06.07.2022

יום רביעי

ברק בכר, מכבי חיפה משחקת כדורגל לא יעיל צילום: אסף פטוקה

מכבי חיפה משחקת כדורגל לא יעיל

יוחנן וולאך

יוחנן וולאך

מאגדות הכדורגל הישראלי , אחד הבולטים בהיסטוריה של האדומים ומנהל קבוצה בשתי האליפויות הראשונות של הירוקים , פרשן כדורגל ותיק וכיום מנהל לשכת הספנות הישראלית. סמל חיפאי וכרמליסט גאה.

פרשן כרמליסט ושחקן העבר יוחנן וולך מסכם את המשחק העצוב של מכבי חיפה מול הפועל באר-שבע שכמוהו לא ראה ב-70 שנות כדורגל שלו. יחד עם זאת, הוא מתייחס להיבט המקצועי שלפיו חיפה לא ניצלה את יתרונה המספרי כדי להשיג הכרעה. לטענתו, המשחק לרוחב לא נותן כלום

אומנם עברו כבר מספר ימים מאז שהסתיים המשחק של הפועל באר שבע נגד מכבי חיפה אבל הרגשת הבושה האישית, הגועל נפש והצער הקולקטיבי של  25,000 הצופים טרם פגו. למיטב זכרוני אחרי ששיחקתי וצפיתי באלפי משחקי כדורגל משך 70 שנה זה היה אחד העצובים בחיי. ברור שהתאכזבתי מהתוצאה הסופית אבל זו איננה הנקודה הבעייתית. זה איננו "אסון לאומי" להפסיד במשחקים אבל "האיך" היה מביש.

המהומה שהתחילה את הבלאגן צילום: אסף פטוקה

אמצעי התקשורת "התנפלו" בעיקר על התנהלותו של השופט במהלך המשחק. האמת שהוא היה חסר אונים לחלוטין מול התנהגות השחקנים והצוותים המקצועיים אבל אלו הם שהתחילו במהומה וגרמו לשופט לאיבוד שליטה. 

ממקום מושבי הרחוק כ 70 מטר מאירוע ההחלטה על בעיטת ה 11 הראשונה גם לי ניראה שהייתה הכשלה ברחבת ה 16. ייתכן שגם אני טעיתי באבחון. אבל מאותו רגע שבו השופט שרק לבעיטת ה 11 ההתנפלות הקולקטיבית של שחקני באר שבע על השופט ללא תגובה הולמת שלו, החיכוכים הגופניים ההדדיים בין שחקני שתי הקבוצות ללא תגובה הולמת של השופט/ים,  סערת הרוחות  של מאמן הפועל באר שבע מר רוני לוי וההתמהמהות של שופט המשחק ליד עמדת ה VAR הפכה את המשחק לשדה קרב די חד צדדי ולא למשחק כדורגל מהנה.

תרמו למצב  שחקני הפועל באר שבע שלחמו באופן מאוד מאוד אגרסיבי כדי לא להיות מובסים במשחק. תרמו לכך שחקני מכבי חיפה "ששיחקו" באדישות 75 דקות כמעט אך ורק לרוחב המגרש. תרם לכך מאמן הפועל באר שבע שכולו היה אש וגופרית בשפת הגוף ובהערות (במרחק כ 25 מטר מתחת למקום מושבי)על ההחלטה להעניק בעיטת 11 למכבי חיפה ולכן ולא הפסיק לחמם את האווירה מסביבו ללא תגובת השופט. אחרון חביב תרם לכך מר ברק בכר שלא הצליח לדרבן את שחקני מכבי חיפה לשחק מהר ויעיל ולהכריע את המשחק במהירות מול 9 שחקני השדה של הפועל באר שבע.  וגם לא שלט בעוזריו.

אחרון חביב היה השופט שאיבד כליל את השליטה בהתנהגות השחקנים והצוות המקצועי של שתי הקבוצות.  גם שפת הגוף שלו שדרה חוסר ביטחון בהחלטות שלו ובסמכות מול השחקנים לאורך כול 108 דקות המשחק הפעילות.  כמובן שהזמן הארוך שבילה ליד מכשיר ה VAR תרמה לשלהוב היצרים במגרש ובקהל וכמובן לא הוסיפה לניהול התקין של המשחק.  בסופו של דבר לצער כול מי שכדורגל הוא חלק מחייו הצטער לראות גם שהשופט נאלץ לשלוף שלושה כרטיסים אדומים ועוד לא מעט צהובים באותו משחק. זו בהחלט תופעה נדירה גם בענף המאוד תוסס הזה.

ואולי ברשותו של מאמן קבוצת מכבי חיפה מר ברק בכר גם הערה מקצועית לגבי הקבוצה שבאחריותו, לרשותו עומדים שישה – שבעה שחקני מרכז השדה שמכונים בעגה המקצועית שחקני 50:50. אם מר בכר לא יצליח ללמד את כול אותם שחקנים כיצד לאיים על שער היריב ולהבקיע שערים הקבוצה לא רק שלא תוכל לזכות באליפות רצופה שנייה אלא שהיא גם עלולה למצוא את עצמה כקבוצת אמצע טבלה העונה.  נטע לביא, מוחמד אבו פאני , יובל אשכנזי ומאור לוי מגלים לפעמים "ניצוצות" של איום על שער היריב מחוץ לרחבה ומתוך הרחבה אבל  זה הרבה פחות מידי ממה שנידרש משחקנים בעמדות האלו. 

לשלושת השחקנים האחרים ה"ה רודריגז, עלי מוחמד ומחמוד ג'אבר הרעיון שאפשר וצריך להבקיע במשחק כדורגל גם שערים כלל לא נמצא בתודעה שלהם. הם מעדיפים אין ספור מסירות רוחב על בעיטה לשער ו/או חדירה לרחבה . זה כדורגל בלתי יעיל  וחסר תקנה ואיננו יכול לכסות על הכישרון האישי שלהם.  אם שבעת השחקנים הללו  לא יבקיעו באופן מצרפי במהלך העונה לפחות 20-25  שערים הקבוצה לא תצליח לצערי הרב לשחזר את ההצלחות העונה שעברה. 

שחקני מכבי חיפה, לא בועטים מספיק לשער היריב צילום: אסף פטוקה

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות