13.06.2021

יום ראשון

אילוסטרציה: PIXABAY

משפט חוזר לרומן זדורוב – אלה השאלות שנשארו פתוחות

בצל המצב הביטחוני הקשה, ניתנה השבוע החלטה דרמטית בבית המשפט העליון, שבימים אחרים הייתה כנראה זוכה ליחס ציבורי גדול יותר. רומן זדורוב, שהורשע פעמיים בבית המשפט המחוזי ובשנת 2015 ערעורו לבית המשפט העליון נדחה, יישפט במשפט חוזר על האישום ברצח תאיר ראדה ז"ל.

תיק זדורוב חוזר שוב ושוב לכותרות, מאז שנת 2006, אז התגלתה גופתה של תאיר ז"ל  שנרצחה בתא שירותים קטן בבית הספר נופי גולן בקצרין. על אף שבית המשפט המחוזי בנצרת הרשיע את זדורוב פעמיים ובית המשפט העליון דחה את ערעורו ברוב דעות ולא איפשר לו לקיים דיון נוסף, עדיין ישנם סימני שאלה רבים המרחפים מעל ההרשעה והם שהובילו את כב' השופר מלצר להורות על קיום משפט חוזר לזדורוב.

סימני השאלה בתיק הזה מעסיקים גם אותי, כסנגורית פלילית שרוצה להאמין שבבתי המשפט מתנהלים הליכים הוגנים. הרשעה במשפט פלילי צריכה להתבסס על ראיות שלא משאירות שום ספק סביר לאשמה, ובתיק הזה ישנן שאלות בעניינים מהותיים שנותרו ללא תשובה ומעוררות תחושה קשה של ספק. 

אני אסקור חלק מסימני השאלה והתהיות שעולות בתיק הזה, ושגם בתי המשפט לא הצליחו לתת להן מענה שיניח את דעתי כי ההרשעה של זדורוב נעדרת כל ספק סביר. האם השאלות האלו מעוררות ספק סביר? תחליטו אתם.

קודם כל צריך להבחין שיש 2 סוגים של ראיות : יש ראיות ישירות (למשל טביעות אצבע, דנ"א), שתקפותן מבחינה מדעית אושרה על ידי בית המשפט כראיות אמינות וכמעט אין דרך לסתור אותן. לעומת זאת, יש ראיות נסיבתיות, שאינן ראיות מדעיות והן עשויות להוביל למספר מסקנות שונות. 

מבחינה משפטית, כאשר קיימת בתיק ראייה ישירה, ככול והנאשם לא יספק הסבר מניח את הדעת לאותה ראייה, ניתן יהיה להרשיע אותו. כך לדוגמא, אם נמצאה טביעת אצבע של נאשם בתוך דירה שבוצעה בה התפרצות, אם הוא לא יספק הסבר הגיוני לשהייתו באותה דירה הרי שניתן יהיה להרשיע אותו בהתפרצות.

לעומת זאת, כאשר מדובר בראיות נסיבתיות, על מנת להרשיע נאשם על בסיס אותן ראיות, צריך להגיע למסקנה אחת ויחידה של אשמה. אם יש מסקנות הגיוניות אחרות שעולות מהראיות, אז לא ניתן להרשיע. כך למשל, אם אדם א' איים על ב' כי ירצח אותו ויום למחרת  ב' נרצח, אין זה בהכרח מוביל למסקנה שא' הוציא לפועל את האיום שלו ובהחלט יתכן כי אדם אחר אחראי לרצח.

בתיק של דזורוב כל הראיות הן ראיות נסיבתיות, בנוסף להודאה שהוא מסר בפני מדובב ובפני חוקרי המשטרה. אין כל ראייה ישירה שקושרת את זדורוב להימצאותו בזירת הרצח. ואלה הן חלק מהשאלות שנותרו פתוחות ולא ניתן להן מענה, לא במשפט עצמו ולא בערעור:

לפני כן, דמיינו את זירת הרצח, תא שירותים קטן, בו נמצאו לפחות 2 אנשים (תאיר ז"ל והרוצח) והתא הצפוף הזה כולו מלא בדם של המנוחה.

האדם האחרון שראה את תאיר בחיים הוא חברתה לכיתה, לה היא אמרה שהולכת לשתות מים. מאז אותו רגע תאיר לא חזרה ונעלמה למספר שעות עד שנמצאה. מדוע אף אחד לא חשב לחפש אותה בכל שטח בית הספר לרבות בתאי השירותים, עד לשעות הערב אז היא נמצאה? לשתות מים לוקח כמה דקות, איך יתכן שתאיר לא נמצאה אלא כעבור מספר שעות?

לפי כתב האישום, זדורוב נעל את דלת תא השירותים בו בוצע הרצח מבפנים – כיצד אין  טביעות אצבע השייכות לו על המנעול או  על הדלת? 

עוד נטען כי על מנת לצאת מהתא, זדורוב נתלה על דפנות התא מלמעלה וקפץ החוצה – כיצד אין טביעות אצבע שלו על דפנות התא?  הרי בשלב היציאה ידיו אמורות להיות מגואלות בדם ולהותיר סימנים על הדפנות בהן אחז, על הקירות, על הדלת.

עוד נטען כי לאחר הרצח הוא עלה ישירות לשירותי הבנים על מנת לנקות את הסכין וחזר לעבוד במקלט, לא נטען כי בטרם עלה לשם החליף את בגדיו.  מי שראה את זירת הרצח יבחין מיד כי לא יתכן שהרוצח יצליח לצאת מבלי להיות מגואל בדם. ומה עם הנעליים? הריצפה בתא השירותים הייתה מלאה בדם, כיצד לא השאיר עקבות נעליים בדרכו לשירותי הבנים? כמו כן, מפסק הדין לא ברור באיזה שלב החליף את בגדיו וכיצד הצליח להסתובב בשטח בית הספר בבגדים מגואלים בדם מבלי שאף אדם הבחין בו?

נמצאו טביעות נעל בין תא השירותים בו בוצע הרצח לתא הסמוך לו ועל מכסה האסלה בתא בו בוצע הרצח. זו בעיני הראייה המזכה, הרי הכי הגיוני שהרוצח יעבור מיד לאחר הרצח לתא השירותים הסמוך, על מנת להתנקות ולהחליף בגדים, לא הגיוני שיצא מהתא אל חלל השירותים הפתוח בעודו מגואל בדם ויסתכן בכך שמישהו יבחין בו.

לעניין הטביעות האלה, אין מחלוקת כי מדובר בטביעות נעליים. אין מחלוקת שהן אינן שייכות לזדורוב שכן הן במידה 37. כמו כן, גם נעליהם של אנשים נוספים ששהו בתא לאחר מציאת הגופה – מחלצים, חשודים אחרים, שוטרים ואזרחים שהגיעו למקום – נבדקו ולא נמצאו מתאימות לעקבות הללו. אין שום הסבר בפסק הדין לקיומן של הטביעות הללו ואף בית המשפט שהרשיע את זדורוב קבע כי מדובר בראייה שאין לה הסבר, אבל דווקא יכול להיות לה הסבר מאוד הגיוני – טביעות הנעליים שייכות ברמת וודאות מאוד גבוהה לרוצח. 

ראייה נוספת שלא נמצא לה הסבר היא הימצאות כתם דם על מתקן נייר הטואלט בתא השלישי, הסמוך לתא בו בוצע הרצח. בתי המשפט שוב ייחסו את הכתם הזה לאותו גורם אלמוני שהשאיר עקבות נעליים, הוא כנראה גם השאיר כתם דם בתא השלישי. אבל מיהו אותו גורם אלמוני? למה שיצא דרך התא הסמוך ועוד ישאיר אחריו כתם דם על מתקן נייר הטואלט?   לפי בתי המשפט יש לנו גורם אלמוני שהיה בזירת הרצח בוודאות, השאיר טביעות נעליים מוכתמות בדם, יצא בדרך לא שגרתית בכלל מהתא אל התא הסמוך – אבל זה לא הרוצח? זה מישהו אלמוני שמעולם לא נמצא? 

אלה רק חלק מסימני השאלה העולים בתיק הזה וישנם עוד רבים. שאלה מרכזית ומשמעותית היא, כיצד יכול אדם לבצע רצח בזירה כל כך קטנה, תוך פרק זמן קצר, ולצאת מבלי להשאיר שום ממצא? ההיגיון אומר שזה לא אפשרי. לא יתכן שלא נשארה בזירה שום טביעת אצבע, שערה, כתם דם או רוק של הרוצח, זה פשוט לא מסתדר עם ההיגיון.  

האם כל הספקות שנשארו ללא מענה יובילו לזיכויו של זדורוב? אין לדעת, אבל אולי לפחות חלק מהם יקבלו תשובות במסגרת המשפט החוזר.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

פרשת השבוע

פרשת קורח

כניסת שבת: 19:17יציאת שבת: 20:32 אף אחד לא אוהב לקבל ביקורת, נקודה! לא ביקורת בונה (את מי?), ולא שום סוג של ביקורת המסתתרת תחת שמות שונים

תרבות

טייסי הדואר

טייסי הדואר, הינו מושג בהיסטוריה של התעופה בעולם, טייסים חלוצים בתחומם העומדים באותה שורה עם מגלי ארצות וחוקרי העולם, החלוצים במערב ארצות הברית , חוקרי

מעקב
הודע על
guest
1 תגובה
Oldest
Newest הכי מדורג
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות
isabella

שמי איזבלה אית'ן, טופס, תל אביב יפו לאחר 12 שנות נישואים, בעלי ואני הסתכסכנו בצורה כזו או אחרת עד שלבסוף עזב אותי ועברנו לקליפורניה כדי להיות עם אישה אחרת. הרגשתי שחיי נגמרו והילדים שלי חשבו שלעולם לא יראו את אבא שלהם יותר. ניסיתי להיות חזק רק לילדים אבל לא הצלחתי לשלוט בכאבים שמייסרים את ליבי, לבי התמלא צער וכאבים כי הייתי ממש מאוהב בבעלי. כל יום ולילה אני חושב עליו ומאחל תמיד שהוא יחזור אליי, הייתי ממש נסער ונזקקתי לעזרה, אז חיפשתי עזרה באינטרנט ונתקלתי באתר שהציע לד"ר אלאבה לעזור לאקס שלי לחזור במהירות . אז הרגשתי שאני צריך לנסות אותו. יצרתי איתו קשר והוא אמר לי מה לעשות ועשיתי את זה ואז הוא עשה לי כישוף אהבה. 48 שעות אחר כך בעלי באמת התקשר אליי ואמר לי שהוא כל כך מתגעגע אליי והילדים, כל כך מדהים !! אז ככה הוא חזר באותו יום, עם המון אהבה ושמחה, והוא התנצל על הטעות שלו והכאב שהוא גרם לי ולילדים. הנישואים שלנו היו חזקים מבעבר, הכל בזכות ד"ר אלאבה. הוא כל כך עוצמתי והחלטתי לשתף את הסיפור שלי באינטרנט שד"ר אלאבה היה מכשף אמיתי ועוצמתי. אני תמיד אתפלל שהוא יחיה הרבה זמן כדי לעזור לילדיו בעת צרה, אם אתה כאן ואתה זקוק ל בחזרה לשעבר או שבעלך עבר לאישה אחרת, אל תבכה יותר, פנה עכשיו לגלגל האיות החזק הזה. הנה דוא"ל יצירת הקשר שלו בכתובת: {[email protected]} או העבר לו WhatsApp דרך איש הקשר שלו למטה +2349039885856 תודה לך ד"ר ALABA.