18.05.2022

יום רביעי

מכת מדינה- מכר ספרי לימוד מזויפים ונדרש לפצות את הוצאת הספרים

משטרת ישראל ביצעה בשנת 2018 פשיטה על חנות ספרים שהפעיל אדם מסוים בחנות בכפר קרע. במהלך הפשיטה נתפסו 130 ספרים של מספר חברות, ביניהן 11 ספרים אשר נחזו להיות ספרים של חברת הוצאה לאור מסוימת, המתמחה, בין היתר, בספרי לימוד במדע וטכנולוגיה לגן ולבתי הספר היסודיים, בשפות העברית והערבית. בעקבות זאת, הגישה התובעת תביעה בגין פגיעה בזכויות היוצרים שלה. המוכר (הנתבע) טען שהוא מעולם לא ידע כי הוא מוכר ספרים מזויפים ולא התכוון. לטענתו, הוא קנה את הספרים ממשווק מורשה.

התובעת, טענה כי מדובר בתופעה שהיא מגפה של ממש במסגרתה מזייפים את ספריה, בשפה הערבית, בכמויות מסחריות והזיופים מופצים בשוק ומדללים את רווחיה. מדובר לטענתה בגזל של ממש ואין הבדל בין אדם שגונב ספר ומוכר אותו, לבין אדם שרוכש ספר מזויף לצורך סחר. בשני המקרים התובעת לא נהנית מפירות המכירה ולא מקבלת את שכרה ולכן מדובר בגזל של פרנסתה. הנתבע טען שהוא רוכש ספרים מהספק היחידי המורשה למכור את ספרי התובעת בערבית ואותו ספק מערבב בין ספרים מזויפים לבין ספרים מקוריים, על מנת להגדיל רווחים ולכן קשה לדעת שהספרים מזויפים. בנוסף, טען, כי בעת הפשיטה החנות שלו הייתה בכלל סגורה. 

בית משפט השלום בחיפה קבע כי ניתן לראות בקלות כי הספרים מזויפים. אחד הספרים אפילו היה מהודק בסיכות והדבר מעיד על זיוף בולט לעין שהנתבע היה יכול לזהות מיד. מומחית מטעם התובעת קבעה שיש עוד הרבה הבדלים בין הספרים המקוריים לאלו המזויפים- בסוג נייר העטיפה, גודל הספר, הכריכה ואיכות ההדפסה. לדוגמא- בספר המקורי יש תמונה של ילד עם צבע אדום ובספר המזויף הילד מופיע בצבע כתום ועוד דוגמאות רבות.

האם הנתבע ידע או היה עליו לדעת כי חלק מהספרים שהוא מוכר הם מזויפים? לפי חוק זכויות יוצרים מספיק שהוא עצם עיניים והדבר יחשב לידיעה. בית המשפט ציין, כי מדובר בבעל חנות ספרים מנוסה ומדובר בספרים המוכרים לו ולכן היה עליו לדעת כי הם מזויפים. בנוסף, הנתבע כבר זומן בעבר לחקירה משטרתית בעקבות חשד למכירת ספרים מזויפים וגם אם לא הוגש נגדו כתב אישום בעבר, הוא לפחות היה צריך לנהוג יותר בזהירות ולבחון את הספרים שקיבל לידיו.

בית המשפט לקח בחשבון כי נתפסו שני כותרים ("מבט חדש- כיתה ה'" ו"מבט חדש- כיתה ו'"), וכן לקח בחשבון את מספר הספרים ואת טענת הנתבע כי אינו עוסק עוד במכירת ספרים ומצד שני לקח בחשבון את העובדה שמדובר בתופעה של מכירת ספרים מזויפים אשר הפכה להיות מכת מדינה של ממש ולכך שמעבר למתן פיצוי לתובעת יש גם חשיבות להרתיע מפרים פוטנציאליים עתידיים ולכן קבע כי הוא מעמיד את הפיצוי לתובעת על סך של 30,000 ₪ + אגרה והוצאות שכ"ט עו"ד. 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות