07.07.2022

יום חמישי

מרכז רפואי לין מוער בורוד צילום: דוברות כללית

מרכזי בריאות האישה של כללית הוארו בוורוד

לרגל חודש אוקטובר – חודש מודעות לסרטן השד, מרכזי בריאות האישה של כללית מחוז חיפה וגליל מערבי, הוארו בוורוד במטרה לעורר מודעות ולעודד נשים להגיע ולהיבדק לאיתור מוקדם של סרטן השד.

"על פי נתוני רישום הסרטן הלאומי בישראל, מאובחנות מידי שנה יותר מ – 4,500 נשים החולות בסרטן שד. סרטן השד שכיח יותר בקרב נשים בגילאים 50 ומעלה, כ – 75% מהחולות מאובחנות, אך כ – 25% מאובחנות מתחת לגיל 50בשנים האחרונות יש עלייה במספר הנשים שאובחנו בשלב מוקדם יחסית. סיכויי ההחלמה גבוהים יותר ככל שמגלים את המחלה בשלב מוקדם יותר. כיום ישנה עלייה בסיכון המצטבר לחלות בסרטן השד" מסבירה ד"ר טטיאנה דורפמן, מנהלת המרפאה לבריאות השד במרכז הרפואי לין.

במרכזי בריאות האישה רוכזו תחת קורת גג אחת מגוון המומחים בתחומים: כירורגים של השד, רדיולוגים מומחים בהדמיית שד, אונקולוגים ופלסטיקאים לשיחזור השד, צוות אחיות שהתמחו בתחום ועובדות סוציאליות. מטופלת המגיעה לבירור עם חשד לסרטן השד מתקיים בירור מקיף בנקודת שירות אחת, הכולל בדיקות הדמיה, כמו ממוגרפיה, טומוסינטזיס, אולטרסאונד שדיים וכן מבוצעות ביופסיות מהשד בשיטות שונות. 

ברגע שיש זיהוי מוקדם של ממצאים חשודים לסרטן שד, מועברת התוצאה לגוף מקצועי אחראי שעורך סינון ודואג להפניה מותאמת על פי מקום המגורים ושייכות מרפאתית. המידע מועבר ישירות למרפאת השד אליה מופנית המטופלת ונקבע לה בדחיפות תור יזום לבירור על ידי כירורג שד ורדיולוג שד. הבירור מתקיים במרוכז, ביום אחד. כאשר האבחנה היא שיש סרטן השד, המטופלת מוזמנת לוועדה רב תחומית, בה ניתנת לה המלצה לגבי תכנית טיפולית בהתאמה אישית. 

בדיקת הממוגרפיה היא בדיקת דימות מהירה של השד, שמטרתה לגלות ממצאים ממאירים בשלב המוקדם, האם יש שינויים ממאירים התחלתיים בשד, כגון גושים קטנים שאינם ניתנים למישוש. באמצעות הבדיקה ניתן לזהות גידול בשלב מוקדם מאוד, עוד לפני שניתן להרגישו באמצעות בדיקה ידנית. גילוי זה משמעותי לסיכויי ההחלמה. הבדיקה פשוטה ואורכת מספר דקות.  

לדברי רן אהרון, המנהל האדמיניסטרטיבי של מחוז חיפה וגליל מערבי בכללית "אנחנו מעודדים נשים לבוא ולהיבדק. צוותי המרפאות דואגים לזמן, לקבוע ולתזכר את הנשים בנוגע לבדיקה חשובה זו. הבריאות שלכן חשובה לנו ואנו עושים הרבה על מנת לעורר מודעות בנושא כה חשוב".

"על פי המלצות המועצה הלאומית לאונקולוגיה יש לבצע בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים מגיל 50 ואילך, יחד עם זאת איגודים הישראליים לכירורגיה, אונקולוגיה ורדיולוגיה יותר נוטים להמליץ  על בדיקת ממוגרפיה החל מגיל 45 . 

 נשים עם רקע משפחתי, גנטי או נשים הנמצאות בסיכון גבוה לחלות בסרטן השד מסיבות אחרות מבצעות מעקבים ובדיקות הדמיה על פי התאמה אישית. אנו מחלקים במרפאות ברחבי המחוז גלגל לבדיקה עצמית, אנחנו קוראים לכלל הנשים, לבדוק את עצמן בדיקה ידנית החל מגיל 30. על ידי בדיקה פשוטה אנחנו שומרות על הבריאות שלנו" מסכמת ד"ר דורפמן.מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות