06.08.2021

יום שישי

אילוסטרציה

מי גנב את סימן המסחר של חברה מוכרת וותיקה?

התובעת היא חברה העוסקת מזה שנים רבות בייצור ושיוור של מוצרי פלסטיק ובהן קופסאות חשמל. שניים ממוצריה הן קופסאות המיועדות למפסקי חשמל, אותן מתקינים בקירות תחת הטיח. התובעת היא גם בעלת סימן מסחר אשר מופיע על כל מוצריה ועל התוויות המצורפות למוצרים רבים המיוצרים על ידה. הנתבע הוא הוא בעל עסק המוכר קופסאות חשמל בצפון ובעבר נהג לרכוש את מוצרי התובעת ישירות ממנה.

התובעת טענה, כי החל משנת 2019, הנתבע החל לייצר ולהפיץ קופסאות זהות לחלוטין לאלו שמיוצרות על ידה- בצורתן, בגודלן, בצבען ואף צוין עליהם כי הן נושאות תו תקן. הנתבע אף הטביע על המוצרים המזויפים את הסימן המסחרי של התובעת וארז אותם בדיוק באותו אופן שהתובעת נוהגת לעשות. התובעת פנתה לנתבע במכתב על מנת שיפסיק לזייף את מוצריה ויפסיק מיד מלמכור או לשווק את כלל המוצרים שמפרים את סימן המסחר שלה ויעביר אותם אליה מיידית לצורך השמדתם. הנתבע השיב לה כי הוא לא מייצר את המוצרים הללו וממילא אין ביניהם כל דמיון.

בית משפט השלום בחיפה ציין כי המטרה של רישום סימן מסחרי היא להגן על הקניין של האדם והמוניטין שהמוצר שלו רכש אבל בנוסף- רישום סימן המסחר גם נועד כדי להגן על הציבור- שלא יוטעה ויחשוב כי הוא רוכש מוצר של חברה אחרת. במקרה זה, מדובר ממש בקופסאות זהות לגמרי ולכן הדבר עלול לגרום להטעיית הציבור. הנתבע השתמש בסימן המסחר של התובעת ללא רשות. אין זה משנה אם הוא אישית ייצר אותם או רק שיווק אותם. עדיין, בשורה התחתונה, הוא השתמש במוצר של התובעת והפר את סימן המסחר שבבעלותה. 

בנוסף, הנתבע גם גרם ל"גניבת עין". מה זה אומר? גניבת עין זה כאשר עסק מסוים גורם ללקוחות לחשוב שהם קונים מוצר או שירות של חברה אחרת. במקרה הזה, התובעת היא חברה מוכרת ובעלת מוניטין בתחומה והציבור מזהה את המוצרים שלה איתה בלבד. הנתבע ייצר ושיווק מוצרים שנראים דומים להפליא למוצרי התובעת. חשוב לומר, כי לתובעת יש גם תו תקן, בעוד הנתבע מייצר מוצרים ללא תו התקן. המשמעות היא, שעלולה להימכר קופסא, שלא עומדת בדרישות התקן ועשויה לגרום לשריפה או לכל נזק אחר המסכן חיי אדם ורכוש, כך שמדובר בחשש לפגיעה ניכרת במוניטין של התובעת ובחשיפה לסיכון רב בעצם האחריות שעלולה לעמוד בפניה. 

בהתחשב בכלל הנסיבות, בית המשפט נתן צו המורה לנתבע להפסיק מיידית למכור, לשווק ולייצר את כל קופסאות החשמל הנחזות להיות כאלו המיוצרות על יד התובעת וכן להפסיק להפר את סימן המסחר של התובעת. בנוסף, קבע כי הנתבע ישלם לתובעת פיצויי בסך של 50,000 ₪ (+ הוצאות ושכ"ט עו"ד). 

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות