישה לפנדל. השופט החיפאי קר הרוח לא התרשם ולימד אותו לחשב מסלול מחדש לגבי התנהגות שופטים

"פלה נפל ברחבת ה-16. היה במגע עם בלם נבחרת אנגליה אלן מלארי והסתכל עלי. עד היום הייתי בברזיל מספר פעמים, השדרים שהיו במשחק (בין ברזיל לאנגליה, 0:1 ב-1970 _ א.פ.), צעקו לי: 'פנדל, פנדל, פנדל', כולם שמעו את זה בברזיל", סיפר השופט הבינלאומי לשעבר אברהם קליין, על נסיבות נפילתו של פלה הגדול ברחבת ה-16 של אנגליה".

"זה לא קטע מתוך ראיון ברמה עולמית, מהבחינה ההיסטורית של המשחק החשוב ההוא. זה ראיון שנתן, אחד משלנו ומגדולי השופטים מאז ומתמיד,  אברהם קליין, בפודקאסט הספורט "קיפוד" הישראלי..

המשיך החיפאי קליין" "אני הייתי בטוח שלא קרה כאן שום דבר  במתכוון. מגע של כתף מול כתף. הסתכלתי אליו ואמרתי לו: 'פלה, תקום בבקשה'. מאותו רגע הפכנו להיות חברים".

אין זה סוד, פלה, מגדולי השחקנים בהיסטוריה, יש שיאמרו כי הטוב מכולם, העריך מאוד את קליין. עד כך שנאות לכתוב את ההקדמה לספרו של השופט החיפאי. הרבה פעמים ידע לפרגן לשופט שלא נפל ברשת קסמו, גאוניותו ויוקרתו של פלה.

באדיבות אברהם קליין

לימים, קליין סיפר, כי לפני המשחק היוקרתי שקיבל לשפוט , לא  התעצל  והגיע בצורה אנונימית לאימון נבחרת ברזיל. התערבב בקהל, וצפה במיוחד בתרגוליו של פלה. . "ראיתי כמה פעמים אותו נופל ברחבה, לא התרגשתי מהנפילות. ידעתי שהוא יחזור על הרפורטואר הזה גם במשחק". כך בדיוק קרה".

באותו הקשר, ברזיל-אנגליה 0:1, ידוע על בקשה שהפנה אליו, מכסיקאי שהתמנה לתפקיד הקוון במשחק. האיש היה בעל סוכנויות רכב ברחבי אמריקה דרום ומרכז אמריקה. המכסיקאי הציע לו סוכנות רכב כזו ביבשת, שתבטיח את עתידו הכלכלי, , אם וכאשר יסכים לוותר לו ולגרום למינויו כשופט הראשי.

קליין ענה לו: "תודה וסליחה. עם כל ההערכה, למשחק כזה שופטים מצפים עשרות שנים. לא אוותר עליו". צדק, גם בראי ההיסטוריה:  מי היה זוכר אותו עכשיו, אפילו אם היה בעל סוכנות רכב  שופעת רווחים, לו  ויתר על המשחק?  התברר שלקליין הכרמליסט יש לקסיקון מושגים אחר.

(קטעים מתו הקריירה האדירה של קליין,  גם על משחקים טעונים ונפיצים אחרים ברמה עולמית, יופיעו בקרוב בלעדית  בצורה תדירה ב"כרמליסט"

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות