09.05.2021

יום ראשון

משפט השדה שערך לעצמו יהודה משי זהב

בשנת 2009 בתא המעצר שלו בבית המעצר ניצן, נמצא ללא רוח חיים דודו טופז לאחר שהתאבד על ידי כך שחנק את עצמו באמצעות כבל של קומקום חשמלי שהיה בתאו. ההתאבדות התרחשה יומיים לאחר שהוגש בעניינו כתב אישום בגין ביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, תקיפה הגורמת חבלה של ממש ושיבוש הליכי משפט. 

מ"מלך הרייטינג" הפך טופז בן רגע לנאשם  בתיק  4127/09   מדינת ישראל נגד דודו טופז, שהוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב.  למרות שבשלב זה עומדת לו חזקת החפות כל עוד הוא לא הורשע, החליט טופז שאין בכוונתו להישפט על ידי מערכת המשפט וגזר על עצמו גזר דין מוות. 

ההתאבדות של טופז בתא המעצר מזכירה במידת מה מקרה אחר שקרה שנים רבות לפני כן. בשנת 1985, במטה היחידה הארצית לחקירות הונאה בתל אביב, איש העסקים מיכאל מיקי אלבין זומן לחקירה בחשד לביצוע עבירות הונאה בבורסה ומעילה בכספי חברות "קבוצת אייזנברג" אותן ניהל. במהלך החקירה, ביקש אלבין להישאר לבדו בחדר החקירות על מנת שיוכל לחשוב מספר דקות. אלבין ניצל את שהותו לבדו בחדר וקפץ מחלון הקומה השלישית אל מותו המיידי. 

איש העסקים היה בשלב זה חשוד בלבד ולא ברור כלל האם היו כנגדו ראיות מספיקות להגשת כתב אישום. מדובר היה בחקירה ראשונית, אולם עצם החקירה והידיעה כי יום למחרת הוא אמור היה לעלות להארכת מעצר בפני שופט, הובילו את אלבין למסקנה שטוב מותו מחייו. 

22.04.2021, יהודה משי זהב, מועמד לפרס חתן ישראל וממייסדי זק"א נמצא תלוי בביתו ומפונה לבית החולים במצב אנוש. אהה כן, זה אותו משי זהב שכתבתי עליו לפני מספר שבועות שמיוחסים לו חשדות לביצוע עבירות מין בנשים, נערים ונערות.

העדויות נגד משי זהב, מבחינה משפטית, ככול הנראה בעייתיות. על פי הפרסומים מרבית העדויות מתייחסות למקרים שחל עליהם חוק ההתיישנות ועל כן לא ניתן להגיש כתב אישום בעניינם. גם העדויות שלכאורה לא התיישנו, מתייחסות למקרים שקרו לפני שנים רבות והתלונות בגינם הוגשו בשיהוי רב, מה שמשפיע על היכולת להוכיח את התרחשותם.

אבל העובדה שיתכן וכלל לא ניתן להגיש כתב אישום בגין המעשים בהם משי זהב חשוד, לא מונעת את האפשרות לפרסם במדיה אודות התלונות שהוגשו, כי הרי התקשורת לא כפופה לכללי ההתיישנות ודיני הראיות חלים רק בין כותלי בית המשפט.

ניסיון ההתאבדות התרחש בבוקר יום חמישי קיצי, שעבור רובנו מעורר חשק לצאת לטייל אבל עבור משי זהב זה הוא יום גורלי. היום בו אמור להתפרסם תחקיר תכנית "עובדה" בעניינו שאמור להציג אותו לא כמי שזכה להדליק משואה וקיבל פרסים והוקרות מכל רחבי העולם, אלא כעבריין מין שלא בוחל בניצול נערים, נערות ונשים.

מאז חשיפת הפרשה, ועל אף שמשי זהב נמצא בסטטוס של חשוד בלבד ולא ברור ככל מה מעמדן המשפטי של העדויות נגדו, הוא מעכשיו ולעולם יישאר מי שהיה חשוד בביצוע עבירות מין. תחקיר עובדה כמובן רק מחזק את מעמדו הרם כידוע לשמצה בתקשורת. 

כמו דודו טופז ומיקי אלבין, גם משי זהב החליט שיש מספיק ראיות בעניינו על מנת לבצע לעצמו משפט שדה מהיר ולגזור על עצמו מוות בתלייה. 

בכל המקרים שציינתי, מדובר במי שמעולם לא הורשעו בביצע העבירות שיוחסו להם. ואולי בדיוק בגלל זה הם העדיפו לעשות לעצמם דין עצמי, כדי להימנע מקביעה חד משמעית של מערכת המשפט שהם אשמים. יתכן שאף אחד מהם מעולם לא היה מורשע, אולם במעשי ההתאבדות שלהם הם השיגו עננת ערפל נצחית שתרחף לעד מעל החשדות.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות