27.07.2021

יום שלישי

אילוסטרציה

מתי אסור לשוטר לבצע חיפוש בטלפון שלכם ?

קחו רגע את הטלפון הנייד שלכם. לכאורה מכשיר תמים לחלוטין שמשמש ליצירת תקשורת בין אנשים, אבל לרוב מדובר במכשיר שיכול להכיל כמות מכובדת של תוכן אישי – תמונות, סרטונים, הודעות טקסט, וואטסאפ, אימייל, יומן, פייסבוק, אינסטגרם ועוד ועוד.  

הטלפון הנייד הוא מרכיב מרכזי בחיים שלנו ואצל רוב האנשים הוא מכיל כמויות לא מעטות של מידע אישי רגיש. מי שיקבל גישה לטלפון שלכם, סביר להניח שיוכל לגלות עליכם לא מעט מידע רגיש כמו – עם מי אתם מדברים, מתי ועל מה, לאן נסעתם לאחרונה בווייז, מה צילמתם או הסרטתם, תוצאות בדיקות רפואיות שהגיעו אליכם במייל, משימות ופגישות שמתוכננות לכם ביומן, באיזה סרטונים צפיתם ביוטיוב, מה חיפשתם בגוגל והרשימה לא נגמרת.

עכשיו תדמיינו שמישהו מחליט לקחת את הטלפון שלכם ולחטט בכל המידע שנמצא שם, כולל הכול. איך תרגישו אם מישהו זר יעשה את זה? ואם אתם נחקרים ובמהלך החקירה שוטר מבקש מכם בצורה מאוד נעימה וידידותית לחטט לכם במכשיר, מה תעשו ?

אז נעשה קצת סדר. לא מעט לקוחות שלי שמגיעים לחקירה מתבקשים לתת את הסכמתם לחיפוש (אותו אני מעדיפה לכנות "חיטוט") במכשיר הטלפון שלהם. לרוב, ניתן למצוא בטלפון ראיות שיכולות לקדם את החקירה ולכן ברור ששוטר ינסה לשים את ידו על המכשיר על מנת לחטט ולפשפש בו במטרה למצוא ראיות מפלילות.

החוק קובע כי חיפוש בטלפון נייד אינו יכול להיעשות לפי שיקול דעת של שוטר, אלא מתחייב צו חיפוש מבית המשפט. בגלל הרגישות של החומרים המצויים בטלפון והפגיעה הקשה בפרטיות שנובעת מחיפוש במכשיר (לא רק הפרטיות של בעל הטלפון אלא גם של אנשים שעמם הוא משוחח) על המשטרה להגיש בקשה מנומקת לבית המשפט ולא לבצע שום חיפוש במכשיר בטרם יינתן צו.

העניין שונה למשל כשמדובר בחיפוש על גופו של חשוד או בביתו, שאז כן יש אפשרות לבצע חיפוש ללא צו שיפוטי במקרים מסויימים. לעומת זאת, במקרה שמדובר בחיפוש בטלפון או מחשב, החוק ברור מאוד וחד משמעי – חיפוש רק בהתאם לצו שיפוטי.

במספר פסקי דין הוכרה אפשרות נוספת להשיג גישה חוקית לחטט בטלפון של חשוד, באמצעות קבלת הסכמתו שניתנה לאחר שהוסבר לו כי הוא אינו חייב להסכים לחיפוש וכי סירוב לא ישמש כנגדו. אם לא הוסברה לחשוד זכותו לסרב, אז להסכמה שלו אין כל משמעות והחיפוש יתבצע כאילו לא התקבלה הסכמה כלל. יחד עם זאת, האפשרות הזאת טרם נבחנה בבית המשפט העליון ועל כן, ניתן לתקוף חיפוש שבוצע באופן הזה.

דבר נוסף שחשוב לדעת הוא שצו חיפוש שניתן על ידי בית משפט חייב להות ספציפי ולפרט באופן מדוייק איזה מידע מותר לחפש, כאשר מדובר אך ורק במידע רלוונטי לחקירה. קבלת צו חיפוש לטלפון אין משמעותה כי מותר למשטרה לבצע חיטוט גורף בכל תכני המכשיר, אלא גם במהלך החיפוש יש להקפיד לשמור על פרטיות החשוד ולהתמקד במציאת תוכן רלוונטי לחקירה בלבד, בהתאם למה שקבע בית המשפט שנתן את הצו.

מה קורה אם מתבצע חיפוש לא חוקי במכשיר טלפון וכתוצאה ממנו נמצאו ראיות מפלילות? במקרים מסויימים יהיה ניתן לפסול את הראיות שהושגו באופן לא חוקי, ככול ויוגש כתב אישום. עוד צריך לזכור כי חדירה שלא כדין לחומרי מחשב (או טלפון) היא עבירה פלילית וגם עוולה אזרחית של פגיעה בפרטיות ולכן במקרים אלו קיימים הליכים משפטיים שאפשר לנקוט כנגד מי שמבצע חיפוש במכשיר הטלפון ללא סמכות.

וכמובן, בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי בטרם נותנים הסכמה לחיפוש בטלפון או במקרה וכבר בוצע חיפוש במכשיר ובמקרים שהמכשיר נתפס ומוחזק בידי המשטרה ואתם מעוניינים לקבל אותו בחזרה. להסכמה לחיפוש יכולה להיות משמעות מכרעת בתיק ולכן לא מומלץ לקבל החלטות מבלי להתייעץ.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

"לילה לבן" באתרי התיירות בעמק יזרעאל

מגוון פעילויות לאור ירח מלא ברחבי העמק ב23-24/8/21 המועצה האזורית עמק יזרעאל היא אחת המועצות האזוריות הגדולות בישראל ובה 40 ישובים, הממוקמים במרחב תיירותי עצום

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות