04.12.2021

שבת

אילוסטרציה

מתווכת לא תקבל תשלום כי לא החתימה לקוח על הסכם תיווך

הנתבע רכש דירה חדשה ובמקביל גם מכר את דירתו בקרית מוצקין. המתווכת טענה כי היא זו שסיפקה לנתבע שירותי תיווך בשתי העסקאות. בעוד שבעבור עסקת המכירה נחתם הסכם תיווך, הרי שביחס לקניית הדירה- לא נחתם שום הסכם או מסמך כלשהו. המתווכת טוענת כי היא זו שבזכותה התגבשו שתי העסקאות הללו. הנתבע טוען, כי הוא אינו חייב בתשלום דמי תיווך בגין אף עסקה. לטענתו, גם ביחס למכירת הדירה- המתווכת לא ביצעה פעולות שיווק נדרשות, הכשילה עסקאות למכירת הדירה ובסופו של דבר הדירה נמכרה בעקבות פרסום שלו עצמו.

התובעת טוענת כי היא זו שהציגה בפני הנתבע דירה לרכישה בקרית מוצקין וזאת מבלי שנחתם הסכם תיווך. כשבוע לאחר מכן, הנתבע חתם על טופס הזמנת שירותי תיווך בלעדיים למכירת דירתו (וזאת לתקופת בלעדיות של כחצי שנה). הנתבע רכש את הדירה שהתובעת הראתה לו- מבלי לשלם דמי תיווך. בנוסף, הוא מכר את דירתו יומיים לאחר שנסתיימה תקופה הבלעדיות- מבלי לשלם דמי תיווך.

בית משפט השלום בקריות קבע כי יש לקבל את התביעה של המתווכת רק לגבי הדירה שנמכרה שכן לגביה היה הסכם חתום. לפי הפסיקה- יש לשלם למתווך ככל והוא היה הגורם היעיל שבזכותו התקיימה העסקה. בעיקרון, ישנה הנחה שהמתווך הוא הגורם היעיל בעסקה בדרך כלל, אבל, צריך לבדוק אם התקיימו מספר דברים. ראשית- מתי ראו הרוכשים את הנכס? מה היה המועד בו נחתמה העסקה? במקרה זה מדובר רק ביומיים לאחר תום תקופה הבלעדיות. 

בית המשפט בדק את כמותן ואיכותן של פעולות השיווק שבוצעו על ידי המתווכת- במקרה זה היא פרסמה ושיווקה את הדירה באמצעים דיגיטליים שונים במטרה להגדיל את חשיפתה, הציגה את הדירה למעל 20 לקוחות, ערכה בית פתוח, הביאה מתווכים שונים לראות את הדירה ועוד. העובדה שהיא לא הציבה שלט על הדירה אין בה כדי לשלול את זכותה לקבלת דמי תיווך. אפילו אם המתווכת עצמה לא הגיעה עם לקוחות לראות את הדירה, זה מספיק שהיא שלחה אותם לראות את הדירה לבד. לאור הסכם הבלעדיות ופעולות השיווק שביצעה התובעת, היא זכאית לדמי התיווך.

לעניין עסקת הקנייה שנערכה ללא הסכם תיווך- המתווכת טענה כי היא זו שהציגה לנתבע את הדירה. בית המשפט קיבל את הטענה שהיא אכן הייתה הגורם היעיל להתרחשות העסקה של קניית הדירה ואף ניהלה מו"מ בשמו של הנתבע והצליחה להפחית את שוויה עבורו. עם זאת, התובעת לא סיפקה הסבר מניח את הדעת מדוע לא החתימה אותו על הסכם תיווך לרכישת הדירה, למעט טענתה כי לא היה לה נעים שכן יש ביניהם יחסי חברות. כיצד יתכן שהיא החתימה אותו על הסכם מכירה של דירתו ולא על הסכם הקנייה? הוראות החוק דורשות הסכם תיווך בכתב. אם היו חסרים פרטים בהסכם- מילא. אבל אם אין הסכם בכלל- אין לכך כל הגנה ונקבע שהמתווכת לא תהיה זכאית לתשלום בגין עסקת התיווך שנעשתה ללא הסכם כתוב.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

הדליקו נר חמישי

ביום בו הודלק נר חמישי של חנוכה, הדליקה האלופה את יריבתה העונה עם דרבי שייכנס לספרי ההיסטוריה של העיר חיפה, האדומים מנגד ממשיכים ביכולת הרעה

חדשות היום

עבודות תשתית ברחוב מינץ בקרית אתא

עיריית קרית אתא מבצעת עבודות תשתית נרחבות ברחוב מינץ. העבודות ברחוב מתבצעות בהמשך לעבודות ברחוב בן עמי , יצחק שדה והרצוג במסגרת תוכנית הפיתוח לשיקום

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות