13.04.2021

יום שלישי

מלחמת האזרחים האמריקאית – סיומה ותוצאותיה

מלחמת האזרחים האמריקאית הסתיימה ב-9 באפריל 1865 עת נכנע מפקד כוחות הדרום רוברט א. לי באפומטוקס.

תנאי הכניעה שהכתיב הצפון היו נדיבים ומתחשבים מתוך כוונה להתחיל ולאחות את הקרעים שנוצרו בין שתי הבריתות הלוחמות.

הנשיא לינקולן- נרצח לאחר סיום המלחמה- ולקח איתו לקבר תכניות ומדיניות שעדיין לא הספיק לחלוק וליישם.

כלכלת מדינות הדרום קרסה והיה צורך דחוף לשקם אותה- ולמצוא פתרונות תעשייתיים לענפי החקלאות שהיו עיקר מקור הפרנסה במדינות הדרום- ועכשיו- בעקבות ביטול העבדות, סבלו ממחסור חמור בידיים עובדות.

הוחל במהלכים פוליטיים וחוקתיים- לגשר על פערי מדיניות וחברה במטרה להכניס את 11 מדינות הדרום שפרשו תחת כנפי האיחוד- הצפון.

הוחל בשיקום צבא ארצות הברית- אשר בפרוץ המלחמה נקרע לשניים- ועתה- היה הצורך שאויבים שטבחו זה בזה עד אתמול- יחזרו לתפקד כאחים לנשק.

מצבו של צבא ארה"ב-אחרי המלחמה לא היה קל- אבידות גבוהות בקרב הכוחות הלוחמים, מטענים רגשיים ופוליטיים, משבר בפיקוד ותשישות כללית איפיינו את הצבא.

אחרי המלחמה- ובעקבות התחדשות המסע מערבה- של כיבוש והשתלטות על טריטוריות חדשות במרכז ומערב ארצות הברית- בדרך לחופי הפסיפיק- קמה ועלתה מחדש בעיית האינדיאנים- ביתר שאת.

עתה- החלה התקופה הנקראת מלחמות האינדיאנים- עוד צלקת קשה בבשרה ותולדותיה של ארצות הברית- שלא הגלידה עד עצם היום הזה.

למעשה- על אף הניסיון הקרבי שצברו אנשי הצבא האמריקאי במלחמת האזרחים- שקע הצבא האמריקאי בעקבותיה בשפל- שפל שנמשך עד הצטרפות ארה"ב למלחמת העולם הראשונה.

צבא ארה"ב עסק בעיקר במלחמות האינדיאנים עד תחילת המאה ה-20, וכן במלחמות קולוניאליות קטנות באיזורי מרכז אמריקה, מכסיקו, איי הבהמה והקריביים- וכן במזרח הרחוק.

התסכול מהמלחמה, הניע רבים לנטוש ולעזוב את מקום מושבם ולנדוד מערבה- מה שהאיץ את התפשטות היישוב האורבני ועיבוד הקרקעות החקלאיות במהירות כלפי מערב- מלווה בהתפשטות זרועות התמנון של מערכת מסילות הברזל.

בעקבות המלחמה- התחזקה מאוד השפעתה של המהפיכה התעשייתית בארה"ב- וכמו באירופה- נוצר בארה"ב מעמד דומה מאוד למעמד העבדים- מעמד פועלי הייצור- אשר עירב בו לבנים ושחורים ללא הבדל, בתנאים- שלא היו רחוקים מתנאי עבדות הדרום- אם לא גרועים מהם.

סיום העבדות- על אף שנחשב היום בטעות כמטרתה העיקרית של מלחמת האזרחים- בא על ראשם של האמריקאים כמכה שלא היו מוכנים לקראתה. 

מאות אלפי עבדים משוחררים- רובם אנאלפביתים וחסרי כישורים- נדדו מהדרום אל הצפון.

נעשו מאמצים ללמד ולהכשיר אותם לחיי החופש- לקיחת אחריות אישית ולספק להם השכלה ופרנסה- מאוחר מדי, מעט מדי ובאופן לא מסודר-ללא מדיניות ברורה.

התוצאה- רבים מהשחורים הדרדרו למצב של עוני, ניוון, ונוצרו ריכוזי עבדים שחורים משוחררים- בשולי הערים הגדולות- שבאופן הדרגתי נבלעו והפכו לשכונות עוני במרכזי הערים.

כך התעצבה דמותה של ארה"ב לקראת המאה ה-20-מעצמה כלכלית, בדלנית, בעלת צבא חלש יחסית העוסק במלחמות קולוניאליות נידחות, הקולטת מהגרים רבים-בעיקר ממזרח אירופה ומדרום מזרח אסיה למלא את הצורך בידיים עובדות- הן בתעשיה והמסחר, והן בחקלאות המתפשטת במהירות.

קהילות רבות-בעיקר בדרום ארה"ב לא התאוששו כלכלית ממשבר מלחמת האזרחים- וכדרכם של אלו הנחשלים ונותרים מאחור- שימרו את זכר התבוסה, ההשפלה והסבל שעברו אבות-אבות-אבותיהם- עד עצם היום הזה.

המושגים ממלחמת האזרחים- ינקי (לאנשי האיחוד-הצפון) ו-דיקסי (לאנשי הקונפדרציה-הדרום) עדיין קיימים היום בארה"ב. הנפת דגלי הקונפדרציה בהפגנות, מהומות או טקסים קהילתיים- עדיין שרירה וקיימת. (לפני חודשיים היתה לעולם תזכורת קטנה בבניין הסינאט האמריקאי….).

ובמקרים רבים- עולה שוב השאלה- האם הסתיימה לחלוטין מלחמת האזרחים האמריקאית?…

הייתכן- שגורמיה- עדיין שרירים וקיימים ורוחשים בשקט תחת פני השטח- ועלולים להתפרץ שוב- כתוצאה מאירוע מכונן כלשהו?

מצורפות מספר תמונות של שיחזורי קרבות מלחמת האזרחים בארה"ב- המוצגות במוזיאון GREIF.

מוזיאון GREIF

מוזיאון GREIF

מוזיאון GREIF ממוקם בשכונת נווה שאנן בחיפה- ליד שער הטכניון המוזיאון מכיל אוסף בן מעל ל-1,000 מודלים המציגים פרקים בהיסטוריה וטכנולוגיה כלל עולמית בתחומים הבאים: שייט ,תעופה, התפתחות הרכב , חקר החלל, היסטוריה צבאית. המוזיאון נקרא על שם פנינה וזהר גריף. הביקורים במוזיאון הינם בתיאום מראש בטלפון 0545-451-284

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות