27.05.2022

יום שישי

צילום: רשות ניקוז ונחלים קישון

מנקים את נחל ציפורי ומטהרים את האווירה

עשרות תושבים יהודים וערבים יצאו לנקות את הנחל הזורם בסמוך לישובים שלהם

בימים שבהם גובר המתח על רקע פיגועים חוזרים ונשנים, מאות תושבי עמק יזרעאל, עמק זבולון והאזור ירדו אל נחל ציפורי למבצע ניקיון שטרם היה כמותו עשרות שקי אשפה נאספו ופונו מ-10 מקטעי נחל לאורך כ-20 ק"מ.

אחד ממארגני המבצע אמר: "ביום המעשים הטובים החלטנו לצאת ביחד, שכנים יהודים וערבים, ולעסוק במה שהכי חשוב לסביבה ולאיכות החיים שלנו"

עשרות תושבי עמק יזרעאל, עמק זבולון, טבעון והסביבה יצאו אתמול למבצע ניקיון חסר תקדים בהיקפו לאורך 10 מקטעים שונים בנחל ציפורי. תלמידי בתי ספר, ילדי גנים, מתנדבות ומתנדבים ועשרות רבות של תושבים מהישובים המתגוררים בסמוך לנחל התפרסו על פני 20 ק"מ והצליחו לאסוף עשרות שקי אשפה בתוך כשלוש שעות.

מבצע הניקיון תוכנן מראש להתקיים ביום המעשים הטובים, אולם דיווחי החדשות על אירועים ביטחוניים קשים – רק הגבירו את המוטיבציה של מאות המתנדבים והשכנים היהודים והערבים.

צילום: רשות ניקוז ונחלים קישון

רשות ניקוז ונחלים קישון מבצעת בשנים האחרונות פעילויות רבות לאורכו של נחל ציפורי שגולת הכותרת שלהן היא הטיילת שנסללה לאורך כ-16 ק"מ. מספר המבקרים בנחל בשנים האחרונות עולה בהתמדה וכיום כ-700 אלף איש מבקרים מדי שנה לאורך הטיילת ובאתרים שונים בקרבת הנחל. ריבוי המבקרים שמצביעים ברגליהם מביא עימו, למרבה הצער, גם עלייה בכמויות האשפה המושלכת. אנשי רשות הניקוז פועלים לפינוי אשפה בקרבת הנחל אבל מתמודדים עם כמויות גדלות והולכות, כולל אשפה גושית בכמות בלתי מבוטלת.

התושבים היהודים והערבים המתגוררים בישובים הסמוכים, אלה שהנחל הוא שביל ההליכה היומי שלהם, הקימו לאחרונה קבוצה בשם 'עמק נקי ובטוח' כדי לנסות לשפר את המצב. בהובלת מנהלת תחום קהילה ברשות הניקוז, מיקה גוירצמן, התכנסו אתמול חברי הקבוצה והצליחו לגייס תושבים ומתנדבים אשר פעלו במרץ לאסוף את האשפה גם בפינות הנסתרות. ביחד עם רשות הטבע והגנים, קק"ל, המועצות האזורית עמק יזרעאל וזבולון, המועצה המקומית קרית טבעון ומנהלת הפרוייקט הלאומי לשיקום אגן נחל ציפורי – התנהלו עבודות הניקיון ואיסוף האשפה לאורך 20 ק"מ, ב-10 מקטעים לאורך הנחל.

אחד ממובילי המבצע, צאלי צלאל, אמר בסיום המבצע: "אני חושב ששברנו שיאים היום. בתוך פחות משלוש שעות הצלחנו להתפרש על פני 10 מקטעים של הנחל ולנקות כ-20 ק"מ. ביום המעשים הטובים, החלטנו לצאת כל השכנים של הנחל, יהודים ובעיקר הרבה מאד שכנים ערבים, ולעסוק במה שבאמת הכי חשוב לסביבה ולאיכות החיים שלנו. כעת מה שנשאר זה לחזור ולבקש שוב ושוב מהמטיילים והמבלים בנחל – אנא מכם, אל תשליכו אשפה. יש שקים גדולים לאורך הנחל במספר נקודות ואפשר להשליך לתוכם אשפה. והכי בטוח זה שתיקחו את האשפה שאספתם אל פחים גדולים או צפרדעי אשפה מחוץ לנחל. כדי שבעלי החיים לא יגיעו ויפזרו הכל בנחל. עכשיו כשהנחל נקי ומוכן לפסח בואו לבקר".

מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים קישון חיים חמי אמר בסיום המבצע: "אנחנו שומרים על הנחלים ומנקים על בסיס יומי את האשפה שמוצאת את דרכה עד ממש סמוך למים ולפעמים גם אל תוך הנחל עצמו. אבל אי אפשר שלא להתפעל ממבצע כמו זה שארגנו התושבים היהודים והערבים שגרים בקרבת נחל ציפורי. לא רק ההישג שבניקוי 10 מקטעים לאורך כ-20 ק"מ, אלא גם ובעיקר בגלל רוח ההתנדבות והמראות המרגשים של חיבור ושיתוף פעולה בין שכנים מכל יישובי הסביבה ומכל הגילאים".

צילום: רשות ניקוז ונחלים קישון
מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מדע ובריאות

יום בטיחות הילד התקיים במרכז הרפואי לגליל

במרכז הרפואי לגליל נערך היום (חמישי) יום בטיחות הילד, בשיתוף ארגון בטרם לבטיחות ילדים.במסגרת היום המיוחד הוקמו בכניסה לאגף ילדים ולאגף נשים ויולדות דוכנים שונים

חדשות היום

צו סגירה הוצא למקום המשמש להימורים בנשר

המשטרה חשפה לפני כשבועיים מקום המשמש להימורים בנשר ואתמול הוצא צו סגירה למקום במסגרת אכיפה ממוקדת ויזומה של תחנת משטרת נשר נגד מחוללי פשיעה ובהם

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות