21.05.2022

שבת

צילום: בן ניקסון

מתחדשים: קו מטרונית חדש יחבר את הקריות עם "מרכזית חוף הכרמל" דרך מנהרות הכרמל

משרד התחבורה והרשות הארצית לתחבורה ציבורית יחלו להפעיל באמצעות חברת סופרבוס החל מ- 13.5.2022, י"ב באייר התשפ"ב, את קו 4 החדש של המטרונית בנתיב ייעודי ומהיר

שרת התחבורה מיכאלי: כל כלי הסעת המונים שאנחנו מוסיפות ומוסיפים מסייע להפחית את הגודש בכבישים ומוסיף חופש תנועה לכל אזרחית ואזרח.

ממשיכים לשפר את התחברה בציבורית באזור חיפה והקריות: החל מה 12.5.2022 מצטרף קו חדש של שירות המטרונית ל-3 הקווים הקיימים  לשרות תושבי האזור. הקו החדש יחבר את קריית ביאליק וקריית מוצקין עם תחנה המרכזית חוף הכרמל, דרך חוצות המפרץ, לב המפרץ, תחנה מרכזית לב המפרץ, ה"גרנד קניון", מרכז הקונגרסים ומרכז התעסוקה מת"מ דרך מנהרות הכרמל. הקו החדש מחליף החלקו את קו 101 של אגד ונוסע במסלול מהיר יותר ויעיל יותר.

הקו יפעל בימים א'-ה' בין 5 בבוקר לחצות, בימי שישי מ-5 בבוקר ועד לשעות אחה"צ בתלות בזמן כניסת השבת, ובמוצ"ש מצאת השבת ועד לחצות. בשעות השיא יפעל השירות בתדירות רחבה ומקיפה במשך כל שעות היום.

המטרונית היא שירות תחבורה ציבורית של אוטובוסים ייעודיים הידוע בעולם כ-BRT  (Bus Rapid Transit) שפעיל במאות ערים בעולם והושק בחיפה ב-2013. הוא למעשה אוטובוסים מפרקיים ארוכים שנעים על מסלולים ייעודיים בין הקריות, מפרץ חיפה, העיר התחתית, הדר ומערב חיפה. הנוסעים במטרונית נהנים מהיתרונות של רכבת קלה, נתיב ייעודי שמביא לזמני הגעה קבועים, ורכבים ארוכים ומרווחים היכולים להסיע נוסעים רבים, ללא העלות הגבוהה למדינה של הקמת התשתית הנדרשת לרכבת קלה. המטרונית גם מציעה למשתמשיה מתוך ומחוץ למטרופולין חיפה להשתמש בשירות "חנה וסע" – לחנות את הרכב הפרטי בכניסה לחיפה ולהמשיך להתנייד במטרופולין בקלות באמצעות המטרונית. 

מערך המטרוניות כולל כיום שלושה קווים שאליהם מצטרף הקו החדש:

  • קו 1, הקו האדום בין תחנה מרכזית הקריות בצפון הקריות לתחנה מרכזית חוף הכרמל. הקו פועל בכל ימות ושעות השבוע, גם בשבת, 24 שעות ביממה.
  • קו 2 – הקו הכחול בין קריית אתא לתחנת הרכבת חיפה בת גלים.
  • קו 3- הקו הירוק בין קריית ים להדר הכרמל

לאחרונה הכניסה חברת סופרבוס לשימוש בקווי המטרונית אוטובוסים חשמליים חדישים שלא מייצרים כלל זיהום אוויר ישיר. -40% מצי הרכב מורכב מ-50 אוטובוסים מפרקיים חשמליים ידידותיים לסביבה המספקים חוויית נסיעה נקייה ושקטה יותר. יתר הצי מופעל באמצעות אוטובוסים מפרקיים בהנעה רגילה העומדים בתקן המחמיר למניעת זיהום "יורו 6". האוטובוסים הם מתוצרת היצרנית הסינית Golden Dragon שב-2021 הייתה מותג האוטובוסים הנמכר ביותר בישראל ומיובאת לארץ על ידי קבוצת בליליוס. גולדן דרגון היא היצרנית הסינית הראשונה שהחלה לאפשר הרכבה בישראל והאוטובוסים החדשים מורכבים בארץ על ידי חברת "מרכבים". 

האוטובוסים החדשים בשימוש קווי המטרונית יכולים להסיע 137 נוסעים ונוסעות, מתוכם 47 בישיבה,  כשליד כל מקום ישיבה ישנו שקע USB לשימוש הנוסעים. האוטובוסים בעלי חמש דלתות ונמוכי רצפה ולכן נגישים במיוחד לנוסעים ונוסעות עם מוגבלויות התניידות. מדובר באוטובוסים המפרקיים החשמליים הראשונים בישראל והם מונעים על ידי סוללה חשמלית מתוצרת CATL, חברת סוללות אגירת האנרגיה הגדולה בעולם. 

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי: כל כלי הסעת המונים שאנחנו מוסיפות ומוסיפים מסייע להפחית את הגודש בכבישים ומוסיף חופש תנועה לכל אזרחית ואזרח. המטרונית היא דוגמא נהדרת לסוג תחבורה שמותאם לצרכים של האזור ומספק אלטרנטיבה טובה ואמינה לכל תושבות ותושבי הצפון. נמשיך להוסיף שירות ותדירות בתחבורה הציבורית בכל מקום בארץ. 

מיכל פרנק, מנכ"לית משרד התחבורה והבטיחות בדרכים: "המטרונית מוכיחה עצמה ככלי הסעת המונים מצוין עבור תושבי מטרופולין חיפה. הקו החדש יחבר את הקריות והמפרץ למוקדי התעסוקה, דרך מנהרות הכרמל ויספק חווית נסיעה מהירה ואיכותית לנוסעות ולנוסעים. מחצית מהאוטובוסים של "המטרונית" מונעים בחשמל, לטובת נסיעה שקטה וירוקה. המשרד ימשיך להשקיע במערכות תחבורה ציבורית מגוונות במטרופולין חיפה וברחבי הארץ".

צחי נווה, מנכ"ל סופרבוס: "אנו שמחים להפעיל עבור הציבור באזור חיפה והקריות את השרות החדש שיחבר באופן יעיל יותר בין הערים השונות ומוקדי התעסוקה והמסחר באזור. הקו החדש יופעל בחלקו על ידי אוטובוסים חשמליים ללא פליטות מזהמים ישירות והנסיעה בהם שקטה ונעימה במיוחד. אנחנו מאמינים שהקו החדש יהיה פופולרי וימשוך עוד נוסעים למערך המטרוניות שימשיך להיות אחד מעמודי התווך של התחבורה ציבורית באזור חיפה והמפרץ".

אודות סופרבוס

חברת תחבורה ציבורית מקבוצת בליליוס שהוקמה בשנת 2000 עם פתיחת שוק התחבורה הציבורית בישראל לתחרות המסיעה למעלה מ-40 מיליון נוסעים בשנה לרבות בנסיעות יומיות בקווים עירוניים, בינעירוניים ובהסעות תלמידים. 

כיום יש לקבוצת בליליוס 4 ענפי עיסוק עיקריים: אנרגיה ותשתיות, נדל"ן, תעשיית הרכב ותחבורה ציבורית. חזון החברה הוא להוביל את ענף הרכב והתחבורה בישראל לחדשנות, תוך הקפדה על אמינות ושירות מיטבי ללקוחותיה ועובדיה. בנוסף, לחברת סופרבוס חברת בת, "סופרבוס היסעים", המציעה מגוון שירותי הסעות, לרבות הסעות עובדים, תיירים וחיילים.

באוקטובר האחרון החלה החברה להפעיל את המטרונית בחיפה, קו BRT ייחודי המסיע יותר מ-20 מיליון נוסעים בשנה בעקבות זכיית החברה במכרז משרד התחבורה בפברואר 2021. זכייתה של סופרבוס בשני המכרזים, בירושלים ובחיפה, הופכת את החברה לאחת ממפעילות התחבורה הציבורית הגדולות בישראל, ועד סוף השנה צפויה החברה למנות כ-750 כלים סה"כ בתחבורה הציבורית כולל מיניבוסים, מידיבוסים ואוטובוסים מפרקיים המונעים באנרגיות חלופיות, חשמל וגז.

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות