24.06.2021

יום חמישי

עו"ד שני אלקובי, מתמחה במשפט פלילי

מסחר הוגן – חילוט רכוש לסוחרי סמים

החוק במדינת ישראל אוסר על שימוש, ייצור, החזקה, גידול, מסחר, ייצוא וייבוא של כל חומר אשר הוגדר כ"סם", בין אם מדובר בתרכובת כימית או בצמח אשר מכיל רכיבים פעילים פסיכואקטיביים.

על אף שכל עבירות הסמים נחשבות חמורות, מי שמבצע עבירות של עסקת סמים מתוך כוונת בצע כסף, ימצא את עצמו בבעיה קשה יותר ברוב המקרים, מאשר מי ש"רק" החזיק או גידל בכמויות לא גבוהות במיוחד ומבלי שיעלה חשד לכוונות מסחר.

העובדה שעל סוחרי סמים מוטלים לעיתים קרובות עונשי מאסר ידועה לכולם. יחד עם זאת, החוק קובע כי מי שיורשע בביצוע עסקת סמים, יש להכריז עליו כסוחר סמים וכתוצאה מכך יש לחלט לטובת אוצר המדינה את רכושו ששימש לביצוע העבירה, או כל רכוש שהתקבל כתוצאה מביצוע עבירה. והרכוש יכול להיות מגוון – החל מסכומי כסף, תכשיטים, טלפונים ניידים, כלי רכב ואפילו נכסי נדל"ן.

מרתיע? שימו לב לעובדה הבאה:  עם הכרזת אדם כסוחר סמים, לא רק רכושו שלו בסכנת חילוט אלא גם רכושם של בן זוגו ו/או ילדיו שטרם מלאו להם 21 שנים.

ואם גם זה לא מרתיע, אז החוק קובע כי כל הרכוש  אשר נמצא בחזקתו של סוחר הסמים, בן זוגו וילדיו כאמור לעיל, ייראה כרכוש שהושג בעסקת סמים. אם אותו סוחר סמים ו/או צדדים שלישיים אשר טוענים לזכויות ברכוש שחילוטו מתבקש, מבקשים להוכיח שהרכוש הושג באופן לגיטימי – הם יצטרכו להתאמץ ולשכנע את בית המשפט. כל עוד לא הוכח אחרת – הרכוש ייחשב בר חילוט.

המטרה בחילוט רכוש של סוחרי סמים היא ברורה, מעבר לעונשים שפוגעים בחירות (כמו מאסר), סוחרי הסמים אמורים ללמוד מכך כי לא משתלם להם לבצע עסקאות סמים גם מהבחינה הכלכלית. כך שאם עבר במוחו של מישהו רעיון לבצע את "עסקת חייו" בתמורה לתקופה מסויימת מאחורי סורגים כשלאחריה הוא משתחרר באושר ובעושר, כדאי שיחשוב שוב כי הוא עלול להפסיד את הכול.

דרך אגב, החילוט לא מונע הטלת עונש כספי נוסף בדמותו של קנס לטובת אוצר המדינה.

על מנת להכריז על אדם סוחר סמים אין צורך להרשיע אותו בביצוע מכירת סם ואפילו לא צריך להוכיח כי העבירה הספציפית בה הוא הורשע הניבה לו רווח כספי. החוק קובע כי עבירה של "עסקת סמים" היא כל עבירה לפי פקודת הסמים המסוכנים שעונשה הוא 20 שנים ומעלה (כן, גם עבירה של החזקה שלא לשימוש עצמי). יחד עם זאת, בית המשפט בודק את כל הנסיבות הנלוות להחזקת הסמים, בין היתר כמות הסם, אופן ההחזקה (האם היה מחולק או לא), נסיבות אישיות של המחזיק לרבות מצב כלכלי ורק אם סבור כי ההחזקה נועדה למטרת מסחר ולא לשימוש אישי – יכריז עליו כסוחר סמים.

ולסיום כדאי לדעת כי הרכוש שיחולט ישמש למימון המטרות הבאות: מימון הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול, מימון עזרה באכיפת עבירות סמים, מימון ביצוע תפקידי המשטרה במניעת הלבנת הון, מימון הוצאות איתור נכסים ברי חילוט ועוד. כך שלמעשה, האירוניה היא שמי שמבצע עבירות של עסקאות סמים, למעשה, עוזר לממן את הרשויות שסייעו בהעמדתו לדין. 

מי אמר שהמדינה לא מרוויחה מעבירות סמים?  

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

מה יגידו השכנים ?

התערוכה מה "יגידו השכנים" המוצגת כיום במוזיאון העיר שבמושבה הגרמנית כחלק ממוזיאוני חיפה. לקראת סיומו של חודש הגאווה, אתר כרמליסט ערך ביקור בתערוכה והתרשם מהסיפורים

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות